Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

3 komentarzy

Uprawa sekwoi olbrzymiej w polskich warunkach

Drzewo to jest niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju choroby, jak również szkodniki. W naszym klimacie ma jednak innego, bardzo poważnego wroga, a mianowicie mróz. Na przemarzanie narażone są przede wszystkim młode okazy, więc póki jest to jeszcze możliwe, powinniśmy okrywać je na zimę. Znane są jednak przypadki obumarcia z powodu niskich temperatur nawet kilkudziesięcioletnich okazów. Najbardziej odpowiada im klimat łagodny i morski. W Polsce nie zaleca się uprawy we wschodnich oraz północno - wschodnich województwach.

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Rozmnażanie z nasion jest możliwe, jednak w naszym kraju się go nie praktykuje w uprawie amatorskiej. Można za to z wielu źródeł dostać sadzonki mamutowca olbrzymiego, które mają około pół metra wysokości i są od razu przygotowane do sadzenia w ogrodzie. Wyszukujemy im stanowiska o glebie żyznej i przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, możliwie jak najcieplejsze, osłonięte od podmuchów zimnych, zimowych wiatrów, zaciszne. Jeżeli dobraliśmy już odpowiednie miejsce, przechodzimy do sadzenia, które odbywa się tak samo jak sadzenie innych drzew. Nie przeprowadzamy go zbyt późną jesienią, aby zdążył się dobrze ukorzenić w gruncie przed nastaniem zimy. Zaraz po wsadzeniu do ziemi oraz uklepaniu gleby podlewamy, aby zaczął powoli się aklimatyzować. Sekwoja olbrzymia rośnie bardzo szybko, w sprzyjających warunkach nawet pół metra na rok. U nas proces ten jest trochę spowolniony, ale 20-letnie drzewa osiągają nawet kilkanaście metrów wysokości, a największe sztuki dorastają do ponad 30 metrów.

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Co prawda dorosły okaz tej rośliny zajmuje bardzo dużo miejsca w ogrodzie, jednak warto zastanowić się nad jego uprawą. Przede wszystkim mamutowiec olbrzymi ma wartość kolekcjonerską, mało który ogrodnik posiada go w swoich zbiorach roślin. Dodatkowo możemy być pewni, że roślina ta rosnąca w naszym zielonym zakątku będzie budziła podziw wśród przechodniów, nie tylko swoim wyglądem i rozmiarami, ale także kolorem pnia, który przyciąga iście tropikalne skojarzenia. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości na takie drzewo sobie pozwolić lub trudność uprawy przerasta nasze zdolności, polecamy wycieczkę do ogrodów botanicznych, które takie rośliny posiadają. Przykładowe miejsca, gdzie je znajdziemy to między innymi:


• Ogród botaniczny w Oliwie, Gdańsk

• Brwice, gmina Chojna, województwo zachodniopomorskie - obecnie największy okaz w Polsce (prawie 30 metrów wysokości i ponad 100 lat)

• Ogród botaniczny w Glinnej - jeszcze większy okaz od poprzedniego, ale niestety już obumarły z powodu mrozu

• Arboretum w Wojsławicach - ogród dendrologiczny na terenie Wojsławic

• Ogród botaniczny w Poznaniu

• Ogród botaniczny w Troi, Praga czeska

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: ewa, Tytuł: Pytanie:mamutowiec na ogrodku dzialkowym

    Na mojej dzialce rosnie chyba mamutowiec ( do tej pory mowilismy, ze to sekwoja).Jest okolo dwudziestoletnia i...olbrzymia i piekna.Pojawil sie jednak problem---sasiad.Kaze mi to drzewo sciac , bo mu zacienia uprawy.Podobnie ma sie sprawa z tulipanowcem, ktory pieknie kwitnie i jest.....tez bardzo wysoki.Czy moge sciac im korony,tzn skrocic.Co mam zrobic z duzym milorzebem? Pozdrawiam, Ewa

  2. Dodał: Bogdan, Tytuł: sekwoja trudna uprawa?

    dostałem w prezencie paczkę nasion za 3$ z Kaliforni, były 24 szt wszystkie wzeszły w skrzynce ale podczas hartowania na balkonie ptaki załatwiły 16 szt pozostałych 8 rośnie wspaniale u mnie i moich przyjaciół, kilka lat temu obmarzły i po jakimś czasie brązowe igły opadły a odrosły nowe i od tej pory jest bez niespodzianek były przesadzane 2 razy mają ok 6-7 metrów wysokości - piękne

  3. Dodał: Marian marianvolt@op.pl, Tytuł: Mamutowiec olbrzymi.

    W moim ogrodzie rośnie takie drzewo. Drzewo rośnie od 10 lat, obecnie mierzy około 5m wysokości. W początkowym stadium wzrostu w okresie zimowym było okrywane agro włókniną. Tej zimy nawet drzewo nie zmieniło zabarwienia pędów, które są zielone. Pozdrawiam M.P.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: