Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny

1 komentarzy

Kaktus wielkanocny jest epifitem, który rośnie dziko wśród koron drzew lasów deszczowych w Brazylii. Co ciekawe, ta egotyczna roślina czuje się również bardzo dobrze w klimacie umiarkowanym i nie jest trudna w uprawie. Kolejną zaletą kaktusa wielkanocnego jest ciekawy wygląd: 5- centymetrowe pędy są bezkolczaste, spłaszczone i podzielone na segmenty. Brzegi pędów są lekko karbowane i na ich końcach wyrastają lejkowate, jaskrawo karminowe, białe lub różowe kwiaty, które opadają po 2, 3 dniach. Kaktus wielkanocny zawdzięcza swoją nazwę okresowi kwitnienia, który rozpoczyna się w kwietniu i trwa 2 miesiące.

Stanowisko

Kaktus wielkanocny wymaga stanowiska słonecznego, ale nie bezpośrednio wystawionego na słońce. W naturze kwiat ten rośnie w koronach drzew, czyli w miejscu lekko zacienionym, dlatego warto stworzyć mu podobne warunki w domu. Kaktusa można postawiać na przykład na parapecie okna przysłoniętego firanką albo żaluzjami. Pędy kaktusa wystawionego na pełne słońce stają się szorstkie i czerwienieją.



Temperatura otoczenia i podlewanie

Istotnym elementem uprawy jest temperatura otoczenia. W okresie wegetacji kaktus wielkanocny dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, ok 18 - 20 C. Od listopada do stycznia należy pobudzić roślinę do kwitnienia i przenieść ją w miejsce o temperaturze 10 C. Jest to tak zwany okres spoczynku i w tym czasie należy przerwać nawożenie rośliny i znacznie ograniczyć podlewanie. Kiedy tylko pojawią się pierwsze pąki, powinno się natychmiast przenieść roślinę do cieplejszego miejsca o temperaturze 16-18 C. Ważne jest żeby już więcej nie przestawiać rośliny i nie przekręcać doniczki.

Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny

W czasie wzrostu (luty - październik) powinno się regularnie podlewać kaktusa, ale tylko wtedy kiedy ziemia zupełnie przeschnie. Kaktus wielkanocny jest epifitem, dlatego nie rośnie dobrze na mokrym podłożu, za to uwielbia wilgotne otoczenie Dobrym pomysłem jest zraszanie rośliny, jednoczenie pomijając pąki. Mokre kwiaty szybko opadają. Jeżeli pomieszczenie, w którym przebywa kaktus jest suche, powinniśmy poprawić wilgotność powietrza np. umieszczając na kaloryferach nawilżacze powietrza.

Kaktus wielkanocny - zdjęcie Arietta

Kaktus wielkanocny - zdjęcie Arietta

Gleba i nawożenie

Dla kaktusa wielkanocnego najlepiej się nadaje specjalnie skomponowane podłoże dla epifitów albo mieszanka ziemi torfowej i piasku w stosunku 3:1. W okresie wzrostu roślinę należy nawozić co 2 tygodnie płynnym nawozem do kaktusów z niską zawartością azotu.

Kaktus wielkanocny - zdjęcie aseret49

Kaktus wielkanocny - zdjęcie aseret49

Rozmnażanie

Najlepszą metodą rozmnażania jest sadzonkowanie. Sadzonki pobieramy ze szczytowych części pędów w maju lub czerwcu. Przed posadzeniem należy odczekać ok 3 dni zanim przecięte części się zagoją. Następnie umieszczamy sadzonki w  podłożu w ten sposób, żeby tylko nasada pędu była zakryta. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze ok 25 C.

Kaktus wielkanocny - zdjęcie Arietta

Kaktus wielkanocny - zdjęcie Arietta

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Danuta, Tytuł: Kaktus wielkanocny

    Chciałabym go kupić .....jak to zrobić ??

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wielkanoc