Kalafior - uprawa, odmiany zastosowanie

Kalafior - uprawa, odmiany zastosowanie

Skomentuj artykuł

Wartości odżywcze kalafiora

Kalafior jest warzywem bardzo mało kalorycznym. W 100 gramach zawiera tylko około 20 kcal, zatem w jednej, średniej wielkości sztuce można spodziewać się do około 200 kcal. Ponadto w każdych 100 gramach kalafiorowej róży odnajdziemy około 5 gram węglowodanów, 2,5 grama białka oraz 2,4 grama błonnika. Tłuszczu praktycznie nie ma (około 0,2g/100g).

Warto zainteresować się witaminami oraz mikroelementami zawartymi w kalafiorach. Zawiera dużo witaminy C, a także K, B6 oraz B9. Dodatkowo posiada trochę manganu, potasu, nieco mniej żelaza oraz magnezu.


Z czym to się je?

Ze względu na to, iż roślina ta jest znana już od setek lat, znane również są przeróżne jej zastosowania. W najprostszej wersji do spożycia wystarczy ugotować wyczyszczone róże w osolonej wodzie. Wspaniale smakują z zasmażaną bułką tartą. Ponadto najpopularniejsze wykorzystanie kalafiora to: zupa kalafiorowa, sałatka z kalafiorem, kalafiory w cieście, risotto z kalafiorem, zapiekanki z kalafiorem oraz kalafior zapiekany.

Kalafior jest bardzo popularnym warzywem, które można wykorzystywać na setki przeróżnych sposobów. Duża ilość witamin oraz bardzo mała kaloryczność sprawiają, iż powinien on znajdować się regularnie w naszej diecie. Dodatkowo jest lekkostrawny, co jeszcze bardziej zwiększa jego atrakcyjność. Używając do celów kulinarnych odmian o kolorowych różach nie tylko zwiększymy oryginalność naszych potraw, ale również chętniej sięgają po nie nasze dzieci.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie