Małe oczka wodne

Małe oczka wodne

Skomentuj artykuł

Oczko wodne jest bardzo popularnym elementem w ostatnich czasach. Jednak nie wszyscy mają wystarczającą ilość miejsca, by owe cudo sobie sprawić w ogrodzie. Rozwiązaniem jest budowa miniaturowej wersji takiego zbiornika. Zachowuje on walory estetyczne, jednocześnie nie zajmując wiele przestrzeni. Najmniejsze oczka, wraz z otaczającym je wystrojem, zajmują niewiele ponad 2-2,5 metra kwadratowego.

Oprócz małej powierzchni, którą zajmują, mają one również inne zalety. Przede wszystkim koszt pobudowania nie jest już tak wysoki, jak przy większych powierzchniowo zbiornikach. Zachowujemy przy tym atrakcyjność budowli, a także uzyskujemy specyficzny mikroklimat, który daje nam woda w ogrodzie. Ponadto pielęgnacja małego oczka wodnego jest dużo mniej praco- i czasochłonna, niż w przypadku większej konstrukcji, co sprawia, że rozwiązanie to jest dobre również dla osób zapracowanych, nie mających ogromnej ilości czasu na opiekę nad swoją działką.

Ze względu na niewielkie wymiary, może być ono ulokowane praktycznie w każdym miejscu. Najciekawsze projekty znajdują się nie tylko w środku ogrodu, ale również na przykład przy ścianach budynków lub przy wąskich przejściach. Oczywiście od lokalizacji, jaką wybierzemy, zależy również konstrukcja. W ogrodach wybierzemy raczej tradycyjny sposób budowy oczka wodnego (wykładane folią) lub specjalne gotowe formy, natomiast na podmurówkach, przy budynkach, a nawet na tarasach konstrukcje murowane.

Pierwszym sposobem budowy takiego niewielkiego oczka jest sposób „tradycyjny”. W tym celu wykopujemy zagłębienie w ziemi, które wykładamy folią. Pamiętajmy, aby jej brzegi wystawały ponad poziom ziemi. Następnie, układając kamienie lub sadząc rośliny maskujemy folię, gdyż wystające jej elementy nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.

Zdecydowanie najprostszym sposobem, ale jednocześnie droższym niż poprzednie rozwiązanie, jest zakupienie gotowej formy do oczka wodnego. Wykonana ona jest z tworzywa sztucznego, które jest całkowicie bezpieczne dla roślin, a także dla ryb oraz odporne na niskie temperatury. W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru przeogromną ilość różnych kształtów, wielkości, głębokości oraz rzeźby form, dzięki czemu będziemy mogli idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Budowa oczka z takiego elementu jest niezwykle prosta. Wystarczy, że wkopiemy w ziemię zakupiony zbiornik, a reszta prac ogranicza się do aranżacji i wystroju.

Małe oczko wodne

Małe oczko wodne

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: