Marzanka - Asperula

Marzanka - Asperula

Skomentuj artykuł

Poszukując rośliny okrywowej, która sprawdzi się na zacienionym stanowisku, u podnóża rozłożystych drzew, zwróćmy uwagę na marzankę wonną. To niewielka bylina, ale bardzo dekoracyjna, świetnie prezentująca się, zwłaszcza w naturalistycznych ogrodach. Poza marzanką wonną na uwagę zasługują także inne gatunki, o których w dalszej części opracowania.
   
Rodzaj Asperula obejmuje liczne gatunki roślin zaliczanych do rodziny marzanowatych- Rubiaceae. Występują one m.in. w Europie, Azji, a także w Polsce. Najbardziej znanym gatunkiem marzanki jest marzanka wonna (przytulia wonna). Ceniona ze względu na dekoracyjność oraz właściwości lecznicze i przyprawowe.

Inne gatunki

    Marzanka wschodnia – Asperula orientalis
    Asperula gussonii
    Marzanka pagórkowata- Asperula cynanchica
    Marzanka polna- Asperula arvensis
    Marzanka barwierska- Asperula tinctoria

Charakterystyka wybranych gatunków barwinka, spotykanych w ogrodach

Marzanka pagórkowata

Gatunek występujący także w Polsce. Łodygi marzanki pagórkowatej pokładają się bądź są lekko wzniesione, liście ustawione w okółkach, kwiaty różowawe. W fazie kwitnienia prezentuje się wyjątkowo dekoracyjnie, dlatego też  warta jest uprawy w ogrodzie. Naturalne środowisko marzanki pagórkowatej, to stanowiska słoneczne, często skaliste. Z pewnością odnajdzie się na słonecznym skalniaku, skarpach itp. Roślina nie wymagająca.


Marzanka barwierska

Kolejny gatunek marzanki występujący w Polsce w lasach, zaroślach itp. Osiąga do 80 cm wysokości, liście w okółkach, od czerwca ukazują się białe kwiaty zebrane w wierzchotki. Po przekwitnięciu ukazują się wyraziste ciemne owoce. Dawniej marzanka barwierska (korzenie) wykorzystywana była do farbowania- barwnik czerwony. Gatunek znajduje się pod częściową ochroną.

Marzanka wonna - zdjęcie

Marzanka wonna - zdjęcie renata261074

Asperula gussonii

Niewielka marzanka spotykana w ogrodach skalnych. Nie jest gatunkiem rodzimym, jej naturalne stanowiska występują w górach na Sycylii. Jej wysokość to zaledwie kilka centymetrów, tworzy zwarte kobierce, które późną wiosną zdobią lekko różowe kwiaty, tworzące kwiatostany. Gatunek wymaga stanowiska słonecznego, silnie przepuszczalnego podłoża. Na zimę warto wykonać dla niej lekkie zadaszenie, aby ochronić przed zbytnią wilgotnością, która negatywnie wpływa na zimowanie rośliny.

Marzanka wschodnia

Roślina jednoroczna, obok marzanki wonnej najczęściej spotykana w ogrodach. Pochodząca z Azji Mniejszej, zazwyczaj osiąga do około 20- 30 cm wysokości. Liście zebrane w okółka, pędy pokładają się lub są lekko wzniesione. Największą dekoracją rośliny są jej kwiatostany w formie wierzchotek, na które składają się rurkowate kwiaty barwy niebieskawej. Kwitnienie marzanki wschodniej przypada na czerwiec i lipiec.

Ten gatunek marzanki możemy uprawiać na słońcu jak również na stanowisku półcienistym. Należy zapewnić roślinie dość wilgotne podłoże. Asperula orientalis może dać samosiew. Przy samodzielnym rozmnażaniu, nasiona należy wysiać pod koniec kwietnia, na miejsce stałe, ponieważ roślina nie lubi przesadzania.

Marzanka wonna - zdjęcie

Marzanka wonna - zdjęcie renata261074

Marzanka wonna

Bardzo ciekawa roślina wieloletnia, która jest doskonałą propozycją do naturalistycznych ogrodów, leśnych zakątków. Naturalne siedliska marzanki wonnej występują m.in. w cienistych lasach, tak więc chcąc, aby marzanka stworzyła nam rozległe i zwarte kobierce, należy zapewnić jej odpowiednie warunki, a wiec próchnicze oraz wilgotne podłoże, skryte przed słonecznym spojrzeniem dzięki rozłożystym koronom drzew.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także