Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?

Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?

1 komentarzy

Każdy kto na swojej działce uprawia drzewa owocowe lub nawet jakiekolwiek rośliny, czy to owocujące, czy też ozdobne, wie jak trudno utrzymać przyzwoity plon, jeżeli nie walczy się z różnego rodzaju chorobami i szkodnikami. Szczególnie w okresie wiosny można zauważyć znaczny ich przypływ, gdyż wtedy właśnie wszystko budzi się do życia, te złe czynniki też. Najlepszym sposobem na ochronę naszych roślin jest oprysk, jednak jego wykonanie to nie jest taki prosty zabieg. Trzeba znać odpowiednie proporcje składników, a także najdogodniejsze to tego terminy. Należy również pamiętać, aby przypadkowo nie wyniszczyć korzystnej dla nas fauny i flory. O ile z dobraniem odpowiednich oprysków oraz ich stężenia jesteśmy sobie w stanie poradzić, stosując się do zasad przedstawionych w ulotkach oraz encyklopediach roślin, o tyle terminy nie zawsze są takie jasne.

Pszczoły - małe pomocnice


Bardzo ważnym, a nawet jednym z głównych czynników, na który należy zwracać uwagę, jest uważanie na przypadkowe wytrucie pszczół. W dzisiejszych czasach, kiedy rolnictwo jest coraz bardziej chemizowane, coraz mniej mamy do czynienia z naturalnymi zapylaczami roślin. Tym bardziej rola pszczół hodowlanych jest większa. Dzięki nim możemy cieszyć się z wszelkiego rodzaju plonów, gdyż to one głównie zapylają kwiaty, co pozawala na zawiązanie owocu. Zgodnie z badaniami, rośliny sadownicze, które rosną w pobliżu pasiek odnotowują ponad 10-cioprocentowy wzrost ilości zawiązanych owoców w stosunku do liczby wszystkich kwiatów, w przypadku takich okazów jak śliwa obcopylna i agrest jest to już około 20%, a przy porzeczce czarnej oraz borówce wysokiej wzrost jest nawet 50-cioprocentowy.


Jak widać rola tych owadów jest ogromna, a oprysk w złym czasie może poważnie zagrozić ich zdrowiu. W takiej sytuacji mamy do czynienia z pewnym paradoksem, gdyż robimy oprysk, aby plony były lepsze, a przypadkiem trując pszczoły, procent zawiązanych owoców jest mniejszy. Co za ty możemy zrobić, aby chronić pszczoły? Istnieją dwa podstawowe przypadki. Po pierwsze, oprysk możemy prowadzić w czasie, kiedy drzewa jeszcze nie zakwitły i nie zaczęły zwabiać do siebie owadów. Wtedy możliwe jest zastosowanie środków z kilkudniowym okresem prewencji. Jeżeli natomiast jesteśmy zmuszeni do opryskiwania okazów już kwitnących, należy zastosować się do dwóch wskazówek. Wybieramy środki o bardzo krótkim, najczęściej kilkugodzinnym okresie prezencji, a sam oprysk wykonujemy wieczorem, kiedy pszczoły już przestały latać. Do rana środek powinien być już na tyle wchłonięty i przewiany, że owadom nic nie będzie grozić. Przez pojęcie okres prewencji rozumiemy czas, jaki musi upłynąć od momentu oprysku, do momentu, w którym wyjście ludzi i zwierząt nie będzie zagrażało ich zdrowiu.
Jabłonie
Jabłonie


Jakie opryski i kiedy?


Pierwszy oprysk w ciągu roku można wykonać jeszcze w czasie zimy. Nie powinien on zawierać olejków. Nasze drzewa są wtedy jeszcze bezlistne oraz w stanie uśpienia. Pszczoły znajdują się w stanie snu zimowego, więc nie wykonują jeszcze lotów i nic im nie grozi.

Drugi oprysk wykonywany jest już na wiosnę, kiedy temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a pączki kwiatów na drzewach jeszcze się dobrze nie rozwinęły. Przeważnie okres ten przypada na końcówkę lutego lub marzec. Zbiegi te mają charakter przeciwgrzybiczny i nie mogą być wykonane ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Pominięcie tego oprysku może stanowić poważne zagrożenie dla naszych drzew.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: rudolf valentino, Tytuł: oprysk

    oprysk drzew owocowych należy wykonać na jesieni kiedy liście opadną azotem od parcha ,w marcu gołe drzewa miedzianem od grzybów kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 st. stężeniem odpowiednim do gatunku drzewa ,przed kwitnieniem lepiej nie kombinować już z opryskiem ,po kwitnieniu kiedy już zawiązki są dobrze wykształtowane ,pryskamy od grzyba może być Topsin i po tygodniu od robali wszelakiej maści najlepiej środkiem układowym który działa ok 1 mies. Calypso ,później obserwujemy i działamy jeśli drzewo jest atakowane ,na mszyce i inne ssawne może być Karate środek żołądkowy ,na mączniaka i inne pleśni Topsin ,miedzian za mocny można latem spalić liście,a tak w ogóle nie nie przesadzamy z pryskaniem ,jeśli zrobimy to w porę to wystarczą 3 opryski na wiosnę i jeden dwa jesienią i zimą,latem lepiej nie pryskać ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą uszkodzić drzewa bezpowrotnie w czasie kwitnienia podlewać drzewa jeśli sucho i nawozić,kwiaty to bardzo wrażliwe i delikatne twory, i pamiętajmy złe proporcje i częstotliwość zabiegów może wyrządzić więcej szkody niż pożytku,ważne jest też bielenie wapnem pni drzew na jesieni listopad grudzień i na wiosnę w marcu działa ten zabieg antybakteryjnie i zapobiega zbyt wczesnemu budzeniu się drzew po zimie ,pamiętajmy też o paleniu opadłych liści na jesieni ogranicza to rozpowszechnienie choroby ,ogrodnictwo to ciężka praca ale jakże wdzięczna i przyjemna,życzę wielu sukcesów w ukochanym ogrodzie ,pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: