Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Skomentuj artykuł

Leszczyna pospolita to gatunek, który nie tylko uraczy nas swoim pięknem w ogrodzie, ale również po części zaspokoi nasze zapotrzebowanie na rośliny jadalne, pozwalając rozkoszować się bardzo smacznymi orzechami. Żywa zieleń jej liści wspaniale kontrastuje z barwami pnia i gałęzi, a wśród tej kompozycji nieśmiało wyłaniają się brązowe orzechy laskowe, otoczone zieloną osłonką. Zapoznajmy się dokładniej z tym gatunkiem, abyśmy mogli jednoznacznie stwierdzić, czy jest to coś, czego nam do tej pory brakowało w zaciszu naszej działki, w którym odpoczywamy po całym dniu pracy.

Leszczyna pospolita - charakterystyka

Gatunek ten wywodzi się z rodziny brzozowatych, a naturalnie występuje na terenie całej europy, w tym również w Polsce oraz w części Azji. Dorasta nawet do pięciu metrów wysokości, wytwarzając po kilka pni o wzniesionych gałęziach i krzaczastym pokroju. Kora starszych części jest szara, delikatnie przechodząca w brąz, popielata, natomiast młodsze gałązki cieszą czerwono - brązową barwą, co wspaniale współgra z dość dużymi, ale umieszczonymi na krótkim ogonku, żywo zielonymi, owalnymi i piłkowanymi liśćmi. Jesienią zmieniają barwę na żółć, czasem przechodzącą w brąz, a na zimę są zrzucane, pozostawiając leszczynę całkiem nagą.Okres kwitnienia leszczyny pospolitej wypada w miesiącach od lutego do kwietnia, lecz nie jest on bardzo efektowny. Kwiaty żeńskie schowane są w pąkach na szczycie pędów, delikatnie wystawiając tylko drobne, czerwone płatki, natomiast kwiaty męskie tworzą wydłużone kotki, zebrane po kilka sztuk i wydzielające duże ilości żółtego pyłku.

Po przekwitnieniu zaczynają pojawiać się owoce, które zwane są orzechami laskowymi. Mają owalny kształt, z jednej strony bardziej spłaszczone (miejsce przyczepienia do rośliny), a z drugiej delikatnie spiczasto zakończone. Występują w kolorze jasnego brązu z okrywą z zielonych podkwiatków. Są jak najbardziej jadalne i bardzo doceniane głównie w krajach Europy południowej i niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, ale również w naszym kraju mają swoich zwolenników.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Uprawa i pielęgnacja leszczyny pospolitej

Uprawa tej rośliny jest bardzo łatwa, gdyż przystosowuje się ona praktycznie do każdych warunków. Do ogrodu przynosimy ją jesienią ze sklepu jako dość sporą sadzonkę i od razu możemy przystępować do sadzenia. Stanowisko może być zacienione, jednak jeżeli liczymy na obfite owocowanie, powinniśmy dostarczyć jej jak najwięcej słońca. Gleba dość żyzna i raczej gliniasta oraz średnio wilgotna - unikajmy skrajności, suszy i terenów podmokłych.

Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku tego gatunku ograniczają się do minimum. Jeszcze przed posadzeniem glebę wzbogacamy o wapń, magnez, potas, bor i azot, a przez kolejne kilka lat po umieszczeniu sadzonek w ziemi możemy zapomnieć o pierwszych czterech składnikach, używając tylko nawozów azotowych. Nie zapominajmy również o odpowiednim przycinaniu naszych krzewów. Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę w pierwszym roku uprawy, skracając jej pędy do 2/3 wysokości. Kolejne polegają na przerzedzaniu gałęzi, gdy jest ich za dużo, skracaniu zbyt długich pędów (ucinamy je tuż za rozgałęzieniem) oraz wycinaniu jesienią tak zwanych wilków, czyli młodych gałązek, rosnących pionowo w górę.

Leszczyna pospolita może być formowana na kształt drzewa. W tym celu należy wyciąć wszystkie pędy boczne, które znajdują się do około pół metra nad ziemią. Pozostałe gałęzie skracamy do 2/3 wysokości i dalej postępujemy jak poprzednio.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Zbiór i przechowywanie orzechów laskowych

Orzechy osiągają swoją dojrzałość w pierwszej połowie października i wtedy rozpoczynają się zbiory, które później są powtarzane, gdyż nie wszystkie owoce opadają równocześnie. Niektóre odmiany zrzucają orzechy wraz z otaczającymi je okrywami. W takim przypadku zbiory muszą być częstsze, gdyż stają się one zbutwiałe i mniej atrakcyjne wizualnie. Po zebraniu (najczęściej ręcznym), orzechy laskowe nadają się bezpośrednio do spożycia, jednak jeżeli mamy zamiar je przechowywać dłużej, należy je dobrze wysuszyć w temperaturze około 30 - 40 stopni. Następnie przechowujemy je w skrzynkach lub workach, co jakiś czas zaglądając, czy nie pleśnieją lub nie żywi się nimi jakieś gryzonie lub czasem nawet mole spożywcze.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Wartości odżywcze orzechów laskowych

Orzechy laskowe, podobnie jak każde orzechy nie są produktem polecanym w dietach niskokalorycznych, przede wszystkim z powodu dużej zawartości tłuszczy. Na każde 100g orzechów przypada aż 62g tłuszczy, co zwiększa ich kaloryczność do około 650 kcal. Jednak nie do końca jest to wada, gdyż zawarte z nich tłuszcze nienasycone są dużo zdrowsze dla organizmu niż te zwierzęce. Dodatkowo owoce te zawierają potas, cynk, żelazo, fosfor, witaminę C, a także B1 i B2. Polecane są osobom wykonującym prace umysłowe i uczącym się.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita - odmiany

Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych odmian leszczyny pospolitej, które warto posiadać w swoim ogrodzie.

Olbrzym z Halle - odmiana uprawna o dość dużych, rozłożystych koronach i sporych owocach. Wymaga żyznej gleby i ciepłego stanowiska, ale jest odporna na niektóre choroby. Zbiór orzechów pod koniec września.

Cud z Bollwiller - odmiana uprawna, podobna do poprzedniej, jednak o mniejszej odporności i jednocześnie mniejszych wymaganiach stanowiskowych. Zbiór orzechów w połowie października.


Barceloński - odmiana uprawna, bardzo obficie owocująca. Duża i rozłożysta korona, a także spore orzechy to główne jej cechy.

Trapezuński - odmiana uprawna, która stosowana jest bardzo często do zapylania innych leszczyn. Wytwarza podłużne owoce w dużych ilościach, gotowe do zbioru już w połowie września.

Aurea - odmiana ozdobna, charakteryzująca się żółtymi liśćmi. Ma małe wymagania glebowe i dorasta tylko do 3 metrów wysokości. Marnie, ale owocuje.

Pendula - odmiana ozdobna, która cieszy oko swoimi zwisającymi pędami, nadającymi całej leszczynie parasolowaty kształt. Wytwarza bardzo mało orzechów.
czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: