Kolorowe krzewuszki

Kolorowe krzewuszki

Skomentuj artykuł

Krzewuszki, nazywane również wajgelami, to intensywnie kwitnące krzewy zrzucające liście na zimę, pochodzące z rejonów Chin, Korei, Japonii i Mandżurii. Rodzaj ten obejmuje najprawdopodobniej 12 gatunków botanicznych oraz bardzo liczne odmiany mieszańcowe (ok.200). W ogrodach dominują odmiany pochodzenia mieszańcowego, głównie pochodzące od wajgeli cudownej (W. florida). Kolorowe krzewuszki zakwitają od połowy maja do połowy lipca. Pęki dzwonkowatych kwiatów mogą mieć barwę różową, czerwoną, purpurową, białą lub rzadziej żółtą. Krzewuszki, ze względu na bujne kwitnienie oraz często pstre lub purpurowe ulistnienie, mogą stanowić bardzo cenny element dekoracyjny przydomowego ogrodu.

Charakterystyka ogólna

Krzewuszki (Weigela) to długowieczne krzewy z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae), zrzucające liście na zimę. Krzewy rosną szybko, a z czasem ich boczne pędy lekko się przewieszają. System korzeniowy jest płaski. Liście są pojedyncze, eliptyczne, brzegiem piłkowane nakrzyżległe, krótkoogonkowe. U niektórych odmian liście przybierają zabarwienie purpurowe lub posiadają białą lub kremową obwódkę. Kwiaty pojedyncze lub zebrane po kilka, rozwijają się w kątach liści, na ubiegłorocznych pędach. Owocem jest mała, wydłużona, pękająca torebka.


Gatunki

krzewuszka cudowna (Weigela florida) – wyprostowany krzew dorastający do 3-3,5 m wysokości (po 5 latach osiąga wymiary 1 × 1 m); kwiaty o dzwonkowatej koronie barwy różowej; kwitnie w V i VI.

krzewuszka japońska  (Weigela japonica) – krzew o owalnych liściach, długości 10 cm, gęsto omszonych, dorasta do 2,4 m wysokości

krzewuszka Maksymowicza (Weigela maximowiczii) – gatunek o bladożółtych lub zielonożółtych kwiatach, liście wąskie, dorastające do 10 cm; dorasta do 1,5 m wysokości

krzewuszka Middendorfa (Weigela middendorffiana) – gatunek o bladożółtych, dzwonkowatych kwiatach z pomarańczowymi plamkami wewnątrz; intensywnie zielone jajowate liście są karbowane i dość wąskie; ostatecznie osiąga wzrost 1,5 m.

krzewuszka różnobarwna (Weigela decora) - duży rozłożysty krzew osiągający 2-3 m wysokości. Co ciekawe na jednej roślinie pojawiają się jednocześnie kwiaty białe i różowe.

Krzewuszki

Krzewuszki

Polecane mieszańce ogrodowe

"Foliis Purpureis" – odmiana krzewuszki cudownej; niski gęsty krzew do 1-1,5 m wysokości i podobnej szerokości; liście brązowoczerwone, kwiaty ciemnoróżowe

"Eva Rathke" – krzew do 1,5-2 m wysokości, ciemnoczerwone kwiaty pojawiają się od VI do VIII; często powtarza kwitnienie jesienią, wolno rośnie

"Bristol Ruby" – krzew do 2,5-3 m wysokości; czerwone kwiaty w VI-VII; powtarza kwitnienie jesienią

Krzewuszki

Krzewuszki

Podział odmian według barwy kwiatów

kwiaty białe: "Bristol Snowflake", "Candida", "Mont Blanc"
kwiaty jasnoróżowe: "Variegata", "Styriaca", "Rosea", "Pink Princess", "Pink Poppet"
kwiaty różowe: "Minuet", "Alexandra", "Carnival"
kwiaty łososiowe: "Boskoop Glory"
kwiaty bordowe: "Foliis Purpureis", "Tango", "Nana Purpurea"
kwiaty czerwone: "Briant Rubidor", "Bristol Ruby", "Evita", "Fiesta", "Newport Red", "Victoria", "Abel         Carriere", "Looymansii Aurea", "Olympiade"
kwiaty różnobarwne: "Versicolor" (białe i czerwone), "Darts Colourdream" (różowe i białe)

Krzewuszki

Krzewuszki

Odmiany o pstrych liściach:

"Newzako", "Looymansii Aurea", "Olympiade" – żółte liście
"Brigela" - liście z żółtymi brzegami
"Variegata" – białe plamy na brzegach liści
"Nana variegata" – odmiana karłowa o kwiatach z kremowym obrzeżeniem
"Praecox Variegata" – pstrożółte liście, które latem stają się białe

Krzewuszki

Krzewuszki

Wymagania uprawowe

Krzewuszki najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i dostatecznie wilgotnych. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Krzewy te odznaczają się przeciętną odpornością na mrozy, a także dużą wrażliwością na suszę. Sadzimy je na miejscu stałym w połowie jesieni lub wczesną wiosną. Wiosną obficie ściółkujemy i zasilamy nawozami wieloskładnikowymi. Po zimie wycinamy przemarznięte pędy. Aby zintensyfikować kwitnienie, raz na 2-3 lata powinno się usuwać starsze pędy, lecz cięcie to nie powinno być zbyt radykalne.

Krzewuszki

Krzewuszki

Rozmnażanie

Krzewuszki rozmnaża się przez sadzonki zielne lub półzdrewniałe, pobierane latem, które ukorzenia się w inspekcie. Amatorsko rozmnaża się je z sadzonek zdrewniałych ciętych w listopadzie, a sadzonych wiosną do gruntu lub tunelu foliowego. Możliwe jest również rozmnażanie przez odkłady, czyli przysypanie dolnych pędów ziemią na jesieni i odejmowaniu ich od rośliny matecznej wiosną.

Choroby i szkodniki

Gatunki są mało podatne na choroby.

Walory dekoracyjne i zastosowanie

Niskie odmiany krzewuszek doskonale nadają się do sadzenia w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych. Wszystkie krzewuszki polecane są również do tworzenia nieciętych żywopłotów. Te atrakcyjne, kwitnące późną wiosną krzewy, mogą być sadzone w parkach i zieleni miejskiej pojedynczo, w grupach i w szpalerach. Komponują się dobrze z jaśminowcami, żylistkami, tawułą Vanhouttea oraz głogiem dwuszyjkowym "Pauls Scarlet". Purpurowe odmiany idealnie pasują do perukowca podolskiego "Royal Purple", leszczyny południowej "Purpurea", oraz jabłoni ozdobnej "Royalty". W mniejszych ogrodach można sadzić je obok pęcherznicy kalinolistnej "Diabolo", berberysu "Atropurpurea" oraz klonu palmowego "Atropurpureum". Na rabatach bylinowych dobrze komponują się z peoniami, makiem wschodnim, łubinem trwałym, a także orlikami, ostróżkami, naparstnicami, wieczornikiem damskim, lawendą, szałwią lekarską i bodziszkiem korzeniastym.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Mój Piękny Ogród 6/2008; Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu (P. Latocha, 2006), Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008)

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz