Kapusta pekińska - uprawa, odmiany i choroby

Kapusta pekińska - uprawa, odmiany i choroby

Skomentuj artykuł

Wybrane szkodniki kapusty pekińskiej zaliczymy:

W uprawie kapusty pekińskiej zagrożenie stanowią także liczne szkodniki, a najważniejsze z nich zostały uwzględnione poniżej.

Pchełki (Phyllotreta)

Niewielkie, skaczące szkodniki, zaliczane do chrząszczy, zimujące w podłożu. W sezonie wegetacyjnym mamy do czynienia z jednym pokoleniem zróżnicowanych pchełek ziemnych. Żerując na liściach, wygryzają niewielkie otwory, które zmniejszają powierzchnię asymilacyjną, a poza tym powodują utratę dużych ilości wody, doprowadzając do więdnięcia, a nawet zamierania roślin. Szczególnie niebezpieczne są dla młodych roślin, posadzonych na obrzeżach plantacji. Aby ograniczyć występowanie pchełek ziemnych należy podłoże utrzymywać w dobrej kulturze, podobnie miedze nie powinny być zachwaszczone. Gdy zaobserwujemy obecność szkodnika, należy przystąpić do jego zwalczania, wykonując oprysk, a w razie potrzeby zabieg powtórzyć. Przykładowe środki ochrony roślin zwalczające szkodnika to m.in. Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Decis 2,5 EC.

Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae)

Poważy szkodnik, będący zagrożeniem w fazie larwalnej (gąsienica). Larwa początkowo żółtawa, następnie bardziej zielona, brunatna do czarnej- osiągająca około 40 mm długości. Dorosły owad to niewielki motyl. W okresie wegetacyjnym, występują dwa pokolenia piętnówki kapustnicy i to drugie pokolenie jest tym, które stanowi poważne zagrożenie dla uprawianej kapusty pekińskiej. Gąsienice początkowo żerują na liściach zewnętrznych i to jest odpowiedni czas na ich zwalczanie. W okresie późniejszym wgryzają się w głąb główek kapusty nie tylko ją zanieczyszczając odchodami, ale także poprzez wyrządzone uszkodzenia doprowadzając do procesów gnilnych. Szkodnik przepoczwarza się w podłożu. Pierwszy lot motyli ma miejsce wiosną (maj- czerwiec), natomiast drugi latem (sierpień- wrzesień). Jako że zimuje w formie poczwarki w podłożu, chcąc przeciwdziałać pojawieniu się szkodnika wykonuje się głęboką orkę, która wydobędzie z podłoża poczwarki.

Szkodnika zwalczamy w fazie larwalnej w okresie, kiedy żeruje na zewnętrznych liściach warzywa. Środki odpowiednie do zwalczania piętnówki kapustnicy to m.in. Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS.

Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)

Dorosły owad to niewielki motyl. Zagrożeniem dla kapusty pekińskiej są niewielkie gąsienice, które doprowadzają do uszkodzeń stożka wzrostu, a w konsekwencji do nie zawiązywania się główek kapusty. Szkodnik bezwzględnie powinien być zwalczany w momencie pojawienia się pierwszych gąsienic. Gąsienice są niewielkie, osiągają do około 10-12 mm długości, są zielone z widoczną segmentacją oraz ciemną głową.

Szkodnika zwalczamy w okresie pojawienia się pierwszych gąsienic, stosując środek owadobójczy np. Fastac 100 EC, Decis 2,4 EC, Karate Zeon 050 CS.

Obecność szkodnika można ograniczyć, utrzymując w należytej kulturze podłoże, nie dopuszczając do pojawienia się na plantacji chwastów.

Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

Owad w fazie larwalnej (zielona gąsienica z trzeba żółtymi liniami wzdłuż ciała) żeruje na liściach zewnętrznych kapusty pekińskiej, a następnie głębiej. Owad dorosły to motyl, podobny do Pieris brassicae. W roku mamy do czynienia z dwoma pokoleniami bielinka rzepnika.
Szkodnika zwalczamy gdy pojawią się pierwsze gąsienice stosując m.in. środki owadobójcze wymienione już przy omawianiu Plutella maculipennis.


Mszyca kapuściana (Brevicoryne brassicae)

Niewielkie zielonkawe pluskwiaki żywiące się sokiem roślinnym, bardzo płodne, w sezonie występują w kilku pokoleniach. Powodują deformację liści, a nawet ograniczają zawiązywanie się główek, a najmłodsze rośliny przy licznej koloni mogą nie przetrwać ataku.
Mszyca kapuściana powinna być bezwzględnie zwalczana w momencie jej pojawienia się. Można zastosować środki owadobójcze uwzględnione w przypadku tantnisia krzyżowiaczka.
Liczbę mszyc ograniczymy, utrzymując podłoże w należytej kulturze, a także usuwając z plantacji resztki roślin po zbiorze główek (głęboka orka).

Śmietka kapuściana (Hylemyia brassicae)

Groźny szkodnik (muchówka) m.in. dla kapusty pekińskiej będący zagrożeniem w fazie larwalnej. W ciągu roku  występują trzy jego pokolenia. Larwy śmietki ( białawe do około jednego centymetra długości) żerują w korzeniach oraz na szyjce korzeniowej.  Larwy uszkadzają system korzeniowy w wyniku czego roślina zostaje osłabiona, pojawiają się przebarwienia, a w konsekwencji młoda roślina zamiera.  Rośliny zaatakowane przez szkodnika można bez problemu wyciągnąć z podłoża.
Kapustę pekińską chronimy przed śmietką utrzymując podłoże  w odpowiedniej kulturze, stosując odpowiednie środki ochrony roślin, a także okrywając posadzone rośliny specjalną siatką.

Gnatarz rzepakowiec (Athalia rosae)

Niewielka błonkówka, której larwy żerując na liściach, doprowadzają nawet do zamierania roślin. Larwy tego szkodnika są bardzo żarłoczne, tak więc w szybkim tempie mogą doprowadzić do dużych strat. Plantacje powinny być każdego dnia sprawdzane, a w przypadku pojawienia się szkodnika należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)

Popularny szkodnik stanowiący zagrożenie dla uprawy kapusty pekińskiej w fazie larwalnej. Jego gąsienice osiągają do ponad 40 mm długości. Gąsienica żółta z ciemnymi plamami, charakterystyczna, łatwa do identyfikacji. Szkodnik powoduje wyżery na liściach zostawiając jedynie grubsze nerwy. Szkodnika zwalczamy w okresie pojawienia się pierwszych gąsienic,  stosując odpowiednie środki m.in. Fastac 100 EC, Decis 2,4 EC, Karate Zeon 050 CS.
Warto pamiętać także o możliwości pojawienia się takich szkodników jak chowacze, rolnice, paciornice krzyżowianki.

Zastosowanie

Kapusta pekińska cieszy się dużym uznaniem i ma szerokie zastosowanie w kuchni, zwłaszcza azjatyckiej.  W kuchni polskiej wykorzystywana jest przede wszystkim do sałatek i surówek.
Popularność warzywa wynika przede wszystkim z walorów smakowych, a także wartości odżywczej. Kapusta pekińska jest mało kaloryczna i zawiera wiele cennych dla organizmu składników. W jej składzie chemicznym występuje m.in. białko, węglowodany, błonnik, witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy, cynk, żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor.

Uwagi końcowe

Uprawa kapusty pekińskiej należy do kłopotliwych i aby cieszyć się warzywem dobrej jakości należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu jej uprawy, zapewnić prawidłowe warunki, a także chronić przed chorobami i szkodnikami. Z pewnością warto polecić uprawę kapusty pekińskiej na zbiór jesienny.

Tekst: Grzegorz Boguck

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także