Kompot z gruszek

Kompot z gruszek

1 komentarzy

Gruszki na polskich wsiach i w polskich sadach może nie są tak popularne jak jabłka, ale smakiem i aromatem z pewnością im dorównują, a często nawet prześcigają. Niektóre odmiany potrafią być tak słodkie i soczyste, że wprost wycieka z nich sok po ugryzieniu. Oprócz jedzenia na surowo, owoce te mają również wiele innych zastosowań. Można z nich przygotowywać niesamowite ciasta i wspaniałe desery, a także są niezastąpionym dodatkiem do lodów, czy innych słodkości. Jednak jednym z ciekawszych ze sposobów na wykorzystanie gruszek, jest sporządzenie z nich kompotu. Nie dość, że charakteryzuje się ciekawym aromatem oraz słodkim smakiem, to schłodzony może stanowić dobre orzeźwienie na upalne dni.

Dlaczego kompot z gruszek?

Najprostszą wersję kompotu z gruszek jesteśmy w stanie przygotować w pół godziny, koszt jest bardzo niewielki, a jeżeli dysponujemy owocami z własnego ogrodu, praktycznie zerowy. Ponadto raz przygotowany napój może być przez nas spożywany bez problemu nawet przez dwa dni. Dodatkowo picie zrobione własnoręcznie z naturalnych składników jest z pewnością nieporównywalnie zdrowsze, niż sztucznie wytwarzane napoje sprzedawane w sklepach, czy desery z dużą ilością cukru i tłuszczu.

Jak przygotować?

Na jeden litr wody przygotowujemy sobie około 1kg gruszek. Niektórzy dają nawet więcej. Aromat jest wtedy mocniejszy oraz w dowolnym momencie możemy skosztować ugotowanych owoców, które nie tracą swojego słodkiego smaku. Do przygotowania kompotu wybieramy najlepiej odmiany twardsze, które nie będą się zbyt szybko rozpadać w procesie gotowania. Jeżeli mamy już wybrane owoce, bardzo dokładnie je myjemy i wycinamy gniazda nasienne. Obieranie nie jest konieczne, a jeżeli tego nie zrobimy, nasz napój będzie miał intensywniejszy kolor i aromat. Pokrojone w ćwiartki lub ósemki gruszki wrzucamy do wody i stawiamy na palniku. W międzyczasie dodajemy kilka goździków, szczyptę kwasku cytrynowego oraz cukier. Można skorzystać także z cukru waniliowego. Gotujemy do momentu wrzenia wody i po kilku minutach od tego czasu zdejmujemy z gazu. Następnie schładzamy i możemy już podawać.


Wariacje z kompotem gruszkowym

Jeżeli mamy ochotę, możemy przygotować kompot w wersji bardziej owocowej. Jest równie dobry, a może nawet lepszy. Zasady postępowania są podobne, ale dodatkowo oprócz gruszek używamy dwóch jabłek, jednej pomarańczy bez skórki, po małej garści kandyzowanego ananasa i kandyzowanej papai. Dodajemy goździki, cynamon, cukier. Podajemy z plasterkiem limonki lub cytryny.

Kompot z gruszek
Kompot z gruszek

Z suszu też jest dobry

Kompot gruszkowy można przygotowywać nie tylko ze świeżych owoców, ale również z suszonych. Mieszankę suszonych owoców (gruszki, jabłka, morele, rodzynki, żurawina, śliwki itp.) namaczamy przez kilkanaście godzin w letniej wodzie. Następnie odcedzamy je, zalewamy nową wodą i gotujemy około 15 minut. Na koniec doprawiamy cukrem do smaku. Napój ten jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych i niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego rodzinnych świąt.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Mirka, Tytuł: gruszki na zimę

    Panie Pawle super przepis,ale jak obieram gruszki to wkładam je do wody nie czarnieją.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: