Kwiaty polskie

Kwiaty polskie

Skomentuj artykuł

Panująca obecnie moda na nowoczesne i minimalistyczne ogrody, nie pozostawia wiele miejsca na naturalność. Rabaty zakładane „pod linijkę” i równiutko przycięte trawniki z pewnością są bardzo estetyczne, ale takie ogrody nie mają w sobie żadnego klimatu i trudno poczuć się w nich swobodnie. Zupełną przeciwnością tego minimalistycznego, chłodnego stylu są bajecznie kolorowe, naturalistyczne ogrody wiejskie, w których do dzisiaj można spotkać stare i jednocześnie niezwykle piękne gatunki kwiatów. Takie romantyczne ogrody, tętniące życiem i kolorami dają znacznie więcej relaksu i wypoczynku, niż chłodne, przesadnie wypielęgnowane przestrzenie.

Dlatego warto przypomnieć sobie o polskich kwiatach, które niegdyś gościły niemal w każdym ogrodzie, a dzisiaj są już rzadkością. Nie sprawią nam tylu kłopotów co modne, ale kapryśne i delikatne nowinki, a ich klasyczna uroda i romantyczny wdzięk nadadzą ogrodowi bardzo wyjątkowego charakteru.


Poniżej przykłady kwiatów, znakomicie sprawdzających się w ogrodzie naturalistycznym lub urządzonym na styl wiejski.

Gatunek

Cechy charakterystyczne

Barwa kwiatów

Termin kwitnienia

Uwagi
Ostróżka ogrodowa

Roczna (Delphinium ajacis) – roślina dorasta do ok. 50-100 cm. Kwiaty niezbyt duże, zebrane w gęste grona, łodygi cienkie rozgałęzione, liście delikatne, pierzaste

Trwała (Delphinium cultorum) – rośliny bardzo wysokie, strzeliste, których sztywna łodyga dorasta do ok. 2m. wys., liście dłoniaste

Niebieska, fioletowa, różowa lub biała, niekiedy dwubarwne lub z oczkiem wewnątrz płatków korony

VI-VIII czasem do IX

Rośliny roczne dobrze rozmnażają się z samosiewu

Malwa ogrodowa (Alcea rosea)

Niezwykle piękna, strzelista roślina dwuletnia, u której duże kwiaty zebrane są w kłosowe kwiatostany, rozwijające się na sztywnym pędzie od połowy jego długości, liście duże 5-7 klapowe

Biała, kremowa, różowa, żółta, czerwona, bordowa i niemal czarna

VII-IX

Typowa roślina ogródków wiejskich, znakomicie rozmnaża się z samosiewu.

Spotyka się odmiany o pełnych kwiatach

Chaber bławatek (Centaurea cyanus)

Posiada cienką, słabo rozgałęzioną, sztywną i owłosioną łodygę długości ok. 30 – 90 cm., na końcu której znajduje się koszyczkowaty kwiatostan

Najczęściej chabrowo-niebieska, rzadziej biała, różowa lub bordowa

V-IX

Roślina jednoroczna, dobrze rozmnaża się z samosiewu. Często rośnie w zbożach.

Mak  polny (Papaver rhoeas)

Roślina posiada cienką, pojedynczą i owłosiona łodyżkę, dorastającą do ok. 90 cm. wys, na końcu której rozwijają się pojedyncze kwiaty, liście szarozielone, pierzaste, ząbkowane i owłosione

Czerwona, czasem różowa lub biała

V-VIII

Mak polny jest rośliną jednoroczną, uważaną obecnie za chwast. Jego miejsce w uprawie zajęły inne gatunki maków np. mak wschodni

Irysy

W zależności od gatunku. Najczęściej uprawiane obecnie są irysy bródkowe, posiadające szerokie szablowate, cienkie liście i sztywny, dość gruby pęd kwiatostanowy, zakończony dużym, 6-cio płatkowym kwiatem, z dekoracyjną bródką na trzech dolnych płatkach

U irysów bródkowych ogromna gama kolorystyczna uzależniona od odmiany (białe, żółte, pomarańczowe, bordowe, niebieskie, fioletowe, często dwubarwne)

V-VI

W uprawie spotyka się też inne irysy, które mają skromniejsze kwiaty i występują w ograniczonej kolorystyce (np. niebiesko-biały kosaciec syberyjski)

Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

Wyprostowane, strzeliste łodygi (ok. 1,5 m. wys.), od połowy długości gęsto pokryte kwiatami, liście dłoniaste, duże, złożone z 9-17 podłużnych, lancetowatych listków.

Fioletowo-niebieskie, u odmian i mieszańców także białe, czerwone, bordowe, różowe i dwubarwne

VI-VII

Obecnie w uprawie ma przede wszystkim znaczenie łubin ogrodowy, będący mieszańcem z łubinem trwałym. Posiada też liczne odmiany ozdobne w rozmaitych zestawieniach barwnych.

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Pęd kwiatostanowy sztywny, wyprostowany (wys. 50-150 cm.), gęsto pokryty jajowato-lancetowatymi, zielonymi i gładkimi liśćmi. Na szczycie pędu rozwijają się pojedyncze kwiaty, zebrane w dość gęste, ozdobne, wiechowate kwiatostany.

Różowe, fioletowe, białe, czerwone, w odmianach często dwubarwne

VII-VIII

Dawniej bardzo lubiana i ceniona wieloletnia roślina ozdobna, obecnie powraca do łask. Dostępne bardzo liczne odmiany różniące się barwą kwiatów, terminem kwitnienia oraz wysokością.

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum)

Posiada sztywny, wzniesiony, pokryty żółtawym meszkiem pęd kwiatostanowy (ok. 2 m. wys.), wyrastający w drugim roku uprawy. Dość duże, szerokie eliptyczne liście u podstawy i mniejsze, krótsze na pędzie, w całości pokryte żółtawym kutnerem. Kwiaty pojawiają się od połowy pędu, zebrane w kłosowy kwiatostan.

Żółte
VI-IX

Roślina dwuletnia, nieco zapomniana w uprawach. Znakomicie rozmnaża się z samosiewu.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Sztywny pęd kwiatostanowy dorasta do ok. 30-50 cm. i jest zakończony koszyczkowym dość dużym kwiatostanem. Liście jasnozielone, lancetowate, delikatnie owłosione.

Żółte, pomarańczowe

VI-IX (X)

Nagietek jest cenną rośliną leczniczą i kosmetyczną.

Krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica)

Wysoka na 1,5 m., sztywna łodyżka, rozgałęziająca się u góry na kilka cieńszych, zakończonych baldachowatymi kwiatostanami złożonymi z niewielkich, koszyczkowych kwiatów. Liście zielone, wąskie, lancetowate z piłkowanym brzegiem.

Biała
VII-IX

W uprawie można spotkać odmiany np. pełną „The Pearl”, roślina lecznicza

Rezeda wonna (Reseda odorata)

Pędy wiotkie, dorastające do 60 cm., dość gęsto pokryte zielonymi, podłużnymi liśćmi. Kwiaty niewielkie, zebrane w szczytowe kwiatostany, wydzielające przyjemny zapach 

Zielonożółte lub białe

VII-X

Rezeda wonna posiada też odmiany karłowe (ok. 20-30 cm. wys.). Kwiaty rośliny są miododajne.

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)

Cienka, słabo rozgałęziona łodyga, pokryta dość gęsto pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty drobne, zebrane w szczytowe baldachogrona. Doskonale znosi przycinanie.

Żółtozielona
V-VII

Nieco zapomniana, jednoroczna roślina lecznicza i przyprawowa, ale również toksyczna. Niezbyt przyjemny zapach zawdzięcza drażniącym skórę olejkom eterycznym. Posiada bardzo interesujące odmiany uprawowe np. „Variegata”.

Aksamitka

Występująca w dużej ilości odmian i kilku gatunkach, różniących się wysokością oraz barwą kwiatów

Kremowe, żółte, pomarańczowe, pomarańczowo-brązowe, purpurowe, dwubarwne

VI - do późnej jesieni

Do dzisiaj niemal sztandarowa jednoroczna roślina rabatowa

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)

Sztywna, niezbyt wysoka łodyga (20-50 cm.), w kilku miejscach zgrubiała (tzw. kolanka), dość luźno pokryta wąskimi, gładkimi, zielonymi, lancetowatymi liśćmi. Pojedyncze kwiaty zebrane w gęste, baldachowate kwiatostany na szczytach łodyg.

Czerwone, bordowe, białe, różowe, bardzo często pstre i wielobarwne

VI-VIII

Wspaniała rabatowa roślina dwuletnia, nadająca się na kwiat cięty.

Kwiaty polskie

Kwiaty polskie - mak polny

Kwiaty polskie - chabry

Kwiaty polskie - chabry

Kwiaty polskie - łubin

Kwiaty polskie - łubin

Kwiaty polskie - floks

Kwiaty polskie - floks



Kwiaty polskie - malwy

Kwiaty polskie - malwy

Kwiaty polskie - nagietek

Kwiaty polskie - nagietek

Autor: Katarzyna Józefowicz
Źródła:
1.    Tabaza
2.    Wikipedia
3.    „Popularne kwiaty ogrodowe” W. Szydło, M. Szymczykiewicz W-wa 1996r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: