Kamienie do ogrodu

Kamienie do ogrodu

2 komentarzy

Pielęgnacja kamieni

Kamienne elementy w ogrodzie wymagają utrzymania ich w należytej czystości.  Z czasem ulegają one zabrudzeniom, wynikającym z użytkowania ( różnego rodzaju nawierzchnie). Upływ czasu sprawia, że kamienie pokrywają się osadem. Szczególnie narażone na uszkodzenia, zanieczyszczenia, osady, wykwity solne, glony są kamienie mniej trwałe takie  jak m.in. bardzo popularny piaskowiec czy też wapienie. Tego typu kamienie najlepiej zabezpieczyć specjalnymi impregnatami, dzięki którym nie tylko podwyższymy trwałość kamienia, jego estetykę, a także ograniczymy jego podatność na zabrudzenia.

W przypadku niewielkich zabrudzeń kamiennych powierzchni, wystarczy zastosować wodę z mydłem i szczotkę. Można wykorzystać również myjkę ciśnieniową. Na silniejsze zabrudzenia warto zastosować dostępne w sprzedaży,  zróżnicowane środki czyszczące.


Uwagi końcowe

Kamienie stosowane w ogrodzie zazwyczaj charakteryzują się obojętnym odczynem, ale wśród kamieni występują również kamienie o odczynie zasadowym, a nawet kwaśnym. Wiedza co do pH budulca, pozwoli uniknąć sytuacji, w których nieodpowiednie kamienie, staną się częścią rabaty z roślinami, które preferują odmienny odczyn. Tak więc w przypadku roślin kwasolubnych błędem będzie ich uprawa w towarzystwie wapienia. Warto wspomnieć o amfibolicie, a więc skale o kwaśnym odczynie. Występujący również w Polsce amfibolit, to mało dekoracyjna skała  metamorficzna w barwie szarej, która wykorzystywana jest w formie kruszywa przy budowie dróg. Warto pamiętać o tej skale przy skalnych zakątkach z roślinami skalnymi, preferującymi kwaśny odczyn podłoża.

Kamienie do ogrodu

Kamienie do ogrodu

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Leszek, Tytuł: Stawy, kaskady i oczka wodne

    Moim zdaniem do wszelkich budowli związanych z wodą idealny jest łupek szarogłazowy, ponieważ jest nienasiąkliwy, mrozoodporny i ma płytowy kształt. Właśnie te jego płaskie powierzchnie umożliwiają wykonanie wspaniałych kaskad po których woda przelewa się jak w naturalnym wodospadzie. Dodatkowo wszelkie powierzchnie płaskie przy brzegach zbiorników wodnych można w łatwy i solidny sposób umocnić tym kamieniem.

  2. Dodał: Daniela, Tytuł: Stawy-kamienie

    Na budowę stawów, kaskad, wodospadów idealnie nadaje się serpentynit.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: