Kasztany - właściwości i zastosowanie

Kasztany - właściwości i zastosowanie

Skomentuj artykuł

W potocznym języku polskim kasztany to określenie nasion i drzew kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum), należącego do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Kasztany to ponadto rodzaj roślin z rodziny bukowatych (Fagaceae), do którego zalicza się m. in. gatunek kasztana jadalnego (Castanea sativa), z którego pozyskuje się owoce nadające się do spożycia, również nazywane kasztanami.

Właściwości i zastosowanie owoców kasztanowca

Owoce kasztanowców to kolczaste torebki zawierające 1-3 nasion, o średnicy do 6 cm. Okrywa jest zielona, kolczasta, a nasiona kuliste, pokryte błyszczącą brązową skórką, wewnątrz wypełnione białym miąższem.

Skład chemiczny

W nasionach znajdują się liczne związki o właściwościach leczniczych, w tym kumaryny, saponiny (escyna i eskulina), fenolokwasy, flawonoidy, garbniki. Bogate są one w skrobię i często służą za pokarm zwierzętom leśnym tj. sarny, jelenie i dziki.

Kasztany

Kasztany

Właściwości lecznicze

Świeżymi wyciągami z niedojrzałych owoców leczy się zakrzepy i zastoje żylne, nadmierną przepuszczalność naczyń, są także stosowane w stanach zapalnych i nieżytach żołądka i jelit. Eskulina i flawonoidy zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, natomiast escyna i eskulina działają przeciwzapalnie i zapobiegają zastojom żylnym.


Zastosowanie w farmacji i kosmetyce

Wyciągi wodne i alkoholowe stosowane są przy hemoroidach i żylakach, zaburzeniach krążenia krwi, zapaleniu żył. Wyciągi z kasztanów są używane również do produkcji kremów, maseczek kosmetycznych, szamponów i odżywek do włosów.

Właściwości i zastosowanie owoców kasztana

Owoce kasztana jadalnego zaliczane są natomiast do typu orzech. Osiągają one średnicę 5-6 cm. Złożone są one z grubej, mięsistej okrywy oraz 2-3 nasion.

Kasztan jadalny

Kasztan jadalny

Okrywa barwy zielonej, pokryta gęstymi ostrymi kolcami, pękająca 3-4 klapami. Nasiona pokryte są cienką, brązową, błyszczącą skórką. Dojrzewają w październiku–listopadzie.

Skład chemiczny i wartość odżywcza

W owocach kasztana jadalnego występuje sacharoza, kwas jabłkowy, cytrynowy, lecytyna, znaczne ilości witamin B, K i C. Są one bogate w skrobię, zawierają w sobie również błonnik pokarmowy, a także białka i tłuszcze (2/3 wszystkich tłuszczów zawartych w nich to tłuszcze nienasycone o korzystnych właściwościach). Są one całkowicie pozbawione glutenu i mogą być spożywane przez osoby chorujące na celiakię.

Prażenie kasztanów

Prażenie kasztanów

Pieczone kasztany

Pieczone kasztany

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także