Malwy w ogrodzie

Malwy w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Rozmnażanie i warunki uprawy

Malwy w Polsce uprawiamy jako rośliny dwuletnie, mimo iż w rzeczywistości są bylinami. Bardzo łatwo rozmnaża się je z nasion, jednak ponieważ równie łatwo krzyżują się one między sobą, to barwa kwiatów uzyskanych z własnych siewek, będzie dla nas pewną niespodzianką. Szczególnie jeśli w ogrodzie rośnie kilka odmian.

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Zwykle malwy zakwitają w miesiącach czerwiec - lipiec i kwitną do końca września. Jednak kwitnienie rozpoczyna się dopiero w drugim roku po posadzeniu, gdyż w pierwszym tworzy się jedynie rozeta liściowa oraz mocny korzeń palowy, który pozwala im na głębokie zakorzenienie.

Są odporne na mróz, ale dla pewności można je przykryć na okres zimy włókniną ogrodniczą lub liśćmi. Nasiona wysiewa się na rozsadnik dość późno, bo w czerwcu, a po podrośnięciu wysadza dopiero na miejsce stałe. Wybieramy dla nich stanowiska ciepłe, słoneczne i wilgotne, choć nie podmokłe. Kiedy malwy mają zbyt suche podłoże, łatwo chorują na rdzę. Wolą też gleby zasobne, ale na nieco słabszych też dadzą sobie radę. Najpiękniej oczywiście wyglądają posadzone na tle jasnych ścian budynku, ale możemy też sadzić je w grupach lub przy ogrodzeniach.

Przywrócone do łask

Powrót malw do naszych ogrodów bardzo cieszy. To bowiem nie tylko piękna roślina, ale również łatwa w uprawie. Poza tym jedna z malw - malwa czarna, to również ceniona roślina lecznicza.

Otrzymuje się z niej preparaty bogate w substancje śluzowate, które skutecznie wspomagają leczenie stanów zapalnych błon śluzowych oraz górnych dróg oddechowych. Preparaty z tej rośliny są też zalecane przy uporczywym kaszlu. Na bazie prawoślazu są produkowane doskonałe syropy, zalecane przy tych właśnie chorobach.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: