Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu

1 komentarzy

Wśród roślin ozdobnych duże znaczenie odgrywały i odgrywają krzewy liściaste. Faktem jest, że w ostatnich latach ustąpiły trochę miejsca krzewom iglastym, jednak nadal są jednymi z najbardziej pożądanych roślin w ogrodzie. Olbrzymie zróżnicowanie sprawia, że wśród krzewów liściastych każdy znajdzie coś dla siebie.

Krzewy to rośliny odgrywające w ogrodzie wiele bardzo istotnych ról, z których do najważniejszych z pewnością należy wyznaczanie granic działki, ochrona intymności ogrodu, zabezpieczenie ogrodu przed kurzem, wiatrem itp. Wiele z nich dostarcza nam smacznych owoców, stanowią pożywienie i schronienie dla wielu drobnych zwierząt. Olbrzymie zróżnicowanie krzewów liściastych sprawia, że mogą stanowić ozdobę ogrodu przez cały rok.

Dekoracyjność krzewów

Krzewy liściaste mogą być interesujące ze względu na ciekawy pokrój, zimozielone liście, przebarwienia, piękne kwiaty, oryginalne liście, barwne pędy, a także ozdobne owoce, często o wartości użytkowej.

Krzewy liściaste pięknie kwitnące

Krzewuszka- krzew mało wymagający, a przy tym obficie kwitnący w odcieniach różu, czerwieni. Można nabyć odmiany i gatunki o kwiatach białych,  a nawet żółtych.

Kalina – liczne gatunki o dekoracyjnych kwiatach. Szczególnie ciekawie prezentuje się odmiana Roseum o dużych i kulistych kwiatostanach.

Tawuła – zmienne krzewy kwitnące na biało, a także w odcieniach różu i czerwieni. Do najciekawszych gatunków zaliczymy tawułę van Houtte’a, tawułę wczesną kwitnące na biało, a także tawułę japońską kwitnącą w odcieniach różu.

Porzeczka krwista- kwiaty różowe do czerwonych, zebrane w grona.

Migdałek trójklapowy- przepiękny, różowy akcent w wiosennym ogrodzie.

Jaśminowce – spore krzewy dekoracyjne ze względu na białe kwiaty od pojedynczych do pełnych, często intensywnie pachnących.


Magnolie – arystokracja wśród krzewów, jedne z najpiękniejszych, które możemy uprawiać w ogrodzie.

Różaneczniki i azalie- wymagające, zimozielone, jedne z najbardziej pożądanych krzewów w ogrodzie.

Złotlin japoński- mało wymagający o żółtopomarańczowych kwiatach.

Hortensje- zróżnicowane, bardzo dekoracyjne. Do najpiękniejszych zaliczymy hortensję ogrodową, krzewiastą, bukietową.

Forsycja- mało wymagająca, wczesną wiosną stanowi  jeden z najbardziej wyrazistych akcentów w ogrodzie.

Perukowiec podolski- oryginalne kwiatostany.

Wawrzynek – dekoracyjne kwiaty, ale silnie trujący.

Kolkwicja chińska – mało wymagająca, niezwykle obficie kwitnąca.

Pigwowiec – wyraziste kwiaty, czerwone.

Budleja- kwiaty w barwie białej, różowej, czerwonej, a nawet żółtej, licznie oblatywane przez motyle. Kwiatostany długie i kłosowate. Krzew mało wymagający, a przy tym niezwykle dekoracyjny.

Tawlina – mało wymagająca o kremowych, wiechowatych kwiatach.

Lilak pospolity- dekoracyjne, barwne kwiaty zebrane  w duże wiechy.

Róże – królewskie piękno, niezwykle zróżnicowane.

Ketmia syryjska- dekoracyjne kwiaty, przypominające kształtem kwiaty malwy.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - złotlin

Krzewy o barwnych pędach

Poszukując krzewów o barwnych pędach warto zwrócić uwagę na wierzby, derenie, a także berberysy.

Krzewy o dekoracyjnych owocach

Do krzewów o dekoracyjnych owocach zaliczymy m.in. ogniki, irgę, skimmię, trzmielinę, róże, ostrokrzewy, mahonię, śnieguliczkę, rokitnika, pigwowca oraz kalinę koralową.

Krzewy o zimozielonych liściach

Krzewy zimozielone, które możemy spotkać w ogrodzie to m.in. rododendrony, mahonia, wybrane gatunki kaliny, ostrokrzewy, wybrane gatunki irgi, ogniki, pierisy, trzmieliny, laurowiśnie, skimmia japońska.

Wybrane krzewy o barwnych liściach

Do najpiękniejszych krzewów o barwnych liściach zaliczymy m.in. liczne odmiany berberysów, bez czarny Gerda, dereń biały Gouchaultii, Elegantissima, forsycja Golden Times, kiścień Waltera Rainbow, ligustr Aureum, pęcherznica kalinolistna Diablo, Luteus, perukowiec podolski Royal Purple, trzmielina Fortune’a w odmianie, złotlin japoński Picta.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - perukowiec

Kryteria doboru krzewów do ogrodu

Przed zakupem roślin należy dokładnie ustalić, które krzewy sprawdzą się w ogrodzie. Aby  trafnie wybrać krzewy należy na samym początku określić warunki klimatyczno- glebowe panujące  w ogrodzie. Musimy sprawdzić jakie podłoże znajduje się w ogrodzie czy jest zasadowe, obojętne, a może kwaśne, piaszczyste, gliniaste, mokre, suche, zasobne, jałowe itp. Poza tym przy doborze koniecznie należy określić jakie jest nasłonecznienie ogrodu, krzewy są zmienne, jedne wolą stanowisko słoneczne, inne zacienione, a jeszcze inne wykazują dużą tolerancyjność na tej płaszczyźnie. Poza tym ważne jest także  to jakie rozmiary osiągną zakupione rośliny oraz jaką mają pełnić rolę.


Wybrane krzewy liściaste na żywopłot

Do krzewów bardzo często wykorzystywanych na żywopłoty należą tawuły, śnieguliczki, forsycje, ligustr, mahonia.

Wysokość krzewów

Krzewy można podzielić na niskie, średnio wysokie oraz wysokie, przy czym wysokość poszczególnych roślin uzależniona jest od warunków klimatyczno- glebowych oraz pielęgnacji roślin.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - migdałek

Podział wybranych krzewów ze względu na wysokość

Krzewy niskie- do 1 m

Krzewy średniowysokie – od 1 m do 2 m

Krzewy wysokie – powyżej 2m.

Azalie japońskie

Berberys Thunberga „Atropurpurea”

Budleja Davida

Berberys Thunberga  w odmianie np. „Coronita” , Bagatelle, Aurea, Maria

Forsycja pośrednia Golden Times

Dereń biały

Perowskia

Hortensja bukietowa Grandiflora

Dereń jadalny

Pieris japoński

Hortensja krzewiasta Annabelle

Dereń kousa

Skimmia japońska

Krzewuszka

Jaśminiowiec wonny

Pięciornik krzewiasty

Ogniki

Kalina koralowa Roseum

Golteria

Porzeczka krwista

Kalina sztywnolistna

Różaneczniki drobnokwiatowe

Pigwowiec pośredni

Kalina syberyjska

Róże wielokwiatowe

Róża pomarszczona

Ligustr

Suchodrzew chiński

Śnieguliczka

LIlak

Tawuła japońska

Żarnowiec Allgold

Magnolia Susan

Trzmielina Fortune’a

Żylistek Rosealind

Perukowiec podolski

Wawrzynek wilczełyko

Żylistek wysmukły

Pęcherznica kalinolistna

Wybrane krzewy na stanowiska zacienione

Na stanowiskach bardziej zacienionych sprawdzą się azalie, różaneczniki, skimmia, bukszpan, mahonia, laurowiśnia, śnieguliczka, pęcherznica kalinolistna, hortensje, pierisy, złotlin japoński.

Wybrane krzewy na podłoże o kwaśnym odczynie

Do krzewów, które preferują kwaśne i mniej kwaśne podłoże zaliczymy przede wszystkim  azalie, różaneczniki, magnolie, skimmie japońską, hortensje, kiścienie, kolony palmowe, golterię oraz pierisy.

Wybrane gatunki krzewów na piaszczyste podłoże

Na piaszczystym podłożu poradzi sobie tamaryszek, rokitnik, karagana syberyjska, dziurawiec, perowskia, perukowiec podolski, berberysy oraz porzeczka krwista.


Gdzie kupować krzewy ?

Wszystkie rośliny należy kupować w renomowanych szkółkach oraz sprawdzonych centrach ogrodniczych. Rośliny dobrej jakości lepiej się przyjmują, szybciej rosną, są bardziej odporne na choroby i szkodniki i lepiej się prezentują. Kupujmy rośliny oznaczone, a więc takie, na których podana będzie nazwa oraz odmiana rośliny, a także producent. Jeżeli krzewy zakupimy w szkółce drzew i krzewów, możemy liczyć na fachową pomoc i doradztwo. W centrach ogrodniczych nie wszędzie można liczyć na profesjonalną obsługę. Poza tym w okolicznej szkółce najlepiej będą wiedzieć, które krzewy sprawdzą się w danym regionie.

Krzewy możemy zakupić z gołymi korzeniami, z bryłą korzeniową, a najczęściej w pojemnikach. W przypadku krzewów w pojemnikach mamy możliwość sadzenia roślin niemalże przez cały rok. W pozostałych przypadkach musimy ograniczyć się do wiosny i jesieni.

Dokonując zakupu zwracajmy uwagę na zdrowotność roślin, zagęszczenie korony, a także stan korzeni. Korzenie powinny przerastać podłoże, gdyż wówczas widzimy, że roślina prawidłowo się rozwija i ma dobrze rozbudowany system korzeniowy. Aby sprawdzić w jakim stanie są korzenie rośliny, można delikatnie wyjąć bryłę korzeniową z pojemnika.

Mimo, że krzewy zakupione w pojemnikach są droższe, to jednak łatwiej się aklimatyzują w nowych warunkach.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - krzewuszka

Kiedy sadzimy krzewy ?

Krzewy z gołym korzeniem sadzimy wiosną i jesienią, natomiast krzewy zakupione w pojemniku niemalże przez cały rok, poza okresami zmrożonego podłoża. Warto jednak zauważyć, że krzewy o wiecznie zielonych liściach sadzimy do pierwszej połowy września, aby krzewy zdążyły się zaaklimatyzować w nowych warunkach. Krzewy zimozielone gorzej znoszą okres zimy.

Sadzenie krzewów

Aby krzewy dobrze rosły, powinny zostać należycie posadzone. Bardzo często rośliny sadzi się niedbale, a potem dziwimy się, że nie rosną tak jak byśmy sobie tego życzyli.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża, a więc odchwaszczenie, usunięcie zanieczyszczeń. Jeżeli sadzimy rośliny kwasolubne, a mamy zasadowe podłoże, należy je wymienić na podłoże o kwaśnym odczynie. Zbyt piaszczyste podłoże należy wzbogacić kompostem, zbyt ciężkie podłoże piaskiem, a także żwirem, zależnie od potrzeb.

Wykopując dołek pamiętajmy, aby był on dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonego krzewu. Wierzchnią warstwę podłoża, należy oddzielić od podłoża wydobytego z głębszych warstw, ponieważ wierzchnia warstwa jest bardzo żyzna, dlatego też sypiemy ją bezpośrednio na korzenie, a pozostałą mniej korzystną na wierzch.

Nim przystąpimy do sadzenia, należy jeszcze zruszyć wszystkie ścianki wykopanego dołu, a następnie podsypać na dno dołka trochę dobrze przerobionego kompostu i dopiero wówczas po dokładnym namoczeniu bryły korzeniowej krzewu, umieszczamy ją w dole i delikatnie zasypujemy podłożem.

Następnie delikatnie ugniatamy podłoże, zlewamy dużą ilością wody, a po wsiąknięciu wody zazwyczaj należy jeszcze dosypać podłoża.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - kalina

Pielęgnacja krzewów

Ściółkowanie

Po posadzeniu krzewów warto je ściółkować. Ściółkowanie nie tylko ograniczy ekspansję chwastów,

ale także ograniczy parowanie wody. Jest ono szczególnie wskazane w przypadku roślin zimozielonych, z płytkim systemem korzeniowym, preferujące wilgotniejsze podłoże. Aby ściółka spełniała swoją funkcję,  jej grubość powinna wynieść co najmniej 5 cm.

Nawożenie

Do prawidłowego rozwoju rośliny krzewy potrzebują nawożenia , jednak zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe może być bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in. od rodzaju podłoża- krzewy rosnące na bardziej piaszczystym podłożu wymagają wyższego nawożenia niż krzewy rosnące na podłożu bardziej gliniastym. Dawki nawozu zależne są także od potrzeb konkretnych krzewów. Należy zwrócić uwagę, że wiele gatunków  wymaga stosowania specjalnych nawozów jak np. rododendrony.

W pierwszym roku lepiej unikać nawożenia, zwłaszcza nawozami mineralnymi, jak już można pozwolić sobie na nawozy organiczne. Warto zauważyć, że przy dostarczeniu roślinie nawozu mineralnego bezpośrednio na korzenie może dojść do poparzenia korzeni. Nawożenie na etapie adaptacji krzewu w nowych warunkach osłabi rozwój korzeni w głębszych warstwach podłoża. Krzew mając wszystkie niezbędne składniki odżywcze w wierzchniej warstwie podłoża, właśnie na tej głębokości będzie rozwijał swój system korzeniowy. Jest to niekorzystne dla rośliny, ponieważ na wypadek suszy, krzewy będą bardziej narażone na ujemne jej skutki, poza tym korzenie zbyt często będą narażone na przesuszenie.

W czasach tak silnej ingerencji człowieka w  środowisko, powszechnego stosowania środków ochrony roślin, warto się skupić na organicznym nawożeniu roślin uprawianych w ogrodzie. W naturalnym środowisku roślin nikt nie nawozi, a prezentują się wyśmienicie. Jest spore zróżnicowanie jeżeli chodzi o nawozy organiczne. Z pewnością kompost jest tym nawozem, który powinien stać się podstawą nawożenia w każdym ogrodzie. W razie konieczności można nawożenie uzupełnić nawozem mineralnym.

Nawozy azotowe stosujemy do połowy  lipca, późniejsze ich zastosowanie może przyczynić się do gorszego zimowania roślin.

Podlewanie

Podlewanie krzewów jest bardzo ważne w okresie aklimatyzacji roślin po posadzeniu, tak więc w tym okresie powinno być ono systematyczne. Rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym już nie wymagają systematycznego podlewania i konieczne jest ono podczas przedłużającej się suszy. Na ujemne skutki suszy szczególnie narażone są krzewy charakteryzujące się płytkim systemem korzeniowym np. różaneczniki. Poza tym krzewy o zimozielonych liściach przy suchej jesieni wymagają uzupełnienia niedoborów wody pod koniec jesieni, aby łatwiej im było przetrwać okres zimy, kiedy narażone są na tzw. suszę fizjologiczną.

Cięcie

Krzewy liściaste do prawidłowego rozwoju, obfitego kwitnienia wymagają cięcia, wyjątkiem są krzewy o liściach zimozielonych. Oczywiście rodzaj i zakres cięcia dostosowujemy do konkretnej rośliny. Nie mniej jednak spoglądając na zagadnienie ogólnie, można zabieg cięcia podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Pierwsze cięcie wykonujemy zazwyczaj wiosną po posadzeniu. Skracamy wówczas pędy na wysokość kilku oczek (około 30 cm), aby krzew ładnie się zagęścił. W następnych latach usuwamy pędy krzyżujące się, uszkodzone, przemarznięte, zbyt zagęszczające krzew. Aby krzewy kwitnące pięknie kwitły, należy je do tego stymulować także cięciem. Krzewy kwitnące wiosną, tniemy po kwitnieniu, a krzewy kwitnące latem tniemy wiosną. Krzewów zimozielonych nie należy ciąć, chyba że w razie konieczności.

Okrywanie na zimę

Ponieważ w ogrodach nie brakuje krzewów, które gorzej znoszą ujemne temperatury, część z nich należy okryć na zimę. Z pewnością do krzewów o które należy szczególnie zadbać należy m.in. hortensja, młode rododendrony i azalie, głogownik, laurowiśnia, róże, ketmia syryjska i inne. Krzewy kopczykujemy i okrywamy biała agrowłókniną.

Choroby i szkodniki

Podatność roślin na choroby w dużej mierze wynika z osłabienia, będącego konsekwencją błędów uprawowych. Jeżeli krzewy będą miały zapewnione jak najbliższe optymalnym warunki klimatyczno glebowe oraz prawidłową pielęgnację, wówczas staną się o wiele bardziej odporne.

Krzewy należy monitorować, a w przypadku pojawienia się pierwszych zmian, natychmiast przystępujemy do zwalczania choroby i szkodników. Nie można dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby i szkodnika, gdyż w szybkim tempie mogą się one stać zagrożeniem dla innych krzewów.

Z chorób najczęstszym problemem są plamistości, mączniaki, chloroza, rdza, a ze szkodników przędziorki, miseczniki, gąsienice oraz  mszyce.    
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: Monika, Tytuł: O krzewach

    żeby mieć takie krzewy, nie trzeba być posiadaczem ogrodu:) Miłośnikom pięknych roślin polecam duże donice

Dodaj swój komentarz