Kapusta pekińska - uprawa, właściwości, zastosowanie

Kapusta pekińska - uprawa, właściwości, zastosowanie

Skomentuj artykuł

Przywędrowała do nas z dalekiego wschodu i od razu znalazła wiele zastosowań. Ceniona jest nie tylko ze względu na swój delikatny smak, ale również małą kaloryczność w porównaniu z zawartością mikroelementów i witamin. W Polsce znana jest już od dawna, używana przede wszystkim do wszelkiego rodzaju surówek lub sałatek, ale nie tylko. Dodatkowo można uprawiać ją w naszym klimacie, a jeżeli nie posiadamy wystarczająco dużego ogrodu, bez problemu dostaniemy gotowe warzywa praktycznie w każdym sklepie z warzywami, czy też supermarkecie.

Kapusta pekińska - trochę inna, niż zwykła kapusta

Kapusta pekińska lub dokładniej kapusta właściwa pekińska, należy do rodziny kapustowatych, jednak z wyglądu trochę się różni od klasycznych gatunków kapusty. Przede wszystkim jest bardziej podłużna. Jej liście mają owalny kształt i są znacznie bardziej pomarszczone. Są szerokie, wyraźnie żyłkowane, z falistymi brzegami. To właśnie one stanowią jadalną część rośliny. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zbierzemy tego warzywa z ogrodu, może wybić w kwiatostany - wtedy nie jest już stosowana do celów kulinarnych.

Może mieć różne kolory, w zależności od stopnia dojrzałości oraz uprawianej odmiany. Żyłki liści są zawsze białe, natomiast pozostała część przybiera barwy od żółto-zielonkawego do intensywnej, ciemnej zieleni. Po przekrojeniu na pół, wewnętrzne liście są bardziej żółte, niż zewnętrzne. Kształt całego warzywa również może być zróżnicowany. Jedne są bardziej zbite, inne natomiast bardziej wydłużone lub wręcz przeciwnie.



Uprawa kapusty pekińskiej

Ponieważ roślina ta nie występuje naturalnie u nas, lecz przywędrowała z daleka, trudno jest ją uprawiać w dowolnej porze roku. Wiosną jest za zimno w początkowej fazie wzrostu, natomiast latem temperatury są za wysokie w fazie końcowej. W Polce uprawę przeprowadza się najczęściej w miesiącach od lipca do października (lecz nie są wykluczone inne okresy, przy zastosowaniu odpowiednich odmian), kiedy to średnia temperatura jest coraz niższa w miarę zbliżania się do końca cyklu wzrostu, co jest bardzo zbliżone do warunków w jej naturalnym środowisku. Terminy sadzenia: na zbiór wiosenny w polu - druga połowa maja, pod przykryciem - w połowie kwietnia, w tunelach - pierwsze dni kwietnia, na zbiór letni - przełom czerwca i lipca, na zbiór jesienny - pierwsza połowa sierpnia.
Kapusta pekińska - uprawa, właściwości, zastosowanie

Kapusta pekińska - uprawa, właściwości, zastosowanie

Jeżeli mamy taką możliwość, kapustę pekińską uprawiamy na stanowisku o glebie żyznej, próchniczej, nie narażonej na tworzenie się okresowych zastoisk wody. Unikajmy cienia oraz miejsc z silnymi podmuchami wiatru. Warzywo to wspaniale sprawdza się jako poplon po zbożach, ziemniakach, roślinach motylkowych, cebuli, porach, burakach, czy też pomidorach oraz selerach. Nawożenie jest przydatne, jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę w miejscach mało żyznych. Stosujemy wtedy obornik (jesienią roku poprzedniego) lub nawozy mineralne w dawkach, które zagwarantują odpowiednie parametry gleby: uprawa w polu - do 120mg azotu/l oraz do 200mg potasu/l, uprawa pod osłonami - do 350mg azotu/l oraz do 500mg potasu/l.

Nasiona wysiewamy do pojemników z komorami o długości boku około 3 - 4cm, które zapełniamy substratem torfowym. Początkowo umieszczamy ją w stałej temperaturze 20-22 stopnie, by w miarę rozwoju rozsady ją zmniejszać, dochodząc do około 16 stopni w dzień i 10 stopni w nocy w okresie sadzenia.

Kapusta pekińska - uprawa, właściwości, zastosowanie

Kapusta pekińska - uprawa, właściwości, zastosowanie

Zabiegi pielęgnacyjne w czasie uprawy kapusty pekińskiej

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi okazami warzyw, pamiętajmy o trzech podstawowych zasadach pielęgnacji roślin. Po pierwsze w czasie suszy co kilka dni dostarczamy niewielkie ilości wody. Po drugie kapusta pekińska nie znosi herbicydów, dlatego też chwasty muszą być usuwane mechanicznie (lub ręcznie). Po trzecie zwracamy szczególną uwagę na takie szkodniki jak mszyce, mietka kapuściana, miniarki oraz chowacie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: