Kalanchoe uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Kalanchoe uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

2 komentarzy

Kalanchoe należy do rodziny gruboszowatych. Spośród 200 gatunków najpopularniejszym jest Kalanchoe blossfeldiana. To właśnie tę roślinę najczęściej spotkamy w sklepach ogrodniczych. W stanie naturalnym występuje na Madagaskarze i w Afryce. Obecnie uprawiana niemal na całym świecie. Nowoczesne mieszańce ceni się za ogromny wybór kolorów kwiatów i ciekawych form liści. Dzięki sterowanej uprawie w szklarni kwitnące rośliny dostępne są w sprzedaży niemal przez cały rok, chociaż uprawiane w Środkowej Europie naturalnie zakwitają zimą. W zimowych miesiącach, obok popularnej gwiazdy betlejemskiej, jest jedną z chętniej kupowanych kwitnących roślin doniczkowych. W tym ponurym czasie wniesie do wnętrza nieco koloru. Jej błyszczące ciemnozielone liście będą stanowić ozdobę również po przekwitnięciu.

Opis rośliny

Kalanchoe blossfeldiana, jak większość gatunków Kalanchoe, jest sukulentem o mięsistych liściach. Tworzy wyprostowane, rozkrzewiające się pędy, pokryte drobnymi liśćmi. Zgrubiałe, soczyste, okrągłe liście czasami mogą mieć czerwoną obwódkę. Na szczytach pędów rozwijają się kwiatostany złożone z dużej liczby małych kwiatków, w różnych odcieniach czerwonego, żółtego, pomarańczowego, różowego, fioletowego i białego koloru. Barwy kwiatów ładnie kontrastują z ciemną zielenią lekko ząbkowatych liści. Bywają odmiany, które mają więcej niż jeden okółek płatków. Czas kwitnienia Kalanchoe jest długi, będą kwitły nawet przez dwa lub trzy miesiące. Podczas zakupu powinniśmy wybierać rośliny, których kwiaty nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Kalanchoe zawiera glikozydy nasercowe, które mogą być toksyczne zawłaszcza dla zwierząt. Szczególnie duża ich ilość znajduje się w kwiatach.

Warunki uprawy

Podobnie jak inne sukulenty Kalanchoe jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Preferuje miejsce jasne i słoneczne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy doskonale będzie się czuła na słonecznym balkonie czy tarasie. Jednak należy zapewnić jej ochronę przed palącym słońcem i nadmiernymi opadami. Zimą jej zapotrzebowanie na światło maleje. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej od 15 do 23°C. Należy chronić roślinę przed spadkami temperatury poniżej 5°C, ponieważ już po kilku godzinach w takich warunkach pojawiają się uszkodzenia, a nawet zamieranie rośliny. Kalanchoe najlepiej rośnie w próchniczej ziemi wymieszanej z piaskiem. Dno doniczki dobrze jest wypełnić kamieniami lub keramzytem, zapewni to dodatkowy drenaż. Idealnie sprawdzą się gliniane doniczki z otworami w dnie, pozwolą one na dobre napowietrzenie bryły korzeniowej i odpływ nadmiaru wody.

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe

Pielęgnacja

Z uprawą Kalanchoe poradzi sobie niemal każdy, pod warunkiem że zachowa ostrożność podczas podlewania, zwłaszcza w okresie zimowym. Ponieważ roślina ma małe zapotrzebowanie na wodę, podlewamy ją oszczędnie. Latem wystarczy raz w tygodniu, zimą zaś nawet co dwa tygodnie. Nadmiernie podlewane rośliny chorują, szybko gniją im korzenie i czernieją nasady pędów. Do podlewania powinno się używać wody w temperaturze pokojowej, aby nie wywołać szoku. Miedzy kolejnym podlewaniem pozwalamy ziemi lekko przeschnąć, jednak dłuższy okres suszy może być szkodliwy. Nie przeszkadza im suche powietrze i nawet stojące w pobliżu grzejących kaloryferów nie powinny być zraszane. W okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia nawozimy roślinę nawozem dla kaktusów. Ważne jest również systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów. Pobudzi to roślinę do tworzenia kolejnych.

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe

Co zrobić, by ponownie zakwitła?

Kupujemy pięknie kwitnące rośliny, których uprawa jest dość łatwa. Jednak po przekwitnięciu, w drugim roku uprawy będziemy musieli roślinie poświęcić więcej uwagi, by ponownie zakwitła. Kalanchoe należy do roślin dnia krótkiego, które do kwitnienia wymagają mniej niż 10 godzin światła dziennie. Przy dłuższym naświetlaniu rośliny nie tworzą pąków kwiatowych. Dlatego po przekwitnięciu musimy zapewnić im warunki, które pozwolą na przejście w fazę spoczynku. Rozpoczynamy od mocnego przycięcia części nadziemnej roślin. Pędy usuwamy nad pierwszą parą liści. Następnie przestawiamy je do jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie. Nowo wyrastające pędy uszczykujemy, by roślina się ładnie rozkrzewiła. Gdy roślina osiągnie już ładny pokrój, rozpoczynamy jej cieniowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest nakrywanie Kalanchoe kartonem, który osłoni ją przed światłem nie tylko słonecznym, lecz także sztucznym. W ten sposób zapewniamy jej 14 godzin ciemności, robimy to codziennie przez ok. 4–5 tygodni. Okrywanie rośliny nie będzie potrzebne, jeśli w grudniu lub w styczniu umieścimy ją w pomieszczeniu, które nie będzie dodatkowo oświetlane sztucznym światłem. Zabieg ten skłoni Kalanchoe do ponownego kwitnienia.

Rozmnażanie

Kalanchoe blossfeldiana możemy bardzo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki pozyskane z rośliny matecznej. Odpowiednim terminem do tego będzie lato, czerwiec albo lipiec. Pobieramy wierzchołki pędów długości ok. 5–8 cm, tak by miały minimum 4 liście, na których nie ma pąków kwiatowych. Pozwalamy, by miejsce cięcia lekko przeschło, i dopiero wtedy umieszczamy sadzonkę w wilgotnym piasku, torfie lub perlicie. Fragmenty roślin z powodzeniem możemy również ukorzeniać w wodzie. Umieszczamy je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Po około dwóch tygodniach powinny się ukorzenić. Gdy roślina wytworzy nowe liście, młode możemy przesadzić do właściwej doniczki wypełnionej przepuszczalnym podłożem. Uszczykujemy wierzchołki, aby młode rośliny się rozkrzewiły. Właściwie pielęgnowane odwdzięczą się barwnymi kwiatami.

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: yaroon, Tytuł: Mądrego warto posłuchać :-)

    A już miałem ją wyrzucić, ale mi się szkoda zrobiło bo to prezent od kochanej osoby, czyli wnuczka.

  2. Dodał: Ola, Tytuł: Świetne!

    bardzo przydatny artykuł!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie