Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu

1 komentarzy

Podlewanie

Podlewanie krzewów jest bardzo ważne w okresie aklimatyzacji roślin po posadzeniu, tak więc w tym okresie powinno być ono systematyczne. Rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym już nie wymagają systematycznego podlewania i konieczne jest ono podczas przedłużającej się suszy. Na ujemne skutki suszy szczególnie narażone są krzewy charakteryzujące się płytkim systemem korzeniowym np. różaneczniki. Poza tym krzewy o zimozielonych liściach przy suchej jesieni wymagają uzupełnienia niedoborów wody pod koniec jesieni, aby łatwiej im było przetrwać okres zimy, kiedy narażone są na tzw. suszę fizjologiczną.

Cięcie

Krzewy liściaste do prawidłowego rozwoju, obfitego kwitnienia wymagają cięcia, wyjątkiem są krzewy o liściach zimozielonych. Oczywiście rodzaj i zakres cięcia dostosowujemy do konkretnej rośliny. Nie mniej jednak spoglądając na zagadnienie ogólnie, można zabieg cięcia podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Pierwsze cięcie wykonujemy zazwyczaj wiosną po posadzeniu. Skracamy wówczas pędy na wysokość kilku oczek (około 30 cm), aby krzew ładnie się zagęścił. W następnych latach usuwamy pędy krzyżujące się, uszkodzone, przemarznięte, zbyt zagęszczające krzew. Aby krzewy kwitnące pięknie kwitły, należy je do tego stymulować także cięciem. Krzewy kwitnące wiosną, tniemy po kwitnieniu, a krzewy kwitnące latem tniemy wiosną. Krzewów zimozielonych nie należy ciąć, chyba że w razie konieczności.

Okrywanie na zimę

Ponieważ w ogrodach nie brakuje krzewów, które gorzej znoszą ujemne temperatury, część z nich należy okryć na zimę. Z pewnością do krzewów o które należy szczególnie zadbać należy m.in. hortensja, młode rododendrony i azalie, głogownik, laurowiśnia, róże, ketmia syryjska i inne. Krzewy kopczykujemy i okrywamy biała agrowłókniną.

Choroby i szkodniki

Podatność roślin na choroby w dużej mierze wynika z osłabienia, będącego konsekwencją błędów uprawowych. Jeżeli krzewy będą miały zapewnione jak najbliższe optymalnym warunki klimatyczno glebowe oraz prawidłową pielęgnację, wówczas staną się o wiele bardziej odporne.

Krzewy należy monitorować, a w przypadku pojawienia się pierwszych zmian, natychmiast przystępujemy do zwalczania choroby i szkodników. Nie można dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby i szkodnika, gdyż w szybkim tempie mogą się one stać zagrożeniem dla innych krzewów.

Z chorób najczęstszym problemem są plamistości, mączniaki, chloroza, rdza, a ze szkodników przędziorki, miseczniki, gąsienice oraz  mszyce.    
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Monika, Tytuł: O krzewach

    żeby mieć takie krzewy, nie trzeba być posiadaczem ogrodu:) Miłośnikom pięknych roślin polecam duże donice

Dodaj swój komentarz

Zobacz także