Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Skomentuj artykuł

Terminy cięcia

Terminy ciecia, uzależnione są od gatunku drzewa oraz jego wrażliwości na choroby, szkodniki oraz przemarzanie. Drzewa wytrzymalsze (jabłonie, grusze) tniemy jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji czyli II-III, natomiast delikatniejsze (brzoskwinie, śliwy) nieco później, gdyż w IV. Gatunki najwrażliwsze na choroby kory (czereśnie, wiśnie) przycinamy latem, po zakończonym okresie owocowania. W tym czasie usuwamy również wilki, wyrastające z drzew przyciętych na początku roku. Wilki wyrastają najliczniej na tych egzemplarzach, które były cięte dość mocno, dlatego o ile nie mamy takiej potrzeby, unikajmy podobnego cięcia. Niestety, jest ono konieczne w przypadku odmładzania i prześwietlana koron starszych drzew.

Odmładzanie starych wiśni

Odmładzanie starych wiśni

Prześwietlanie i odmładzanie

Prześwietlanie polega na przycięciu najgrubszych gałęzi wierzchołkowych i tym samym doświetleniu reszty drzewa. Później należy usunąć wszystkie gałęzie krzyżujące się, wyrastające do środka korony oraz wilki. W następnym roku przeprowadza się cięcie polegające na usunięciu pędów rosnących pionowo oraz wyrastających ze spodniej części konarów w kierunku ziemi.

Radykalne cięcie odmładzające, należy wykonać zgodnie z zasadami, przewidzianymi dla danego gatunku drzewa. Zwykle polega ono na mocnym skróceniu konarów szkieletowych oraz pędów kilkuletnich, z których w późniejszym czasie będą wyrastać młode pędy. W tym przypadku nie tniemy gałęzi na krótko (na tzw. obrączkę), a zostawiamy kilkucentymetrowy  fragment tzw. czop. U jabłoni i grusz wystarczy jeśli będzie miał długość 3 cm., u wiśni i czereśni najlepiej 20-30 cm. Z oczek, które się na nim znajdują, wyrosną w kolejnych latach nowe pędy owoconośne.

Przy innych rodzajach ciecia, gałęzie wycinamy tuż nad obrączką (zgrubieniem u nasady), aby ograniczyć powierzchnię rany. Pędy natomiast skracamy pod katem ostrym, zawsze nad oczkiem, skierowanym na zewnątrz korony.


Kilka ważnych zasad cięcia

Do cięcia używamy ostrych narzędzi (piły do konarów, sekatory do cieńszych gałęzi) i staramy się wykonywać zabieg w taki sposób, aby miejsce cięcia było jak najbardziej gładkie. Powstałe rany zawsze należy zasmarować maścią ogrodniczą, która zapobiegnie wnikaniu patogenów i przyspieszy gojenie się uszkodzonych tkanek lub też farbą emulsyjna z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Topsinu ).

Zabiegi te są wprawdzie dość pracochłonne, ale bardzo istotne, o ile chcemy uzyskać zadowalające plony owoców dobrej jakości.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działka, moje hobby”  PWRiL W-wa 1982 r.
2.    „ABC ogrodnictwa”  PWRiL W-wa 1978 r.
3.    „Działkowiec” 2/11 prof. Augustyn Mika „ Prześwietlanie i odnawianie drzew” str. 46/47

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także