Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?

Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?

1 komentarzy

Trzeci i ostatni, tak zwany oprysk całościowy, wykonuje się już po opadnięciu wszystkich płatków kwiatów z drzew. Zabronione jest opryskiwanie w czasie kwitnienia, gdyż możemy być wtedy pewni wytrucia większości owadów (chyba, że zastosujemy się rygorystycznie do opisanych wyżej wskazówek i jest on konieczny).

Dla osób, które same nie są w stanie stwierdzić, czy nadszedł już odpowiedni moment na oprysk, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa stworzyła specjalny Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów, który jest codziennie aktualizowany i podpowiada jakie opryski i w których powiatach powinno się aktualnie wykonywać.

Czereśnie
Czereśnie


Zapominalscy nie mają łatwo


Jeżeli zapomnieliśmy o oprysku przeciwgrzybicznym, który jest najważniejszy, naszym drzewom owocowym grozi wiele poważnych chorób. Do najbardziej znanych i najczęściej spotykanych należą między innymi: kędzierzawość liści brzoskwini, rak bakteryjny, brunatna zgnilizna, torbiel śliwy i monilioza leszczyny. Powodować mogą one zaburzenia w owocowaniu lub nawet całkowity jego brak, porażenie owoców, a w skrajnych przypadkach dochodzi też do obumieranie drzew.

Oprysk drzew owocowych, szczególnie gdy jesteśmy sadownikami i posiadamy ich większą ilość, jest zabiegiem koniecznym i bardzo potrzebnym. Bez niego nasze plony mogą być dużo słabsze. Jednocześnie musimy pamiętać o odpowiednich terminach, a także o zabezpieczeniu przed otruciem pszczół, bez których również nie mamy co liczyć na obfite owocowanie. Stosując się jednak do podstawowych zasad, nie powinniśmy mieć problemów, a zbiory mogą nas zaskoczyć tylko pozytywnie.
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: rudolf valentino, Tytuł: oprysk

    oprysk drzew owocowych należy wykonać na jesieni kiedy liście opadną azotem od parcha ,w marcu gołe drzewa miedzianem od grzybów kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 st. stężeniem odpowiednim do gatunku drzewa ,przed kwitnieniem lepiej nie kombinować już z opryskiem ,po kwitnieniu kiedy już zawiązki są dobrze wykształtowane ,pryskamy od grzyba może być Topsin i po tygodniu od robali wszelakiej maści najlepiej środkiem układowym który działa ok 1 mies. Calypso ,później obserwujemy i działamy jeśli drzewo jest atakowane ,na mszyce i inne ssawne może być Karate środek żołądkowy ,na mączniaka i inne pleśni Topsin ,miedzian za mocny można latem spalić liście,a tak w ogóle nie nie przesadzamy z pryskaniem ,jeśli zrobimy to w porę to wystarczą 3 opryski na wiosnę i jeden dwa jesienią i zimą,latem lepiej nie pryskać ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą uszkodzić drzewa bezpowrotnie w czasie kwitnienia podlewać drzewa jeśli sucho i nawozić,kwiaty to bardzo wrażliwe i delikatne twory, i pamiętajmy złe proporcje i częstotliwość zabiegów może wyrządzić więcej szkody niż pożytku,ważne jest też bielenie wapnem pni drzew na jesieni listopad grudzień i na wiosnę w marcu działa ten zabieg antybakteryjnie i zapobiega zbyt wczesnemu budzeniu się drzew po zimie ,pamiętajmy też o paleniu opadłych liści na jesieni ogranicza to rozpowszechnienie choroby ,ogrodnictwo to ciężka praca ale jakże wdzięczna i przyjemna,życzę wielu sukcesów w ukochanym ogrodzie ,pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: