Kornik drukarz

Kornik drukarz

Skomentuj artykuł

Po czym rozpoznać obecność kornika drukarza ?

W walce z tym groźnym szkodnikiem ważne jest, aby w jak najszybszym czasie wykryć zasiedlone przez kornika drukarza drzewo i usunąć je jeszcze przed wylotem. Jeżeli zaobserwujemy drobne, brunatne trocinki w pobliżu pnia to oznaka, że zostało zasiedlone przez  Ips typographus.

Z czasem, żerowanie kornika drukarza doprowadza do odstawania kory, brunatnienia i osypywania się igieł.

Masowemu występowaniu szkodnika sprzyja m.in.  łagodna zima, ciepła, sucha wiosna i lato oraz występowanie osłabionych drzew bądź licznych wywrotów, które mogą stać się żywicielem dla chrząszcza.


Zwalczanie

Walka ze szkodnikiem odbywa się przede wszystkim poprzez wyszukiwanie zarażonych drzew i usuwanie ich zanim dojdzie do wylotu szkodnika. Jeżeli nie można całkowicie usunąć zarażonego drzewa można je okorować, a następnie spalić korę. Poza tym w leśnictwie stosuje się pułapki feromonowe, które pozwalają na częściowe wychwycenie szkodnika, dzięki wykorzystaniu feromonów. Pamiętajmy, że kornik drukarz także wytwarza takie feromony, dzięki czemu ataki na dane drzewo są zmasowane i kończą się jego uschnięciem.


Ważne

Warto wiedzieć, że korniki wbrew powszechnej opinii nie zasiedlają drewnianych elementów w mieszkaniu, tak więc nie doszukujmy się ich w starej skrzypiącej szafie, rozpadającym się krześle czy masywnej ramie zapomnianego obrazu. Za wspomniane powyższej szkody odpowiada m.in. kołatek domowy (Anobium punctatum).

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: