Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Skomentuj artykuł

Choroby i szkodniki

Na łubinach mogą żerować mszyce, które powodują deformację kwiatostanów. Liście bywają porażane przez mączniaki oraz grzyby wywołujące plamistość. Wiosną problemem są ślimaki, które uwielbiają zjadać młode liście łubinu.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Odmiany

Wśród mieszańców ogrodowych łubinu wyróżniamy m.in. następujące odmiany: seria odmian "Band of Nobles" – występujące w wielu pastelowych kolorach, "Chandelier" o delikatnie żółtych kwiatach, "Deborah Woodfield" kremowożółta, "Esmerelder" różowopurpurowa, "Helen Sharman" pomarańcowożółta, "My Castle" jasnoczerwona, "Noble Maiden" żółta lub biała "Pope John Paul" i "Royal Wedding" o kwiatach białych, "The Chatelaine" różowo-biała, "The Governor" w odcieniach niebieskiego, "The Page" karminowoczerwona. Do odmian powtarzających cechy mateczne po rozmnożeniu z nasion należy seria "Gallery", a także odmiana "Lulu" o różnorodnym zabarwieniu kwiatów.

Zastosowanie

Łubin ogrodowy nadaje się do sadzenia w większych grupach na rabatach bylinowych, a także na obwódkach rabat. Dobrze komponują się z roślinami typowymi dla ogrodów wiejskich, z makami i piwoniami, jarzmiankami, czosnkami, żeleźniakami, ostróżkami, liśćmi host, wilczomleczami, ogórecznikami oraz żurawkami. Może tworzyć również ciekawe zestawienie z trawami. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi łubin wzbogaca glebę w azot, będący ważnym składnikiem pokarmowym. Chętnie sadzony jest również przez pszczelarzy. Poza tym jego dekoracyjne kwiatostany wykorzystywane są na kwiat cięty.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Anna Jędrzejewska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: