Migdałowiec - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Migdałowiec - uprawa, pielęgnacja i odmiany

1 komentarzy

Migdałowiec trójklapowy nazywany także migdałkiem to bardzo popularny, obficie kwitnący krzew ogrodowy. Największą zaletą migdałowca jest obfite kwitnienie (już pod koniec kwietnia) oraz łatwa uprawa. Wymaga jedynie przycięcia raz na kilka lat i okrycia na zimę.

Wygląd

Migdałowiec trójklapowy (Amagdalus triloba, syn. Prunus triloba) należy do bardzo licznej rodziny różowatych (Rosaceae) i jest blisko spokrewniony z brzoskwiniami, morelami i śliwami oraz migdałem zwyczajnym rodzącym jadalne nasiona - migdały. Migdałowiec pochodzi z północno-wschodnich Chin. Dzikorosnące okazy mają pojedyncze kwiaty, z pięcioma płatkami. W ogrodach najczęściej sadzona jest pełnokwiatowa jasnoróżowa odmiana `Multiplex` lub intensywnie różowa `Rosemund`. Każdy zeszłoroczny pęd pokryty jest setkami małych kwiatków (do 3,5 cm średnicy) przypominających pełne różyczki o kolorze pudrowanych cukierków. Gdy pąki są nie do końca rozwinięte kwiaty są różowe, a gdy w pełni rozkwitną są biało-różowe. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liśćmi, co znacznie potęguje dekoracyjność kwitnienia, gdyż pędy są „oblepione” setkami białoróżowych kwiatuszków. Liście są żywozielone, piłkowane na brzegach, często trójklapowe na szczycie (charakterystyczne dla migdałka), lekko owłosione od spodu. W sprzedaży dostępne są migdałowce rosnące na własnym korzeniu (tzw. formy krzaczaste) oraz formy pienne - szczepione na 1,2-1,5 metrowym pniu (podkładka z ałyczy). Forma szczepiona dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości korony, po 10 latach zwykle jednak nie przekracza 1,5 metra wysokości i szerokości. Formy krzaczaste osiągają maksymalnie 1 m wysokości i szerokości. Pędy są ciemnobrązowe, lekko błyszczące i sztywne. Rosną pionowo do góry, mają tendencję do wyłamywania się pod ciężarem śniegu (zwłaszcza u form szczepionych).



Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Migdałowiec jest łatwy w uprawie i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Znacznie mniej kłopotliwa jest forma krzaczasta, niż szczepiona na pniu. Co roku należy przeprowadzić cięcie (po kwitnieniu, w czerwcu!) skracając gałązki o połowę ich długości. Latem na pędach zawiążą się pąki kwiatowe na przyszły rok. Cięcie przeprowadzone w terminie wpłynie pozytywnie na kolejne kwitnienie oraz zagęści koronę. Zbyt późne cięcie może spowodować, że w kolejnym roku migdałek będzie kwitł bardzo słabo. Wycinamy także wszystkie suche i chore gałązki. U form szczepionych trzeba regularnie wycinać pędy wyrastające z podkładki i korzeni. Krzew może przemarzać w mroźne zimy (poniżej -30°C), dlatego też warto go zabezpieczać przed mrozem. Formy krzaczaste wymagają usypania kopczyka wokół podstawy pędów, a formy szczepione na pniu dodatkowo osłony agrowłókniną.

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Wanda1, Tytuł: migdałek trójklapowy

    Nie umiem znależć tak pięknych słow jak piękny jest migdałek t. Posiadam w ogrodzie dwa, dbam o nich, jeden krzew - ale przymarza kilka gałęzi co roku. Teraz w ostatnią zimę związałam go tylko sznurkiem razem z gałązkami jedliny i kwitnie bardzo ładnie. Owszem zima była milsza bo mało było śniegu. Podziwiam obrazy prawdziwych ogrodników, zdolności komponowania ogrodów. Na zboczu mojego ogrodu rośnie drugi jako drzewko. jest młodziutki ma dopiero 3 lata. Kwitnie też pięknie. Nie wiem czy trzeba go okrywać.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie