Kompostownik ogrodowy

Kompostownik ogrodowy

1 komentarzy

Przyśpieszony rozkład kompostu wynika m.in. z:


    - ograniczenia parowania,

    - podwyższonej temperatury,

    - łatwego dostępu powietrza,

    - zabezpieczenia przed deszczem.

    

Poza tym tego typu pojemniki są estetyczne, funkcjonalne, trwałe, o różnej     pojemności i barwach oraz w przystępnej cenie. Poza tym można je łatwo     przenieść co także jest istotną zaletą tego typu rozwiązań.

•    Kompostownik z drewna- to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań wykorzystywanych w ogrodach. Można je zakupić bądź samu wykonać. Wykonanie takiego kompostownika jest bardzo proste i do tego tanie. Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie trójkomorowego kompostownika. W jednej komorze znajdowałby się gotowy kompost, w kolejnej kompost w początkowej fazie rozkładu, a w ostatniej świeże odpadki. Pamiętajmy, że budując taki kompostownik należy zachować szczeliny w ścianach bocznych, aby kompost miał swobodny dostęp powietrza. Tego typu kompostownik przetrwa zaledwie kilka lat, jednak w tym czasie dostarczy nam masę kompostu.

•    Kompostownik z metalu- ma postać kompostownika wykonanego z siatki. Przy samodzielnej budowie pamiętajmy o zastosowaniu siatki także na spodzie oraz wyposażenia ko kompostownika w pokrywę.

•    Kompostownik murowany- należy do bardzo stabilnych i trwałych rozwiązań. Najlepiej wykonać go z cegieł, zachowując między nimi przestrzenie, tak aby powietrze miało swobody dostęp do rozkładającej się masy. Kompostownik warto wykonać na fundamentach.


Lokalizacja kompostownika ogrodowego
    

Przy przenośnych kompostownikach nie ma większych problemów z ich lokalizacją. Gorzej w przypadku murowanych kompostowników, które należy wykonać w takim miejscu, które zapewni uzyskiwanie dobrej jakości kompostu, a przy tym nie będzie naruszać ogólnego, wcześniej przyjętego planu zagospodarowania ogrodu. Pamiętajmy, że przy około 100 m2 ogrodu, należy przeznaczyć na kompostownik do 4m2. Poza tym kompostownik powinien stać na gołym, bardzo żyznym i próchniczym podłożu, ponieważ w takich warunkach uzyskamy lepsze efekty. Aby efektywniej produkować kompost, należy posiadać kilka kompostowników.

Ceny kompostowników ogrodowych
    

Ceny kompostowników są bardzo zróżnicowane, ale dość przystępne. Za kompostowniki ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych oraz charakteryzujące się prostą konstrukcją zapłacimy około kilkudziesięciu złotych. Modele termiczne są droższe i kosztują średnio kilkaset złotych. Za drewniane odpowiedniki zapłacimy kilkadziesiąt złotych, podobnie za metalowe.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Piotr, Tytuł: Kompostownik z tworzywa nietrwały.

    Miałem kilka lat kompostownik z tworzywa (kupiony w markecie), ale mróz działa niszcząco, tworzywo zaczęło kruszyć się, aż się rozleciał.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także