Kleszcze w ogrodzie

Kleszcze w ogrodzie

4 komentarzy

Kleszcze to obecnie problem nie tylko grzybiarzy, amatorów leśnych wędrówek, ale także większości z nas. Niestety kleszcze coraz częściej spotykane są w miastach, na działkach, a także w ogrodach. Ponieważ są one nosicielami patogenów, często bardzo groźnych, stanowią poważne ryzyko dla dorosłych, dzieci oraz zwierząt.

Uważajmy na kleszcza pospolitego

Należące do pajęczaków kleszcze, liczą sobie kilkaset gatunków, aczkolwiek w Polsce występuje niewielka cześć tej liczby, z czego zagrożenie stanowią przede wszystkim trzy gatunki- obrzeżek gołębi, kleszcz łąkowy oraz kleszcz pospolity. Ten ostatni coraz częściej pojawia się w parkach, na działkach oraz w naszych ogrodach i to właśnie na niego należy najbardziej uważać we wspomnianych miejscach.

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest niewielki i osiąga zaledwie do kilku milimetrów długości. Samica jest większa od samca i osiąga do około 4 mm, kiedy pasożytuje na żywicielu, potrafi kilkakrotnie zwiększyć swoją długość i osiągnąć ponad centymetr długości. Rozwój Ixodes ricinus może trwać ponad trzy lata i w tym czasie pasożyt przechodzi trzy stadia rozwojowe: larwa, nimfa i owad dorosły. Należy wiedzieć, że do przeobrażenia pasożyt potrzebuje krwi, tak więc zarówno larwy oraz nimfy muszą znaleźć żywiciela. Samice potrzebują żywiciela przed złożeniem jaj. 


BROS – Spray na odzież. Odstrasza i zabija kleszcze

BROS – Spray na odzież. Odstrasza i zabija kleszcze

Kleszcze w ogrodzie – dlaczego ?

Mimo, że kleszcz pospolity powinien być spotykany wyłącznie w swoim naturalnym środowisku, a więc  m.in. w lasach liściastych, lasach iglastych, na skraju lasu, zaroślach, w miejscach charakteryzujących się wyższą wilgotnością, to jednak  pojawia się w ogrodach, działkach, parkach i zieleńcach. Dlaczego? Przyczyn jest wiele m.in. zmiany spowodowane działalnością człowieka, ocieplenie klimatu, a w konsekwencji cieplejsze zimy czy też przenoszenie pasożytów z terenów zalesionych na obszary zamieszkane przez człowieka, przez udomowione zwierzęta np. psy.  Jeżeli pasożyt w nowym miejscu znajdzie odpowiednie warunki do bytowania, a w zadrzewionych parkach, ogrodach pełnych nasadzeń, przy odpowiedniej wilgotności to nie trudne. Samice składają tysiące jaj, dlatego kleszcze tak szybko opanowują nowe obszary, stając się poważnym zagrożeniem.

Kleszcze w ogrodzie
Kleszcze w ogrodzie


Kleszcze zagrożeniem dla naszego zdrowia

Te niewielkie pajęczaki stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia ze względu na nosicielstwo licznych patogenów, powodujących różne choroby w tym bardzo niebezpieczną boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Należy wiedzieć, że ślina kleszczy ma działanie znieczulające, dlatego też o obecności kleszcza na naszym ciele dowiadujemy się  zazwyczaj w momencie, kiedy wkłuje się już w  skórę.

Kleszczowe zapalenie mózgu- bardzo niebezpieczna choroba, wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae, których nosicielami są kleszcze. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego w pierwszej fazie objawiająca się podobnie jak grypa, natomiast w drugiej fazie zarażony ma m.in. wysoką gorączkę, zaburzenia równowagi i świadomości, bóle głowy oraz wymiotuje. Przeciw tej chorobie można się zaszczepić !

Borelioza- zwana także krętkowicą kleszczową, wywoływana jest przez bakterie Borrelia burgdorferi. Choroba zakaźna w wielu przypadkach bardzo niebezpieczna, zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Charakterystycznym objawem boreliozy jest okrągławy rumień, pojawiający się wokół miejsca ukąszenia. Jeżeli do miesiąca zaobserwujemy takie zmiany, nie wolno ich bagatelizować i natychmiast udać się do lekarza. Poza tym możemy odczuwać zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, może pojawić się gorączka, a więc objawy typowe dla grypy. We wczesnej fazie boreliozę można łatwo zwalczyć antybiotykami. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zostanie podjęte leczenie dochodzi do poważnych powikłań i uszkodzeń narządów wewnętrznych. Wówczas leczenie jest bardzo trudne, a czas walki z chorobą może trwać o wiele dłużej.


czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: Zwalczanie kleszczy

    Do usuwania kleszczy mogę polecić dwa środki 707 Roach & ant killer albo komaron forte, pryskam działkę max 2 ,3 razy w sezonie i nie ma ani kleszczy ani komarów.

  2. Dodał: iwona, Tytuł: kleszcze w ogrodzie

    ja też mam kleszcze w ogrodzie, czy nikt nie zna preparatu na zwalczanie kleszczy ?? Ratunku !!!

  3. Dodał: czesław, Tytuł: kleszcz w ogrodzie

    mam kleszcze w ogrodzie Poszukuję preparatu do oprysku drzew, zarośli trawy bez czekania aż się wbije w ciało. W lecie i upaly po ogrodzie nie będę chodził w czpce, kaloszach i kombinezonie wiedząc ze kleszcz na drzewie na mnie poluje

  4. Dodał: badziewny kleszcz, Tytuł: kleszczuuuuu

    bardzo dobre miałem kleszcza ale przy wyciąganiu rozwalił się i chcieli mi amputować ręke ale nie dali mi jakież leki i mam rączkę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie