Kompot z jabłek

Kompot z jabłek

1 komentarzy

Jabłka to najpopularniejsze owoce w naszym kraju, a jabłonie są najczęściej wybieranymi drzewkami owocowymi w polskich sadach. Okres późnego lata i wczesnej jesieni są szczytem sezonu jabłkowego, a różnorodność odmian i ich urodzajność sprawiają, iż możemy cieszyć się owocami prosto z drzewa przez bardzo długi czas. Dodatkowo prawidłowo przechowywane mogą leżeć przez kolejne tygodnie. Oprócz spożywania ich na surowo, warto zainteresować się również innymi sposobami ich wykorzystania. Desery z jabłek, ciasta, przetwory i różne inne słodkości można spotkać praktycznie w każdym domu, jednak na słoneczne letnio-jesienne dni najlepiej sprawdza się kompot z jabłek, który oprócz swojego wspaniałego smaku i oryginalnego aromatu, cieszy nas orzeźwiającymi właściwościami.

Podobnie jak prawie każdy kompot, tak również kompot z jabłek jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Potrzebujemy około 4-6 dużych jabłek na każdy litr wody. Owoce bardzo dokładnie myjemy i cienko obieramy, aby nie tracić zbyt dużo miąższu. Wykrajamy dokładnie gniazda nasienne i tak przygotowane kawałki jabłka (wychodzą ćwiartki lub ósemki), wrzucamy do wody i gotujemy. W momencie, gdy woda się zagotuje dodajemy odrobinę cukru i inne dodatki, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Nie gotujemy zbyt długo, aby owoce się nie porozpadały.

Kompot z jabłek
Kompot z jabłek

Do kompotu wspaniale nadają się lekko kwaskowate odmiany jabłek. Ich ilość może być różna, podobnie jak proporcje z wodą. Po prostu im więcej owoców, tym intensywniejszy smak będzie miał kompot. Możemy użyć jabłek ze skórkami, wtedy uzyskamy ładniejszy kolor i mocniejszy aromat. Wspaniałymi dodatkami są goździk oraz cynamon, które idealnie współgrają smakowo z jabłkami. Dla uzyskania bardziej orzeźwiającego smaku, możemy do kompotu dodać plasterek cytryny lub tylko trochę z niej soku, a także kilka listków mięty. Ogromną zaletą jabłek, jest możliwość łączenia ich z wieloma innymi owocami. Dobrze komponują się w kompocie z truskawek, a także z rabarbarem, owocami leśnymi, gruszkami, morelami, czy śliwkami. Kolejność dodawania poszczególnych owoców w czasie gotowania kompotu nie jest bez znaczenia. Twardsze sztuki dajemy najpierw, a mniejsze później, gdyż w przeciwnym razie rozgotują się.


Jeżeli mamy na to ochotę, kompot z jabłek bardzo łatwo przerobić na zupę owocową. Używamy wtedy trochę więcej owoców i wystarczy zabielić śmietaną, całość zmiksować i podawać np. z makaronem. Idealne rozwiązanie na jeden z posiłków dla dzieci. Schłodzony kompot z jabłek, czy owocowa zupa są wspaniałym pomysłem na upalne dni.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Barbara , Tytuł: Piękny ogród

    Wasze rady i propozycję są bardzo przydatne i zawsze na czasie. Dzięki!!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: