Lilia azjatycka

Lilia azjatycka

1 komentarzy

Lilie są bylinami cebulowymi, a ich wyjątkowo piękne kwiaty o różnorodnych barwach rozwijają się przez całe lato. Lilie azjatyckie stanowią najliczniejszą grupę lilii ogrodowych, wyróżniającą się bogactwem kształtów, kolorów i pokroju. Charakteryzują się one pełną mrozoodpornością oraz małą podatnością na choroby. Lilie azjatyckie są obecnie jednymi z najbardziej popularnych mieszańców ogrodowych. Są one polecane również osobom bez doświadczenia ogrodniczego.

Charakterystyka ogólna

Kwiaty lilii azjatyckich nie pachną, najczęściej posiadają otwarte, wzniesione kielichy w kształcie miseczkowatym. Wśród odmian występują również formy o kwiatach przewieszających się do dołu oraz o kwiatach pełnych, które posiadają więcej niż dwa okółki płatków korony. Kwiaty zebrane są w kwiatostany typu grono. Liście wąskie do szerokich, lancetowate, błyszczące, zielone. Organ podziemny stanowi cebula złożona z dachówkowato ułożonych, grubych łusek.

Odmiany
Do grupy lilii azjatyckich należą m. in. następujące mieszańce. Wiele z nich pochodzi od lilii bulwkowej (Lilium bulbiferum) oraz tygrysiej (Lilium lancifolium syn. Tigrinum).

"Brushmarks" – wysokość 1,3 m; kwiaty wzniesione, kubkowate, pomarańczowe z ciemnoczerwoną plamą na każdym płatku

"Coctail Twins" – kwiaty pełne, ceglastoczerwone

"Connecticut King" – wysokość do 90 cm; kwiaty jaskrawożółte, zebrane po ok. 15 w szczytowe grona

"Diabora" – kwiaty ciemnoczerwone, czarno nakrapiane w środku

"Enchantment" – wysokość 90 cm; wytwarza do 12 jaskrawych, pomarańczowoczerwonych kwiatów z czarno nakrapianymi gardzielami

"Fire King" – wysokość 90 cm; kwiaty pomarańczowoczerwone z fioletowymi plamami


"Karen North" – wysokość 1,2 m; kwiaty pomarańczoworóżowe, w środku ciemnoróżowo nakrapiane, zebrane po 8 lub więcej w szczytowe grona

"Kentucky" – wysokość 90 cm; kwiaty blado pomarańczowe z mocno brązowym nakrapianiem

"Orange Pixie" – odmiana niska; kwiaty pomarańczowe z brązowymi plamkami wewnątrz

"Schellenbaum" – kwiaty turbanowe, barwy czerwonej, wewnątrz czarno nakrapiane

"Snow Crystal" – kwiaty śnieżnobiałe

"Sphinx" – odmiana o kwiatach pełnych, barwy czerwonej

Lilia azjatycka

Lilia azjatycka

Lilia azjatycka

Lilia azjatycka

Uprawa

W gruncie

Cebule lilii sadzimy zaraz po kupieniu jesienią w mocno przepuszczalnym i bogatym w próchnicę podłożu. Najlepiej rosną na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Umieszczamy je na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Cebule sadzimy w rozstawie co 30 cm, w przeciętnej glebie ogrodowej o pH 5,5-6,5. Termin sadzenia przypada od końca sierpnia do końca października.

W pojemnikach

Sadzimy po 2-3 cebule do doniczki wypełnionej substratem gliniastym z dodatkiem ziemi liściowej i piasku z drenażem na dnie w postaci kamieni. Średnica doniczki powinna wynosić 25 cm. Cebule umieszczamy na głębokości 3 razy większej od wysokości cebul. W okresie wzrostu obficie nawadniamy i raz w miesiącu nawozimy nawozem zasobnym w potas. Cebule przechowujemy przez zimę w doniczkach lub skrzynkach z wilgotnym torfem, w chłodnym, suchym miejscu.

Lilia azjatycka

Lilia azjatycka

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ewa, Tytuł: lilia azjatycka

    dziś tj 04-03-2016 dostałam 3 cebulki zostawić w woreczkach czy posadzić w ogródku?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie