Kompost jak zrobić kompost?

Kompost jak zrobić kompost?

9 komentarzy

Teraz kilka słów o pracach, jakie jeszcze musimy wykonać w procesie otrzymywania naszego organicznego nawozu. Przede wszystkim co jakiś czas należy nasz kompost przekopać. Ma to na celu dostarczenie tlenu wewnątrz pryzmy oraz sprawia, że resztki rozkładają się równomiernie. Poza tym musimy dbać o odpowiednią wilgotność. Jeżeli nasz kompost jest bardzo suchy, musimy dostarczyć mu wody, jeżeli natomiast jest zbyt wilgotny, musimy wymieszać go z materiałem suchym.

Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem, który znajduje szerokie zastosowanie w naszych ogrodach. Ponadto jest tani, a przeważnie nawet darmowy. Nie musimy płacić za wywóz naszych odpadów organicznych razem ze śmieciami, tylko wykorzystujemy je do wyrobu nawozu. Warto taki kompostownik mieć na swojej działce i wykorzystywać nawóz kompostowy do uprawy naszych roślin.

 

Kompost - jak zrobić kompost

Kompost - jak zrobić kompost

czytaj dalej...

9 komentarzy

  1. Dodał: basia, Tytuł: kompost b.pozyteczny

    im wiecej rozmaitych naturalnych odpadow wrzucimy na kompost tym lepiej ,szybciej zostana przetworzone daje tez liscie, drobne galazki ,chwasty i trawy raczej bez nasion -cytrusow raczej nie ,nie probowalam tez jaki bylby tego skutek ufam w tym wypadku informacjom innych ,kompost mam w rogu ogrodu ,bezposrednio w ziemi , ze wzgledu na oszczednosc miejsca ,latem w tym miejscu sadze dynie ,ogorecznik ,nikardie miechunkowa ktore tam swietnie rosna , a nie chce poswiecac im miejsca w innych czesiach ogrodu ,one swietnie to miejsce maskuja

  2. Dodał: zbyszek, Tytuł: cytrusy w kompostowniku

    Cytrusy zwyczajnie nie chcą się rozkładać w kompoście.

  3. Dodał: marcin, Tytuł: kompost itp

    Cytrusy nie sa ulubionym jedzeniem dzdzownic i to jest powod dlaczego nie nalezy ich dodawac w nadmiarze, ale od czasu do czasu nie zaszkodzi zwlaszcza jesli pryzma kompostowa jest duza. moje dzdzownice sa grube jak palec i skorka z jednej czy dwoch cytryn jest OK. nie dodaje sie do kompostu produktow zwierzecych (jedyny wyjatek to skorupki jaj), gdyz powoduje to procesy gnilne (a w kompostowaniu chodzi o fermentacje), do tego zapraszamy myszy i szczury. zakwasic kompost mozna roslinami iglastymi.

  4. Dodał: Krisa, Tytuł: pytanie o zakwaszanie kompostu

    Witam, Czy wiecie jak zmienić odczyn kompostu? Mój ma odczyn zasadowy - 7 pH, a tego więszość moich roślinek raczej nie lubi. Jak go zakwasić? Mój kompost składa się skoszonej trawy, organicznych resztek kuchennych, gałązek liściastych po przycinaniu jesiennym.

  5. Dodał: anna, Tytuł: cytrusy a kompostownik

    Nie dodajemy cytrusów, poniewaz hamują rozwój bakterii gnilnych.

  6. Dodał: sunny, Tytuł: Nie dajemy do kompostownika

    Czytalam tez, ze nie daje sie do kompostownika odpadöw gotowanych, a takze mleka i jogurtu,bo te powoduja plesn. Pozdrawiam. :)

  7. Dodał: megan51, Tytuł: pytanko o cytrusy

    Nie powinno sie wyrzucac cytrusow mysle ze z powodow takich ze sa one prawie zawsze jakos tam konserwowane i to jest niezgodne z tym bo nie moga zgnic jak resztki roslin ktore powinny sie w komposcie rozkladac.pozdrawiam M .

  8. Dodał: Olek, Tytuł: pytanko o cytrusy

    Dlaczego do kompostownika nie powinno się wsadzać resztek cytrusów? PS. ciekawy artykuł :)

  9. Dodał: Hilda, Tytuł: pytanie dot wapna

    Witam, jako laik chcę zapytać. 1) jakiego wapna, czy może być takie malarskie? 2) czy węgiel drzewny (silny ług) lub wapno nie szkodzi dżdżownicom?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: