Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

2 komentarzy

Kruszyna pospolita jest krzewem, który występuje naturalnie nie tylko na terenie prawie całego naszego kraju, lecz spotkać można ją również w pozostałej Europie, północnej Afryce oraz sporej części Azji. Wraz z człowiekiem przywędrowała również do Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo szybko zdobywa coraz to nowsze tereny. Każdy kto lubi wędrówki po lasach zna ją doskonale, ponieważ właśnie tam głównie występuje, jeżeli natomiast nie mieliśmy okazji do tej pory się z nią zapoznać, warto nadrobić zaległości, gdyż prędzej czy później napotkamy ją na swojej drodze.

Wygląd kruszyny pospolitej

Dorasta maksymalnie do około 6 metrów wysokości i przyjmuje pokrój krzewiasty, a czasami również drzewiasty. Wyrastające z niej pędy początkowo są brunatno-brązowe, lecz z czasem przybierają bardziej szarawy odcień brązu. Bardzo łatwo się łamią, od czego też krzew przyjął swoją nazwę (kruche gałązki). Porośnięte są zielonymi, ciemniejszymi od góry, gładkimi, eliptycznymi liśćmi, które osadzone na ogonkach mogą osiągać do 7 cm długości. Mogą również być na ostro zakończone, ale nie jest to zasadą. Jesienią zmieniają barwę na żółtą. Kwiaty pojawiają się bardzo nieregularnie od maja do września, z tego również powodu dojrzewanie wszystkich owoców nie jest jednoczesne. Nieduże pestkowce, z wyglądu przypominające trochę jagody początkowo są zielone, ale w miarę rozwoju przechodzą przez czerwony i delikatnie fioletowy, aż do czarnego. Nie są jadalne dla człowieka.

Czy wiesz, że…

Owoce oraz kora kruszyny stosowane były niegdyś do barwienia wełny. Pierwsze z nich nadawały fioletową lub żółtozieloną barwę, natomiast drugie żółtobrunatną.



Uprawa kruszyny

Miejsca, w których można spotkać tę roślinę to głównie lasy, a najlepiej czuje się w glebach obojętnych lub kwaśnych, których odczyn czasami spada nawet poniżej pH 4. Ważna jest dla niej wysoka wilgotność ziemi, bez większego znaczenia natomiast ekspozycja na słońce. Dobrze będzie rosła zarówno w miejscach słonecznych, ale wcale nie zaszkodzi jej półcień lub nawet pełne zacienienie, z którym z resztą bardzo często się spotyka w przyrodzie, gdy rośnie w pobliżu dużo wyższych od siebie drzew. Nie boi się także mrozów, panujących zimą w naszym klimacie i bez problemów przetrwa do wiosny.

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

Zastosowanie

Roślina ozdobna - bardzo rzadko wykorzystywana jest w tym celu, ale czasami można spotkać się z kilkoma okazami, szczególnie w dużych parkach lub częściach lasów adaptowanych na tereny rekreacyjne.

Roślina miododajna - kwiaty kruszyny pospolitej posiadają bardzo dużo nektaru, z którego korzystają licznie pszczoły. Dzięki niej powstaje największa część tak zwanych miodów leśnych.

Roślina lecznicza - kora i owoce tego drzewa zawierają wiele cennych związków, które wykorzystywane są bardzo licznie w medycynie. Proceder ten rozpowszechnił się na taką skalę, że Minister Środowiska w 2012 roku zmuszony został do objęcia kruszyny pospolitej częściową ochroną gatunkową, aby zapobiec zmniejszeniu populacji powodowanego pozyskiwaniem kory.

W skład tego pożądanego surowca wchodzą między innymi duże ilości glikozydów, a także garbniki, alkaloidy peptydowe, flawonoidy, saponiny i związki mineralne. Dzięki temu preparaty przygotowane z udziałem kory kruszyny pospolitej wykazują głównie właściwości przeczyszczające i wspomagające prawidłową perystaltykę jelit. Używane są przede wszystkim w czasie zaparć, jak również przy chorobach pęcherzyka żółciowego i wątroby. Mają niestety również działanie uboczne - mogą być przyczyną przekrwienia miednicy małej. Z tego powodu nie może być stosowana przez kobiety w ciąży lub w czasie okresu, a także osoby z hemoroidami, świeżo po zabiegach operacyjnych lub cierpiące na zapalenie któregoś z narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

Zbiór i przechowywanie

Do celów leczniczych nie można używać kory świeżo zebranej, ponieważ bardzo często w takim stanie powoduje ona wymioty. Zaopatrujemy się w nią jeszcze przed pojawieniem się liści, czyli bardzo wczesną wiosną. Suszymy przez godzinę w wysokiej temperaturze - około 100 stopni lub w temperaturze pokojowej przez około rok.

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

Sposób przygotowania

W celach przeczyszczających używa się odwaru z kory kruszyny pospolitej, który bez problemu możemy przygotować sobie sami w domu. Na szklankę wody dodajemy jedną dużą łyżkę suszu, po czym doprowadzamy ją do wrzenia i gotujemy przez kwadrans. Oddzielić części stałe od cieszy i spożywać na raz nie więcej niż połowę porcji. Leczenie zaparć nie powinno odbywać się w ten sposób zbyt często. Jeżeli problem ten doskwiera nam przez cały czas, powinniśmy przede wszystkim zmienić nasze nawyki żywieniowe oraz wprowadzić do stylu życia więcej ruchu i aktywności fizycznej.

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita

Roślina częściowo trująca

Nie tylko świeża kora, ale również owoce tego krzewu mogą powodować nieprzyjemne dla człowieka konsekwencje. Zjedzenie kilku sztuk tych pestkowców może spowodować nie tylko wymioty, ale także niezwykle uporczywą biegunkę. Właśnie to jest głównym powodem, dla którego w domowych warunkach powinno wykorzystywać się wyłącznie wysuszoną korę, nie owoce.


Kruszyna pospolita, jest rośliną, którą bardzo dobrze określa jej nazwa - jest zarówno krucha, jak również bardzo pospolicie występująca. W naszym kraju jest gatunkiem znanym, który często wykorzystują pszczelarze, ustawiający swoje pasieki w pobliżu jej występowania. Miód nie jest jednak jedyną korzyścią, jaką możemy z niej wyciągnąć, ponieważ od lat używamy już jej do produkcji prostych suplementów diety oraz leków na zaparcia. Jeżeli jesteśmy miłośnikami medycyny niekonwencjonalnej, a do tej pory nigdy nie przygotowywaliśmy preparatów z kory tego okazu, warto to zmienić, a może nawet posadzić jeden krzew na własny użytek.
czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Małgorzata, Tytuł:

    Nie polecam spożywania owoców tej "kruszyny" za zdjęcia, bo to ligustr :/ Liście i owoce są trujące. Ale zawsze można posadzić dla ptaków na zimę.

  2. Dodał: Stary Zgred, Tytuł: TRAGEDIA

    Szanowny Panie/Szanowna Pani Szlag mnie trafia kiedy ilustrujecie teksty DURNYMI FOTKAMI CO TO JEST??? Fotki owocującego Ligistru zamiast owoców Kruszyny? Dajcie sobie spokój z pisaniem skoro nawet prawidłowo nie potraficie zilustrować tekstu WSTYD być takim niedoukiem - jeśli bierzecie się za zioła to MUSICIE prawidłowo rozpoznawać rośliny - inaczej narażacie nie tylko siebie (czasem aż cisną się na usta słowa "selekcja naturalna wyczyści taki śmietnik") lecz również inne, nieświadome osoby na poważne konsekwencje. Ligustr jest silnie trującym krzewem - nawet ptaki nie jedzą tych owoców

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: