Kominek ogrodowy

Kominek ogrodowy

1 komentarzy

Ważna lokalizacja

Przed zakupem bądź też wymurowaniem kominka ogrodowego należy   wybrać odpowiednią lokalizację dla nowej budowli. Przede wszystkim lokalizacja powinna być zgodna z przyzwyczajeniami i  potrzebami domowników. Poza tym unikajmy wietrznych stanowisk oraz miejsc bezpośrednio graniczących z posesją sąsiada. Dym, hałas, może być nieakceptowany przez najbliższych sąsiadów, a poza tym lepiej wybrać miejsce oddalone, osłonięte parawanem zieleni, aby mieć poczucie prywatności.

Kominek można postawić przy ścianie domu, na tarasie. Rozwiązanie ma wielu zwolenników i jest pełniejszym wykorzystaniem tarasu jako kącika wypoczynkowego. Kominek należy oddzielić od ściany warstwą cegły szamotowej, mocowanej do ściany za pomocą ogniotrwałej zaprawy do szamotu.    

Przy zastosowaniu tego typu rozwiązania  musimy liczyć się z tym, że dym i sadza będą brudzić  ściany  i co jakiś czas trzeba będzie je odnawiać.

Kominek ogrodowy powinien być bezpieczny, prosty w użytkowaniu i oczywiście estetyczny.

Kominek ogrodowy
Kominek ogrodowy

Montaż kominka z prefabrykantów
   
Kominki  z prefabrykatów, dostępne  w marketach zazwyczaj wymagają samodzielnego montażu. Oczywiście nie ma w tym nic trudnego. Kominki składają się z gotowych elementów, które należy połączyć i skleić klejem montażowym. W zestawie może znajdować się m.in. ruszt, szpikulec rożna, palenisko oraz pokrywy do komór kominka, wkład suszarni, silniczek do rożna grillowego oraz termometr z sondą.

Pamiętajmy, że kominek charakteryzuje się znaczną wagą. Niewielkie, dostępne w sprzedaży kominki ogrodowe o wymiarze np. 171 x 77 x 72 cm ważą ponad 200 kg, większe modele ponad pół tony.
   
Stabilność kominka uzależniona jest od stabilności podłoża, dlatego wymagane jest wypoziomowanie oraz utwardzenie podłoża. W przypadku dodatkowej funkcji wędzenia, wymagane będzie także wykonanie około metrowego kanału i paleniska.

Murowany kominek

Należy podkreślić, że najpiękniej będą prezentować się kominki wykonane samodzielnie, które nie tylko zmienią oblicze ogrodu, ale także będą powodem naszej  satysfakcji. Samodzielna budowa pozwala najpełniej dopasować kominek do stylu panującego w ogrodzie oraz mamy możliwość wykonania go po swojemu, a jedynym ograniczeniem może być nasza wyobraźnia i oczywiście zasobność portfela. Do budowy kominka ogrodowego nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Kominek ogrodowy
Kominek ogrodowy

Kamień, klinkier, a może beton ?

Do budowy kominka ogrodowego najlepiej wybrać materiał trwały oraz dekoracyjny. Do najbardziej estetycznych materiałów z których warto wykonać kominek należy z pewnością kamień, cegła, klinkier. W przypadku zastosowania kamieni polnych, niezbędne będzie wykonanie szalunku, który zapewni szybszą i sprawniejszą realizację projektu. Można także zastosować inne trwałe skały takie jak granit, sjenit, a nawet piaskowiec. Jeżeli wybierzemy tańszy piaskowiec należy pamiętać, że wymaga on konserwacji, ponieważ jego trwałość jest ograniczona, a poza tym jest brudzący.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

    w takim miejscu idealnie by pasowała jakaś fajna donica,

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: