Kompot ze śliwek

Kompot ze śliwek

Skomentuj artykuł

Śliwki należą do owoców, z których można zrobić absolutnie wszystko. Oprócz placków śliwkowych, możemy też spotkać śliwkowe drożdżówki, powidła, dżemy, desery i inne pyszności. Ponadto owoce te nadają się również do zjedzenia na surowo lub nawet jako dodatek do mięs, czy innych potraw niesłodkich. Dobre są zarówno świeże, jak i suszone lub po rozmrożeniu oraz wspaniale się przechowują. Jednym z częściej wykorzystywanych sposobów na spożywanie śliwek w okresie ich największego owocowania jest robienie jakże prostego kompotu śliwkowego. Na jego wykonanie nie trzeba za dużo czasu, ani pieniędzy, a jeżeli dysponujemy owocami z własnego drzewa, koszt całej inwestycji ogranicza się praktycznie tylko do zakupu cukru, jeżeli w ogóle go używamy.

Przygotowanie kompotu śliwkowego

W zależności od tego, ile kompotu chcemy uzyskać, takie ilości składników musimy przygotować. Proporcje są różne, ale przeważnie od 0,5 do 1,5 kg śliwek na jeden litr wody. Im więcej owoców dodamy, tym bardziej aromatyczny i intensywniejszy smak będzie miał nasz wywar. Dokładnie myjemy i drelujemy wszystkie śliwki i wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą i stawiamy na palnik. Gotujemy do momentu zawrzenia, po czym dosypujemy cukru w ilości najbardziej nam odpowiadającej i wyłączamy gaz. Studzimy pod przykryciem. Najlepiej smakuje schłodzony. Zagotowane owoce nadają się do zjedzenia i są bardzo dobre. Podając w kompotierkach zawsze nalewamy ze śliwkami, aby ładniej wyglądało.


Inne wersje kompotu ze śliwek

Kompot ze śliwek nie musi zawierać samych śliwek. Jeżeli w naszym ogrodzie dysponujemy innymi owocami, bez problemu możemy dorzucić np. jabłek, gruszek, czy owoców leśnych. Można też samemu wymyślić oryginalną kompozycję. Pamiętajmy, aby gotując najpierw wrzucać owoce twardsze, gdyż te potrzebują trochę więcej czasu na ugotowanie. Do naszego napoju możemy dodawać również całą gamę przypraw. Do najbardziej popularnych należą: cukier trzcinowy, cynamon, goździki, rodzynki, kardamon, imbir, sok z cytryny, czy skórka pomarańczowa.

Suszone śliwki równie dobre

Jeżeli do kompotu użyjemy suszonych śliwek, nasz napój będzie miał dużo bardziej intensywniejszy aromat i trochę inny smak. Ponadto taki wywar będziemy mogli sobie przygotować przez cały rok, nie tylko w czasie sezonu na te owoce. Przygotowujemy około ¼ kg suszonych śliwek, 100g rodzynek, kilka goździków, wodę i cukier. Suszone śliwki i rodzynki zalewamy dwoma litrami wody i odstawiamy na kilkanaście godzin. Po tym czasie stawiamy je w tej samej wodzie na palnik i gotujemy. Dolewamy około trzech dodatkowych szklanek przegotowanej wody, cukier oraz goździki. Jeżeli napój jest za mało słodki dosładzamy go, jeżeli jest odwrotnie - dolewamy więcej wody.

Suszone śliwki wykorzystywane są również do tradycyjnego kompotu z suszu, przygotowywanego na Wigilię. W tym przypadku bierzemy nie tylko te owoce, ale również suszone jabłka, gruszki, figi, rodzynki, żurawinę, morele itp., moczymy przez całą noc, po czym gotujemy z dodatkiem goździków i cukru.
Kompot ze śliwek
Kompot ze śliwek

Tylko dla dorosłych!

Śliwki są owocami, które bardzo dobrze komponują się z czerwonym winem. Aby wykorzystać ten atut, ¼ kg suszonych śliwek zalewamy wodą i odstawiamy na noc, by się moczyły. Po tym czasie powinny być napęczniałe. Dodajemy kilka goździków, cukier oraz odrobinę skórki z cytryny. Gotujemy około 20 minut, regularnie dolewając czerwone, słodkie wino (około 2 szklanki). Można podawać na zimo, ale równie dobrze smakuje na gorąco. Wspaniale umila wieczorne przyjęcia ze znajomymi.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: