Leszczyna - orzech laskowy

Leszczyna - orzech laskowy

2 komentarzy

Naturalne jej siedliska znajdują się m.in. w Azji Mniejszej, w południowo-wschodniej Europie, na Kaukazie. Rośnie pojedynczo bądź w lasach. Jest wytrzymała na niskie temperatury, susze, zanieczyszczenia. Wymaga gleb głębokich, żyznych i gliniastych, zasobnych w wapń. W naszym kraju, można ją zobaczyć w parkach oraz w miastach, jako drzewo uliczne. Gatunek wykorzystywany jako podkładka do szczepienia wysokopiennych form C. Maxima i C. avellana. Leszczyna turecka występuje również w odmianie ‘Granat’, charakteryzującej się ciemnoczerwonymi, młodymi liśćmi. Z czasem powierzchnia liści staje się ciemnozielona, spód liścia jak również ogonki są czerwone.

 

Leszczyna

Leszczyna

 

Leszczyna

Leszczyna

Kolejnym rozpowszechnionym gatunkiem jest leszczyna pospolita (Corylus avellana). Ten gatunek jest bardzo popularny w naszym kraju, doskonale radzi sobie z warunkami panującymi w Polsce. Występuje w lasach, na zrębach, w zaroślach. Corylus avellana ma postać krzewu, który może osiągać około 4-5 metrów wysokości. Kwiaty męskie są mniejsze niż w poprzednim gatunku, osiągają do 6 cm i występują pojedynczo bądź zebrane są w wiązki. Kwitnie  od lutego do kwietnia. Lubi stanowiska słoneczne, toleruje cień, aczkolwiek w takich warunkach słabiej owocuje. Jest krzewem wykorzystywanym szczególnie do zadrzewienia parków, terenów przydrożnych. Optymalna dla niej gleba powinna być żyzna, dobrze napowietrzona i głęboka. Obecnie leszczynę pospolitą można spotkać w wielu ogrodach, jej dekoracyjność i użyteczność została doceniona. Dostępnych jest wiele odmian tego gatunku. Ciekawą propozycja jest odm. ‘Pendula’  charakteryzująca się zwisającymi gałęziami. ‘Contorta’ zwana odmianą pogiętą, posiada poskręcane  pędy i częściowo liście. Nie należy do odmian o wysokim walorze estetycznym. Znakomicie prezentuje się odm. ‘Aurea’ o złocistych liściach. Wymaga słonecznych stanowisk. Charakteryzuje się umiarkowanym wzrostem, osiągado 3 m wysokości oraz 2 m szerokości. Polecana głównie ze względu na intensywną barw liści oraz pomarańczowożółte pędy w okresie zimy. Warto wspomnieć jeszcze o czerwonolistnej odmianie ‘Fuscorubra’ i strzępolistnej ‘Heterophylla’.

Leszczyna południowa występuje w południowo- wschodniej Europie i Azji Mniejszej, gdzie jest uprawiana jako drzewo owocowe. Wrażliwa na niskie temperatury.

W naszym kraju występuje w odm. ‘Purpurea’, bardzo efektowna o ciemnopurpurowych liściach,  pędach, kotkach, owocach, osiągająca do 4 metrów wysokości i szerokości, Bardziej wybarwiona na stanowisku słonecznym, choć dobrze znosi lekkie zacienienie. Tak jak gatunek, wrażliwa na mrozy, bardziej nadaje się na tereny zachodniej Polski. Rocznie przyrasta około 40 cm.

Najczęstsze choroby z jakimi możemy spotkać się przy uprawie tych roślin to: monilioza, szara pleśń, mączniak prawdziwy. Szkodniki na które trzeba uważać to misecznik leszczynowiec, mszyce, słonkowiec orzechowiec, dłużynka leszczynówka, wielkopąkowiec leszczynowy.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Anita, Tytuł: sianie orzecha laskowego

    Ja sadzę orzechy , pestki brzoskwini na zimę w ogródku i na wiosną kiełkują ,latem sadzonki podrastają na tyle że jesienią można wysadzić na miejsce stałe...jak chcemy większe sadzonki możemy wysadzić do doniczek i czekać aż urosną takie duże jakie nam potrzebne...pozdrawiam Nataszko :)

  2. Dodał: Natasza, Tytuł: sianie orzecha laskowego

    W sumie to niczego się na temat mnie interesujący nie dowiedziałam. Chciałam zapytać jak długo orzech kiełkuje z owocu a tu nic takiego nie napisali :( Pozdrawiam smakoszy orzeszków :) Natasza.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także