Krzewinki

Krzewinki

Skomentuj artykuł

Przy omawianiu krzewinek nie można nie wspomnieć o wrzosach, wrzoścach, a także dabecji kantabryjskiej. Pierwsze dwa gatunki stanowią podstawową roślinność składającą się na wrzosowisko. Należą one do znanych roślin ozdobnych. Mniej znają jest natomiast dabecja, która także należy do roślin wrzosowatych. Osiąga do około 30 cm wysokości,  charakteryzuje się większymi kwiatami, zebranymi w grona, barwa różowawa. Ukazują się od lipca. Niestety roślina bardziej wrażliwa na mrozy i wymaga dokładnego okrycia na okres zimy. Okrycie nie daje gwarancji, że roślina przetrwa. 

Na wrzosowisku oraz w półcienistych zakątkach ogrodu warto uprawiać golterię rozesłaną. Ta niewielka  zimozielona krzewinka, osiąga zaledwie do 15 cm wysokości, kwitnie od czerwca do sierpnia, a po kwitnieniu ukazują się bardzo dekoracyjne, czerwone jagody, które długo utrzymują się na roślinie.

Krzewinki - Hebe

Krzewinki - Hebe

Na koniec prezentacji wybranych gatunków krzewinek, warto wspomnieć o Hebe, niewielkiej krzewince, która bardzo często pojawia się w ofercie punktów handlowych. W sprzedaży możemy nabyć liczne mieszańce hebe, a także reprezentantki takich gatunków jak m.in. hebe widłakowate, hebe bukszpanolistne, hebe mięsiste. Pochodzące z Nowej Zelandii, zachwycają poduszkowatym pokrojem, są bardzo dekoracyjne i doskonale prezentują się na wrzosowisku, rabatach z iglakami, w ogrodzie skalnym, a także na balkonie i tarasie. Minusem tych roślin jest niepełna mrozoodporność, tak więc te piękne krzewinki bardzo często wymarzają.

Uprawa krzewinek

Podejmując się uprawy tak zróżnicowanych gatunkowo krzewinek, należy przede wszystkim zapoznać się z biologią i wymaganiami poszczególnych gatunków. Rośliny wrzosowate bezwzględnie wymagają kwaśnego podłoża, runianka preferuje półceiniste stanowisko, lawenda wąskolistna, wierzby, dębik ośmiopłatkowy  wymagają słonecznych stanowisk. Jedne są w pełni mrozoodporne inne znów dużo mniej jak np. Hebe. Jak widać na przykładzie wspomnianych krzewinek zmienność na płaszczyźnie wymagań klimatyczno- glebowych poszczególnych gatunków jest olbrzymia.

Tak więc podejmując się uprawy krzewinek na samym początku poznajemy wymagania roślin, wybieramy te które sprawdzą się w naszym ogrodzie, następnie dokonujemy ich zakupu w cieszącym się dobrą opinią punkcie sprzedaży roślin ozdobnych. Krzewinki sadzimy na odpowiednio przygotowane stanowisko.

Pielęgnacja krzewinek zależnie od gatunku może obejmować ściółkowanie, podlewanie, nawożenie, cięcie, a także zabezpieczenie rośliny na okres zimy.

Zastosowanie krzewinek

Krzewinki charakteryzują się bardzo zróżnicowanym zastosowaniem w ogrodzie. Wiele z nich, tak jak rośliny wrzosowate, stanowi podstawę nasadzeń tworzących wrzosowisko (wrzosy, wrzośce, dabecja kantabryjska, hebe, modrzewnica zwyczajna, golteria rozesłana). Wiele krzewinek to doskonałe rośliny okrywowe (golteria rozesłana, runianka japońska, barwinek, dereń kanadyjski), inne znów sprawdzą się na słonecznej rabacie, w ogrodzie skalnym czy też żwirowym (dębik ośmiopłatkowy, wybrane gatunki wierzby, lawenda wąskolistna). Wybrane krzewinki mogą posłużyć nam jako niewielki żywopłot, roślina obwódkowa, a także jako część nasadzeń, urozmaicających rabatę.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: