Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

1 komentarzy

Przechowywanie bulw

Ponieważ mieczyki pozostawione w gruncie, zimy raczej nie przetrwają, ich bulwy należy wykopać i przechować przez zimę w suchym i chłodnym pomieszczeniu (5-8°C). Do wykopania należy przystąpić miesiąc po zakończonym kwitnieniu. Wykopane rośliny trzeba przyciąć i przez kilka dni suszyć, po czym usunąć resztki pędów i ponownie pozostawić do obsuszenia. Po kolejnym miesiącu bulwy można już ostatecznie oczyścić i rozłożyć na dnie ażurowego pojemnika (warstwa powinna być pojedyncza), przysypując suchym torfem. Tak przechowywane powinny bez szwanku doczekać wiosny, kiedy to znów posadzimy je do gruntu.

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

Rozmnażanie

Podejmując się rozmnażania mieczyków, powinniśmy pamiętać, że bulwa mateczna jest jednoroczna i po wydaniu kwiatów, zamiera. Pozostawia jednak po sobie jedną lub dwie bulwy zastępcze oraz całe mnóstwo małych bulwek przybyszowych. Bulwy sadzimy wprost do gruntu pod koniec kwietnia lub w maju, na głębokość ok. 3-krotnej ich wysokości. Bulwy zastępcze wydadzą kwiaty już w pierwszym roku uprawy, jednak na zakwitnięcie małych bulwek potomnych, musimy poczekać co najmniej 2-3 lata (dlatego sieje się je w rządkach, podobnie jak nasiona).


Choroby i szkodniki

Niestety, mieczyki często padają ofiarą trudnych do wyleczenia chorób wirusowych (np. mozaika łagodna) oraz grzybowych (np. twarda zgnilizna mieczyka, fuzarioza). Dlatego też w uprawie tych roślin ważną rolę pełni coroczne zmianowanie oraz zaprawianie bulw przed ich posadzeniem. Mieczyki nie są też wolne od zagrożeń związanych z atakiem szkodników, z których najczęściej możemy zaobserwować mszyce, wciornastki oraz rozkruszki korzeniowe.

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Kwietnik” 08/2008 „Mali rycerze” Alicja Gawryś str. 28/31
2.    „Działkowiec” 02/2013 „Efektowne gladiole” dr inż. Dariusz Sochacki str. 9/11
3.    Tabaza

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Piotr, Tytuł: tekst do bani

    Zero informacji najważniejszych, czyli czym kiedy i jak nawozić. Akurat ti azot nie jest skazany w połowie uprawy ale nie o ty ani słowa

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie