Kosmatka - Luzula

Kosmatka - Luzula

Skomentuj artykuł

Kosmatki to trawy, które zapewne nigdy nie zdominują ogrodów. Nie mniej jednak jest kilka ciekawych gatunków, na które warto zwrócić uwagę. Mało wymagające, tak więc obecność tych roślin w ogrodzie nie wiąże się z absorbującą pielęgnacją.

Rodzaj Luzula obejmuje liczne gatunki roślin trawiastych, jednak tylko kilka kosmatek możemy częściej ujrzeć w ogrodach. Warto zaznaczyć, że wiele gatunków Luzula , występuje w stanie dzikim w otaczającym nas krajobrazie. Kosmatki zaliczamy do rodziny sitowatych Juncaceae.

Wybrane gatunki rodzaju:

    Luzula campestris – Kosmatka polna
    Luzula nivea- Kosmatka śnieżna
    Luzula luzuloides- Kosmatka gajowa
    Luzula sylvatica- Kosmatka olbrzymia, zwana  leśną
    Luzula forstreri- Kosmatka Foresta
    Luzula pilosa- Kosmatka owłosiona
    Luzula multiflora- Kosmatka licznokwiatowa
    Luzula ulophylla
    Luzula alpino- pilosa – Kosmatka brunatna

W naszych ogrodach najczęściej uprawiamy kosmatkę olbrzymią, która występuje w wielu odmianach. Poza nią kosmatkę śnieżną oraz owłosioną. Warto poszukiwać także innych gatunków kosmatek ozdobnych, gdyż także zasługują na uwagę.

Kosmatka- nazwa, wzięła się stąd, że liście kosmatki na obrzeżu są mniej lub bardziej owłosione. 


Charakterystyka wybranych gatunków rodzaju

Kosmatka olbrzymia

Kosmatka podczas kwitnienia osiąga wysokość do około 60 cm, a czasem i więcej. Preferuje stanowiska półiceniste do zacienionych, podłoże przepuszczalne, przeciętne, dość wilgotne. Kwiaty brązowawe, ukazują się już w kwietniu.

Zimozielona kosmatka, sprawdzi się w stylistyce naturalistycznej w grupach. Świetnie zaprezentuje się przy oczku wodnym. W optymalnych warunkach dość ekspansywna.

Kosmatka owłosiona

Rodzimy gatunek kosmatki, osiągający do około 15 cm wysokości. Kosmatka owłosiona tworzy niewielkie, zimozielone kępy. Brązowawe kwiaty pojawiają się wiosną około kwietnia. Preferuje stanowiska półcieniste, podłoże przepuszczalne, dostatecznie wilgotne. Daje samosiew.

Ze względu na rozłażenie się rośliny poprzez rozłogi, gatunek sprawdza się jako roślina zadarniająca w półcienistych zakątkach, gdzie ma  zapewnioną dostateczną wilgotność. Sprawdzi się także na większym skalniaku.

Kosmatka śnieżna

Kosmatka śnieżna - zdjęcie snoopy2011

Kosmatka śnieżna

Kosmatka preferująca półcieniste zakątki, jednak lepiej nie sadzić jej w zbyt głębokim cieniu. Zimozielona, kępowa, zaliczana do roślin trawiastych. Polecana do ogrodów ze względu na preferowanie półcienistych zakątków oraz ze względu na dekoracyjny kwiatostan. Ten gatunek kosmatki osiąga wysokość do około 30 cm, a podczas kwitnienia do około 60 cm. Od końca maja do sierpnia ukazują się śnieżnobiałe kwiatostany zebrane w wiechy (stąd nazwa rośliny).

Wymagania odnośnie podłoża przeciętne, ważne, aby gleba była przepuszczalna oraz dość wilgotna.

Kosmatka śnieżna daje samosiew, ale poza rozmnożeniem poprzez siew, możemy skorzystać z jednego ze sposobów rozmnażania wegetatywnego, a konkretnie poprzez podział. Możemy podzielić ją po kwitnieniu.

Gatunek odnajdzie się w naturalistycznych ogrodach, w zacisznych zakątkach, gdzie możemy posadzić kosmatkę w grupie, aby stała się wyrazistsza.

Kosmatka polna

Jej naturalne siedliska występują także w  Polsce, gatunek  popularny w Europie. Występuje także m.in. w Afryce oraz w innych częściach świata, jako roślina zawleczona.  Jest gatunkiem zimozielonym, mrozoodporna, osiąga do około 30- 40 cm wysokości (podczas kwitnienia). Liście pokryte białawymi włoskami, kwiaty tworzą kłoski, składające się na brązowawe kwiatostany. Kwitnienie przypada na wiosnę, od marca/kwietnia. Gatunek preferuje stanowiska słoneczne, podłoże przepuszczalne, lekko wilgotne. Można ją uprawiać w ogrodzie, w którym może pełnić rolę rośliny okrywowej, wzbogaci nasadzenia na skalniaku. Należy podkreślić, że kosmatka polna, odnajduje się przede wszystkim w stylistyce naturalistycznej.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: