Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

1 komentarzy

Kiedy latem w ogrodzie zakwitają gladiole, trudno jest przejść obok nich obojętnie. Duże, piękne, barwne kwiaty, zebrane w sztywne, wysokie kwiatostany, górują nad wieloma innymi roślinami ogrodowymi i stanowią wspaniałe dopełnienie drugiego planu każdej rabaty. Sprawdzają się też znakomicie jako okazałe kwiaty cięte.

Charakterystyka ogólna

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus), popularnie nazywany gladiolem, to chętnie sadzona w naszych ogrodach roślina bulwiasta. Należy do rodziny kosaćcowatych i jest wielokrotnym mieszańcem kilku różnych gatunków, dzięki czemu może poszczyć się okazałymi, pięknymi kwiatami o różnorodnym umaszczeniu. Wiele odmian posiada kwiaty dwu lub nawet wielobarwne, a także dodatkowe elementy dekoracyjne jak falbankowate lub fryzowane brzegi płatków, interesujące wzory na płatkach czy rozmaite cieniowania  kolorystyczne.

Duże kwiaty (śr. ok. 8-10 cm.) rozwijają się na roślinie od VII do IX i mają postać wysokich (1-1,3 m.), gęstych (nawet kilkanaście kwiatów na pędzie), kłosowych kwiatostanów. Pędy kwiatostanowe są sztywne i mocne, dlatego mogą utrzymać tak dużą ilość kwiatów. Liście mieczyków są natomiast zdecydowanie mniej okazałe i kiedy roślina nie kwitnie, można pomylić ją z wysokimi trawami. Jak nazwa rodzajowa wskazuje, zielone liście gladioli są mieczowate, płaskie i dość sztywne. Dorastają do wysokości ok. 50-70 cm., u góry lekko przechylając się na zewnątrz.



Odmiany wysokie

Bogactwo odmianowe tego mieczyka jest tak imponujące, że trudno byłoby wymienić choćby połowę dostępnych obecnie na rynku odmian. Dlatego też spośród tej ogromnej różnorodności wybierzmy tylko niektóre, ciekawsze odmiany. Kolory kwiatów mieczyka mogą być jednolite: białe: „Opal”, „White Friendship”, żółte: „Nova Lux”, „Morning gold”, pomarańczowe: „Ovatie”, „Peter Pears”, różowe: „Friendship”, czerwone i purpurowe: „Oscar”, „Plumtart” lub fioletowe: „Black Velvet”, „Purple Flora oraz wielobarwne: „Flevo cool” (fioletowo-kremowo-bordowe), „Margaret Rose” (żółte z szeroką, pomarańczową obwódką), „Bizar” (czerwono-białe), „Priscilla” (białe z różowymi smugami i różowym cieniowaniem), „Chocolate” (brązowo-pomarańczowe, z białymi pasmami), „Dynamite” (żółto-niebieskie), „Sunshine” (żółto-pomarańczowe), „Flevo Cosmic” (żółto-czerwone), „Mon Amour” (pastelowe, fioletowo-żółte), „Pink Lady” (biało-różowe), „Prinsess Margaret Rose” (pomarańczowo-żółte). Co roku pojawia się również szereg nowości jak np. „Antica” (odm. pomarańczowo-brązowa o ciekawym kształcie płatków) czy „Black Star” (o intensywnie purpurowych kwiatach). Bywają także odmiany o kwiatach bardzo oryginalnie ubarwionych lub posiadających wyjątkowo mocne fryzowanie płatków (nazywane mieczykami egzotycznymi) np.: „Painted Ruffle” (zółto-czerwona), „Zizane” (czerwona, w białe cętki), „Donna Maria”,  czy „Ruffle Fast” (różowo-biała).

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

Sadząc odmiany wysokie, powinniśmy jednak pamiętać o podporach, bo chociaż pęd kwiatostanowy jest bardzo sztywny i dość wytrzymały, to pod ciężarem kwiatów może się czasem wyłamać lub zdeformować.

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

Odmiany niskie

Co ciekawe, te wyniosłe i okazałe rośliny, mają też swoich miniaturowych przedstawicieli, których pędy kwiatostanowe dorastają zaledwie do ok. 40-60 cm. a kwiaty nie przekraczają zwykle średnicy ok. 6 cm. Zaliczają się do nich między innymi „ Atom” (czerwona z białą, cienką lamówką), „Halley” (biała z czerwonymi smugami), „Charming Beauty” (łososiowo-różowa z białym środkiem), „Elvira” (różowo-bordowa) oraz „Charm” (różowo-fioletowa z biało-kremowym środkiem).

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

Wymagania uprawowe

Jak widać, różnorodność odmianowa gladioli ma naprawdę wiele do zaoferowania, aby jednak te piękne rośliny mogły się zaprezentować w całej okazałości, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, gdyż są dość wymagające. Mieczyki oczekują słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, próchniczej, dobrze uprawionej i stale lekko wilgotnej gleby, której odczyn pH powinien być zbliżony do obojętnego. Ze względu na uciążliwe choroby, wymagają również corocznego zmianowania (na tym samym miejscu można je posadzić dopiero po ok. 3 latach). Mieczyki są bardzo „żarłoczne”, dlatego też oczekują systematycznego dokarmiania. Jeśli przed wysadzeniem bulw dodamy do podłoża wieloskładnikowy nawóz o przedłużonym działaniu, wystarczy jedna jego dawka, jeżeli natomiast postanowimy zasilać rośliny zwykłymi mieszankami nawozowymi, będziemy musieli podać je nawet trzy razy w sezonie (po pojawieniu się pierwszych liści, po pojawieniu się pędu kwiatostanowego oraz na początku kwitnienia).

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Piotr, Tytuł: tekst do bani

    Zero informacji najważniejszych, czyli czym kiedy i jak nawozić. Akurat ti azot nie jest skazany w połowie uprawy ale nie o ty ani słowa

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie