Medinilla wspaniała - Najpiękniejsza roślina kwitnąca

Medinilla wspaniała - Najpiękniejsza roślina kwitnąca

2 komentarzy

Najpiękniejsza roślina kwitnąca

W naszych mieszkaniach można spotkać wiele kwitnących roślin doniczkowych, ale chyba żadna z nich nie dorównuje urodą absolutnie przepięknej, pochodzącej z Filipin medinilli wspaniałej (Medinilla magnifica). Ta wyjątkowa, egzotyczna piękność, wymaga wprawdzie bardzo szczególnych warunków uprawy, ale jeśli zapewnimy jej wszystko czego potrzebuje, wiosną odwdzięczy się nam bardzo oryginalnymi i naprawdę wspaniałymi kwiatami.

Walory dekoracyjne medinilli wspaniałej

W swoim naturalnym środowisku roślina osiąga dość znaczne rozmiary, dorastając nawet do ok. 3 m. wysokości. W uprawie pojemnikowej wprawdzie nie jest zwykle tak duża, ale też nie należy do małych (ok. 1,5-2 m. wys.), dlatego w mieszkaniu należy dla niej przewidzieć sporo miejsca. Medinilla ma postać dość mocno rozgałęzionego i rozłożystego krzewu, którego grube, nieco kanciaste pędy mają tendencję do przewieszania się na zewnątrz. W okresie wegetacyjnym główną ozdobą rośliny są zarówno przepiękne kwiaty, jak i wielkie, dorastające nawet do 30 cm., skórzaste, owalne liście, posiadające bardzo wyraźnie zaznaczone unerwienie. Jeśli ktoś miał okazję zobaczyć kwiaty medinilli wspaniałej na żywo, z pewnością nigdy nie pomyli ich z żadną inną rośliną. Ze szczytu grubego pędu wyrasta długa, mięsista łodyga na końcu której bardzo wczesną wiosną (III – IV) tworzy się zwisający, gronowy kwiatostan (ok. 40 cm. długości), złożony wielu drobnych, intensywnie różowych kwiatków, posiadających wewnątrz żółte pręciki. Nad każdą kiścią kwiatów wyrastają 2-3 okółki dużych, jajowatych liści przykwiatkowych, przypominających wielkie, różowe płatki, rozkładające się nad kwiatami jak oryginalny parasol. Kwiaty utrzymują się na roślinie przez ok. 2 miesiące, poczym przekształcają w ozdobne owocostany, pozostające na pędach aż do końca lata. Niestety, nie zawsze będziemy mogli je podziwiać, gdyż medinilla ma naprawdę wysokie wymagania i zakwitnie tylko wtedy, kiedy uda się nam je spełnić. Musimy też pamiętać, że nie wolno nam przestawiać doniczki, kiedy na roślinie pojawią się pierwsze pączki kwiatowe, gdyż medinilla może je wszystkie zrzucić, a wtedy również nie doczekamy się kwiatów.

Wymagania uprawowe

W mieszkaniu medinillę uprawiamy zwykle w doniczkach, ale w naturze roślina jest epifitem, rosnącym w zagłębieniach konarów drzew, gdzie gromadząca się woda i składniki pokarmowe dostarczają jej pożywienia. Niezbędną do wzrostu i rozwoju wilgoć pobiera także z powietrza, które w tropikach jest  mocno przesycone parą wodną. Dlatego również w uprawie doniczkowej roślina będzie wymagała dużej wilgotności powietrza, podobnie zresztą jak większość typowych epifitów. Z tego powodu najlepszym dla niej miejscem będzie widna łazienka, oranżeria lub specjalne okno kwiatowe. Należy jednak pamiętać, że medinilla to kwiat lasu, rozwijający się w koronach drzew, gdzie dociera jedynie światło rozproszone. W związku z tym w mieszkaniu również powinniśmy zapewnić jej podobne warunki, a więc stanowisko widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Kolejna sprawa to odpowiednie podłoże. Powinno być dość lekkie i przepuszczalne oraz posiadać odczyn zbliżony do kwaśnego. Ciężka, mokra gleba może powodować gnicie korzeni i śmierć rośliny. Medinilla oczekuje też dość wysokiej temperatury powietrza (20-30 °C), która może być niższa jedynie w okresie spoczynku.

Medinilla wspaniała

Medinilla wspaniała

Okres spoczynku

Roślina kwitnie tak spektakularnie, że dla zregenerowania utraconych sił i zawiązania kolejnych pąków kwiatowych wymaga 3-4 miesięcznego okresu spoczynku, przypadającego na miesiące XI-II. W tym czasie powinna przebywać w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 15-16 °C, a jej podłoże powinno być tylko lekko wilgotne.

Medinilla wspaniała

Medinilla wspaniała

Choroby

W odpowiednich warunkach rośliny chorują rzadko, są jednak bardzo wrażliwe na błędy uprawowe, które mogą doprowadzić do zaburzeń we wzroście i rozwoju, braku kwiatów lub zrzucenia zawiązanych pąków. Osłabione egzemplarze mogą być również narażone na choroby grzybowe.

Medinilla wspaniała

Medinilla wspaniała

Rozmnażanie

Rozmnażanie medinilli w warunkach domowych jest niezwykle trudne. Wprawdzie zawsze można spróbować wykonać sadzonki z wierzchołkowych fragmentów pędu i ukorzeniać je w wilgotnym podłożu w temperaturze ok. 30 – 35 °C, ale ponieważ mało kto dysponuje takimi warunkami w mieszkaniu, zabieg skończy się pewnie niepowodzeniem.

Egzotyczna ozdoba

Kłopotliwe rozmnażanie i niezwykła uroda tej wspaniałej rośliny wpływają niestety na jej cenę, która w centrach ogrodniczych jest dość wysoka. Mimo to uroda kwiatów jest tak niespotykana, że jeśli tylko mamy możliwość warto skusić się na zakup medinilli wspaniałej, nawet jeśli będzie miała stanowić jedynie sezonową ozdobę naszego mieszkania.

Ze względu na swoje rozmiary i urodę, medinilla wspaniała najlepiej prezentuje się jako pojedyncza roślina, umieszczona na specjalnym kwietniku w reprezentacyjnej części mieszkania.

Warto wiedzieć, że poza opisanym przedstawicielem medinilli istnieje jeszcze ok. 400 gatunków tych roślin, choć oczywiście żaden nie dorównuje urodą medinilli wspaniałej.

Medinilla wspaniała

Medinilla wspaniała

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Encyklopedia roślin „Magia roślin” ( nie znam autora ani wydawnictwa, karty zebrane w segregator, prawdopodobnie wydawane jako zeszyty)
2.    „Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe” str. 135, Halina Heitz, 1994 Warszawa.
3.    Tabaza
4.    Wikipedia

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Maryna , Tytuł: Moja mydlnica

    Jest wspaniała kwitnie co rok przez 5 miesięcy dla mnie nie jest trudna w uprawie.

  2. Dodał: Medinilla, Tytuł: Piękny kwiat i nie tylko

    Piękna majestatyczna roślina. Tak mało ludzi o niej wie przez ciężką nazwę lecz kryje w sobie duży potencjał przez co pięknie rozrasta się w ogrodzie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie