Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) - Syringa vulgaris)

Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) - Syringa vulgaris)

3 komentarzy

Zastosowanie

Lilak pospolity jest bardzo często spotykany w ogrodach przydomowych, wiejskim krajobrazie, a także w parkach i zieleńcach. Zainteresowanie rośliną przez architektów zieleni miejskiej jest uzasadniona, ponieważ roślina jest bardzo urokliwa, a przy tym o niewielkich wymaganiach i do tego tolerancyjna, a także odporna na zanieczyszczenia powietrza. Syringa vularis może być sadzona na skarpach.

Krzew (niewielkie drzewo) możemy sadzić pojedynczo, a także w grupach oraz w formie szpaleru. Ze względu na wydawanie licznych odrostów korzeniowych (co może być bardzo uciążliwe) lilak pospolity można  posadzić  na skraju działki, w rogu ogrodu.

Po kwitnieniu roślina nie jest już tak atrakcyjna, warto więc tak zaaranżować zakątek z lilakiem pospolitym, aby roślina stanowiła jednocześnie tło dla roślin kwitnących przed nią , a których część będzie kwitła w innym czasie.

Przy aranżacji ogrodu warto skorzystać także z lilaków w formie szczepionej.

Ze względu na piękny zapach kwiatów zadbajmy aby lilaki pospolite znajdowały się w pobliżu miejsc, w których najczęściej wypoczywamy.

Lilaki pięknie będą prezentowały się w pobliżu zbiorników wodnych, a w formie piennej sprawdzą się także w uprawie pojemnikowej.

Piękno i zapach kwiatów jest bardzo pożądany, tak więc bardzo często kwiatostany rośliny, trafiają do wazonów. Są wiosennym i pachnącym akcentem w mieszkaniu.

Drewno lilaka pospolitego jest bardzo twarde, nadaje się na trzonki, a nawet do wyrobu instrumentów muzycznych.

Lilak pospolity nadaje się także do pędzenia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Ewa, Tytuł: Co robić w przypadku choroby?

    Mam trzy lilaki. Jeden stary, kwitnie, rośnie... Drugi (teoretycznie: biały) posadzony 2 lata temu - rośnie, ale w ogóle nie kwitnie, trzeci (jak sądzę z opisu) właśnie dotknęła jakaś grzybica... Kwiaty kiedy już miały się rozwinąć zwiędły, liście pozwijały się i zbrązowiały. Szkodników nie widać. Co robić?

  2. Dodał: Piotrek, Tytuł: Bez (Sambucus L.)

    Lilak to nie żaden bez pospolity.Tłumaczycie to niby w tekście ale nagłówek jest taki Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) trochę wstyd.

  3. Dodał: Marcin, Tytuł: Lilak nalewka

    Ostatnio zrobiłem nalewkę z Lilaka. Pychota. Smak wiosny przez cały rok.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także