Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Skomentuj artykuł

Wśród łubinów mamy obecnie szeroki wybór bylin będących mieszańcami ogrodowymi. Mieszańce łubinu ogrodowego uzyskuje się przeważnie poprzez skrzyżowanie łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus) z łubinem krzewiastym (Lupinus arboreus). Okazałe kwiatostany łubinu ogrodowego, złożone są z pachnących kwiatów motylkowatych barwy żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej lub niebieskiej, a u niektórych odmian dwubarwnych. Wprowadzają one ciekawy akcent kolorystyczny letnich rabaty w ogrodach wiejskich i naturalistycznych.

Charakterystyka ogólna

Łubin ogrodowy (Lupinus hybridus) jest byliną z rodziny bobowatych (Fabaceae). Mieszańce ogrodowe łubinu osiągają przeważnie wysokość do 1 m i szerokość ok.0,5 m. Tak jak wszystkie rośliny motylkowe, na korzeniach wytwarza on charakterystyczne brodawki, w których żyją bakterie asymilujące azot z powietrza. Dłoniaste liście mają długość do 20 cm. Pora kwitnienia przypada na wczesne lato (VI-VII). Kwiaty są zebrane na szczytach pędów w proste grona osiągające nawet do 50 cm długości. Pojedyncze kwiaty motylkowe złożone są z fragmentów zwanych żagielkiem, wiosełkami i łódeczką. Kwiaty zwabiają do ogrodu pszczoły. Owoc stanowi strąk zawierający wewnątrz 5-9 lśniących, plamistych nasion. Nasiona dojrzewają w I poł. sierpnia. Roślina lekko trująca z powodu zawartości alkaloidów.


Rozmnażanie

Łubiny ogrodowe najczęściej rozmnaża się z rozsady założonej z nasion lub bezpośredni wysiew do gruntu w połowie maja. Mieszańce ogrodowe możemy również rozmnażać wczesną wiosną przez sadzonki uzyskane z niekwitnących bocznych pędów. Są to tzw. „sadzonki z piętką”, zawierające fragment pędu głównego. W tym przypadku będziemy mieli pewność, że rośliny potomne zachowają cechy odmianowe.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Uprawa

Łubiny uprawiamy na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Rośliny tolerują podłoża lekkie, piaszczyste, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Bujny wzrost i kwitnienie obserwujemy najlepiej na glebach próchnicznych, głęboko uprawionej, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej lub o odczynie obojętnym. Ukorzenione sadzonki łubinów umieszczamy w glebie wiosną po majowych przymrozkach. Natomiast z nasion przygotowuje się rozsadę, namnożoną w doniczkach pod osłonami, którą wysadza się na miejsce stałe wczesnym latem. Uprawa na tym samym stanowisku może trwać 4-6 lat.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Zabiegi pielęgnacyjne

W początkowej fazie wzrostu, roślinom trzeba zapewnić dostateczną ilość wody. Aby rośliny dłużej kwitły należy je ogławiać. Wyższe odmiany wymagają stosowania podpór.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: