Melon - uprawa i odmiany

Melon - uprawa i odmiany

Skomentuj artykuł

Popularne odmiany melona

Emir F1- ta odmiana jest jedną z bardziej wytrzymałych na zmiany, takie jak wahania temperatur, czy chłodniejsze lato w porównaniu do odmian niezwykle wrażliwych na takie czynniki Mimo tych niedogodności bardzo dobrze się rozwija w gruncie. Posiada owoce o lekko owalnym kształcie, usiane na powierzchni delikatnymi bruzdami. Skórka na początku przybiera kolor sinozielony, ale w miarę kiedy owoc dojrzewa zmienia swą barwę na bardziej pomarańczową. Owoce osiągają wagę około 1 kilograma. Ich miąższ jest słodki, pełen aromatu i ma pomarańczowy kolor.

Malaga F1- odmiana jest bardzo dobrze przystosowana do uprawy w gruncie i odporna na atak najczęstszej choroby dotykającej melony, czyli mączniaka rzekomego. Ma owoce w kształcie kulistym, o wyraźnym żebrowaniu. Zwykle osiągają one ciężar między 1 a 1,5 kg. Dojrzałe owoce rozpoznaje się po barwie pomarańczowej oraz delikatnej siateczce je pokrywającej. Miąższ przybiera barwę pomarańczową jest niezwykle słodki i smaczny, ma intensywny aromat.

Melba- jest przeznaczona do uprawy pod osłoną. Jej tolerancja na chłód jest dość wysoka w porównaniu z innymi odmianami melona. Ma owalne owoce, pokryte siateczką. Osiągają one masę do 0,7 kg. Miąższ charakteryzuje się masłową konsystencją, jest gruby i ma mocny aromat.


Oliwin- to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy pod osłonami. Jeżeli decydujemy się na uprawę w gruncie, powinien on być ściółkowany folią. Rodzi kuliste owoce o kremowej, żółtej, gładkiej skórce. Osiągają one do 1 kg masy. Miąższ ma barwę jasnozieloną jest dość gruby i ma wspaniały aromat i masłową konsystencję, podobnie jak to jest w przypadku odmiany Melba.

Seledyn- jest odmianą wczesną. Doskonale uprawia się w gruncie. Bujnie się rozrasta i jest odporna na mączniaka rzekomego, co wydatnie zwiększa szansę sukcesu w uprawie tej odmiany. Owoce mają kształt owalno-kulisty i masę niewiele ponad 1 kg. Dojrzałe owoce mają żółtopomarańczową skórkę, gruby, aromatyczny, soczysty i smaczny miąższ.

Warto zdecydować się na uprawę melona, zwłaszcza jeżeli nasz ogród warzywny zalicza się do zacisznych, słonecznych miejsc. Smak takiego samodzielnie wyhodowanego okazu z pewnością nie może się równać z tym kupionym w sklepie. Melon posiada jednakże nie tylko walory smakowe, bowiem jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak białka, zdrowe tłuszcze oraz witaminy z grupy B. Poza tym jest dobrym źródłem wapnia, fosforu i żelaza. Nie zależy o tym zapominać, planując zagospodarowanie ogródka warzywnego. 
Melon uprawa i odmiany

Melony

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: