Malina jesienna - uprawa, odmiany i przycinanie

Malina jesienna - uprawa, odmiany i przycinanie

1 komentarzy

Owoce maliny są nie tylko smaczne, stanowią również wspaniałe źródło witamin i mikroelementów. Zarówno świeże owoce jak i w formie przetworów często stosowane są w leczeniu przeziębień, podnoszą również odporność organizmu. Warto zatem wprowadzić je do diety, zwłaszcza w okresie jesiennym. Wśród odmian malin wyróżniamy dwie grupy roślin: owocujące na pędach dwuletnich nazywane malinami letnimi i owocujące na tegorocznych pędach, tzw. maliny jesienne. Maliny jesienne podczas jednego sezonu wegetacyjnego tworzą pędy, kwitną i owocują. Owocują od sierpnie do samych przymrozków. Maliny owocują na szczytach tegorocznych pędów. Jeśli pozwolimy pędom przezimować, w lipcu uzyskamy powtórzenie owocowania. Powtórny zbiór będzie jednak znacznie mniejszy od zbioru właściwego. Dlatego odmiany te często nazywane są malinami powtarzającymi.

Polecane odmiany maliny jesiennej

"Polka"– owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Owoce bardzo duże, smaczne i trwałe. Mogą być spożywane na świeżo, jak również mrożone lub przetwarzane. Nie jest odporna na choroby pędów i owoców.

"Polesie" –owocowanie rozpoczyna na początku sierpnia. Owoce duże, smaczne, o ciemnoczerwonej barwie, lekko omszone. Odmiana deserowa i do przetwórstwa owoce doskonale nadają się na soki i dżemy i konfitury. W bardzo dużym stopniu odporna na choroby, polecana do upraw ekologicznych.

"Polana"- owoce dojrzewają od drugiej połowy sierpnia, zbiór może być rozciągnięty nawet do pierwszych przymrozków. Jedna z najstarszych polskich odmian, nadal powszechnie uprawiana. Owoce są duże i pojawiają się obficie na roślinie. Są bardzo smaczne, ale mało trwałe, nadają się do bezpośredniego spożycia, jak również na przetwory, szczególnie soki. Odmiana mało podatna na choroby.


"Pokusa" – dojrzewanie owoców w drugiej dekadzie sierpnia, jest ono rozciągnięte w czasie. Owoce deserowe, bardzo duże, największe ze wszystkich odmian maliny. Odmiana znakomita do uprawy amatorskiej.

"Poranna rosa" – owocuje dość późno, dopiero pod koniec września. Owoce duże, o nietypowym dla malin żółtym kolorze i bardzo smaczne. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia i do dekoracji deserów. Owoce są trwałe, rzadko porażane przez choroby, pędy również są mało podatne na choroby.

Malina jesienna

Malina jesienna


Uprawa

Maliny, podobnie jak inne rośliny jagodowe, najlepiej udają się na glebach żyznych, o dużej zawartości próchnicy. Dobrze, by gleba utrzymywała wilgotność, jednak nie była zbyt wilgotna, gdyż maliny nie znoszą zalewania. Aby zapobiec zalewaniu korzeni, możemy maliny sadzić na podniesionych zagonach o wysokości 20-30 cm. Przeznaczmy na uprawę gleby lekkie i piaszczyste. Maliny wymagają podlewania. Gleba powinna mieć lekko kwaśne pH w przedziale 5,5 – 6,5. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Nawożenie jest niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać zdrowy i duży plon. Najlepiej co roku wczesną wiosną podsypywać rośliny obornikiem lub kompostem, można też stosować nawozy mineralne, głównie azotowe i potasowe. Z racji tego, że maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych, a pędy starsze są wiosną w całości usuwane, odmiany te rzadziej ulegają porażeniu chorobami pędów i owoców. Wraz z zeszłorocznymi pędami usuwamy źródło infekcji. Nie występuje również ryzyko przemarzania pędów, nawet jeśli starsze pędy przemarzną i tak wiosną są usuwane.

Malina jesienna

Malina jesienna

Cięcie maliny jesiennej

Najlepszym terminem na cięcie maliny jesiennej jest wczesna wiosna. Odmiany te mogą owocować aż do pierwszych przymrozków, dlatego cięcie przeprowadzamy dopiero po przezimowaniu. Cięcie maliny jesiennej ogranicza się jedynie do ręcznego usunięcia wszystkich pędów nisko przy ziemi. Takie cięcie pobudzi rośliny do wytwarzania dużej ilości odrostów. Jeżeli chcemy ograniczyć mnogość odrostów warto wycinać pędy na wysokości 20 cm. W takim przypadku cięcie przeprowadzamy tylko na początku sezonu, jednak uzyskamy tylko jednorazowy plon.

Malina jesienna

Malina jesienna

W celu powtórzenia owocowania na początku wiosny usuwamy jedynie górne części pędów, na których rośliny owocowały w poprzednim sezonie. Pozostawiamy dolne, nierozgałęzione i nieprzemarznięte fragmenty pędów. Jeśli nie przemarzły one podczas zimy, na pędach tych w lipcu uzyskamy drugi plon, jednak nie będzie on tak obfity jak plon główny. Im bardziej skrócimy pędy, tym większe owoce uzyskamy. Dopiero w sierpniu owoce pojawią się na jednorocznych pędach. Na wiosnę może wyrosnąć znaczna ilość młodych pędów, które na początku kwietnia warto jest przerzedzić pozostawiając jedynie 10-12 najsilniej rozrośniętych. Dzięki takiemu cięciu wszystkie mają zapewniony dobry dostęp do światła. Pozostawione pędy są silniejsze, a owoce większe i mają lepszą jakość.


Podpieranie malin jesiennych

Maliny jesienne mają znacznie krótsze pędy od odmian letnich, nie wymagają one podpierania. Pędy zazwyczaj zachowują pionową pozycję, jeśli jednak zaczną się nadmiernie przeginać, warto zaopatrzyć je w podpory. Pokładające się pędy mogą utrudniać prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, a owoce na nich rosnące znacznie tracą na jakości. Warto więc na końcach zagonu umieścić metalowe lub drewniane słupki i po obu stronach szpaleru roślin rozciągnąć mocny sznurek lub drut. Jeżeli mamy jedynie pojedyncze krzewy, skutecznie możemy ograniczyć ich rozkładanie się na boki wiążąc sznurkiem pędy w kępy. Najlepiej, by opasał on rośliny na wysokości około metra.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Hnna P., Tytuł: Malina jesienna-uprawa,odmiany...

    Wspaniały tematycznie artykuł o malinach,napisany w sposób zrozumiały,prosty i przez to dostępny dla początkujących ogrodników.Dziękuję bardzo i cieszę się,że wreszcie trafiłam na pięknie i zrozumiale poprowadzony temat.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: