Kasztanowiec czerwony opis uprawy, pielęgnacji i sadzonki

Kasztanowiec czerwony opis uprawy, pielęgnacji i sadzonki

Skomentuj artykuł

Z dwóch popularnych odmian kasztanowca: krajowego zwyczajnego zwanego też białym i krwistego pochodzącego z Ameryki Północnej, powstał kasztanowiec czerwony. Został on stworzony sztucznie w Niemczech. Dzięki takiej krzyżówce uzyskano piękne, wyróżniające się swoim wyglądem drzewko parkowe. Sadzone jest ono wzdłuż alejek i ulic, ale idealnie pasuje do średniego i mniejszego ogrodu. Jego zabarwione na różowo-czerwony kolor kwiaty będą wspaniałą ozdobą naszych przydomowych działek. Czym charakteryzuje się kasztanowiec czerwony oraz jakie są warunki jego uprawy?

Wygląd drzewa

Kasztanowiec o czerwonych kwiatach dorasta do wysokości ok. 15–20 m. Rzadko kiedy osiąga większe rozmiary. Jest on więc nieco mniejszy od kasztanowca zwyczajnego. Charakteryzuje się dosyć obficie rozgałęzioną koroną, jednak nie tak wznoszącą się do góry jak u kasztanowca białego. Ponadto odmiana cechuje się prostym pniem, bardzo dobrze widocznym w obrębie praktycznie całej korony. Kora ma barwę brunatno-zieloną, a z wiekiem drzewo nabiera coraz bardziej brunatnego zabarwienia. Liście charakterystyczne dla każdej odmiany klonu są pięciopalczaste o kształcie przypominającym dłoń. Są one osadzone na 20-cm ogonku. Same liście osiągają wielkość do 12 cm. Od liści kasztanowca zwyczajnego odróżnia je nieco ciemniejszy kolor oraz to, że są bardziej błyszczące. Nie ulegają przebarwieniu wraz z nadejściem jesieni, lecz opadają zielone. Najbardziej niezwykłym elementem drzewa są kwiaty, które przybierają barwę niejednolicie czerwoną. Drzewo kwitnie obficie, a kwiaty pojawiają się dwa tygodnie później niż w wypadku odmiany z kwiatami białymi. Wiechy kwiatowe są zbliżone wyglądem do kwiatostanów kasztanowca białego, są stożkowate i wzniesione do góry. Jego cechą jest także mniej liczne zawiązywanie nasion niż w przypadku jego innych krewnych, dlatego można go sadzić przy ulicach i chodnikach. Owoce mają torebki z niewielką liczbą kolców lub całkiem gładkie. Ich średnica to ok. 4 cm.

Uprawa i pielęgnacja

Kasztanowiec czerwony, tak jak i inne odmiany tego drzewa, lubi gleby żyźniejsze, jednak na przeciętnych także będzie się dobrze rozwijał. Podłoże nie powinno być zbyt mokre ani zbyt suche. Stanowisko idealne dla drzewa to pełne słońca lub lekko zacienione. Sadząc młode drzewa, należy pamiętać, by zostawić odpowiedni odstęp pomiędzy egzemplarzami. To pozwoli na wyeksponowanie piękna kwiatów i całej korony, która potrzebuje dość dużo przestrzeni wokół siebie. Jeżeli kupujemy drzewka ze szkółki w pojemnikach, można je sadzić na wybranym stanowisku praktycznie przez cały okres wegetacyjny. Wyjątek stanowi czas, kiedy ziemia jest bardzo mokra lub niezwykle sucha. Przed zasadzeniem drzewka wykopujemy dołek o podobnej głębokości jak ten w pojemniku, w którym zostało przywiezione ze szkółki. Następnie ostrożnie przesadzamy drzewko. Odmianę można lekko przycinać, ale niezbyt dobrze toleruje ona silne cięcie korony. Najlepiej usuwać jedynie suche gałęzie. Drzewo, nawet starsze, dobrze się przesadza.

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Drzewko można dodatkowo rozmnażać poprzez odkłady, nasiona, szczepienie czy też sadzonki korzeniowe. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli kasztanowiec czerwony zostanie rozmnożony za pomocą szczepienia na podkładce, którą stanowić będzie odmiana biała, zyska wiele cech morfologicznych kasztanowca białego.

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Jeśli udało nam się zebrać nasiona odmiany czerwonej, wysiewamy je od razu po zebraniu lub w marcu, jednak przez zimę muszą być one odpowiednio przysposabiane, czyli poddawane stratyfikacji w podłożu wilgotnym. Inaczej szanse na ich wykiełkowanie po zimie są niewielkie.

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony ma zalety, które sprawiają, że wspaniale nadaje się na drzewko miejskie. Jest odporny na typowe zanieczyszczenia atmosfery i spaliny, jednak wrażliwszy na mróz niż kasztanowiec biały.

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Jeżeli zauważymy na uszkodzonych gałęziach drzewa czerwone plamy, może to oznaczać atak plamistości koralowej. By nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby, trzeba usunąć porażone nią gałęzie i je spalić.

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Kultywary kasztanowca czerwonego

Poszczególne kultywary opisywanego drzewa różnią się od siebie zasadniczo kolorem kwiatów. Na przykład odmiana Brioti charakteryzuje się kwiatami o ciekawej, ciemnoróżowo-czerwonej barwie. Z kolei O’Neil ma kwiaty jasnoróżowo-czerwone. Fort McNair to jeszcze ciekawsza odmiana o kwiatach różowych, ozdobionych we wnętrzu żółtymi elementami. Plantierensis zaś cechuje się kwiatami podobnymi do odmiany Fort McNair, ale nie owocuje. Jest w związku z tym idealny do obsadzania alejek i miejsc odpoczynku oraz relaksu. Kultywar Pendula swoją dekoracyjność zawdzięcza zwisłym, opadającym gałęziom, co wygląda niezwykle urokliwie w ogrodzie.

Kasztanowiec czerwony będzie wyglądał pięknie zarówno w grupie drzew, jak i samodzielnie. Warto uwzględnić egzemplarze o czerwonej i różowej barwie kwiatów, które jak do tej pory są nieco mniej popularne niż te z kwiatami białymi i z pewnością będą przyciągać uwagę swoją oryginalnością.

Źródła
B. Kremer, „Leksykon przyrodniczy. Drzewa”, str.234
W. Seneta, „Dendrologia”, str. 185-186
M. Wajszczyk, „Encyklopedia roślin”

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: