Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Skomentuj artykuł

Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku tego gatunku ograniczają się do minimum. Jeszcze przed posadzeniem glebę wzbogacamy o wapń, magnez, potas, bor i azot, a przez kolejne kilka lat po umieszczeniu sadzonek w ziemi możemy zapomnieć o pierwszych czterech składnikach, używając tylko nawozów azotowych. Nie zapominajmy również o odpowiednim przycinaniu naszych krzewów. Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę w pierwszym roku uprawy, skracając jej pędy do 2/3 wysokości. Kolejne polegają na przerzedzaniu gałęzi, gdy jest ich za dużo, skracaniu zbyt długich pędów (ucinamy je tuż za rozgałęzieniem) oraz wycinaniu jesienią tak zwanych wilków, czyli młodych gałązek, rosnących pionowo w górę.

Leszczyna pospolita może być formowana na kształt drzewa. W tym celu należy wyciąć wszystkie pędy boczne, które znajdują się do około pół metra nad ziemią. Pozostałe gałęzie skracamy do 2/3 wysokości i dalej postępujemy jak poprzednio.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Zbiór i przechowywanie orzechów laskowych

Orzechy osiągają swoją dojrzałość w pierwszej połowie października i wtedy rozpoczynają się zbiory, które później są powtarzane, gdyż nie wszystkie owoce opadają równocześnie. Niektóre odmiany zrzucają orzechy wraz z otaczającymi je okrywami. W takim przypadku zbiory muszą być częstsze, gdyż stają się one zbutwiałe i mniej atrakcyjne wizualnie. Po zebraniu (najczęściej ręcznym), orzechy laskowe nadają się bezpośrednio do spożycia, jednak jeżeli mamy zamiar je przechowywać dłużej, należy je dobrze wysuszyć w temperaturze około 30 - 40 stopni. Następnie przechowujemy je w skrzynkach lub workach, co jakiś czas zaglądając, czy nie pleśnieją lub nie żywi się nimi jakieś gryzonie lub czasem nawet mole spożywcze.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: