Judaszowiec

Judaszowiec

2 komentarzy

Jeżeli zdecydujemy się zakupić sadzonkę któregokolwiek z zaprezentowanych gatunków, pamiętajmy, że sadzimy je wyłącznie na stanowiskach słonecznych, do lekko zacienionych, osłoniętych, zacisznych, charakteryzujących się cieplejszym mikroklimatem. Podłoże dość żyzne, koniecznie przepuszczalne o odczynie zasadowym do obojętnego. Najlepiej posadzić je na wiosnę, aby od razu nie zostały poddane pod działanie ekstremalnych warunków panujących w okresie zimy, która także w Polsce może być dość ostra. Ponieważ judaszowiec nie lubi przesadzania postarajmy się od razu wybrać najbardziej optymalne dla niego miejsce, w którym będzie miał na tyle przestrzeni, że nie będzie po kilku latach konieczności przesadzenia. Młodą sadzonkę możemy od razu kształtować na drzewko, jednak będzie się to wiązało z cięciem formującym.  W późniejszym okresie unikajmy cięcia, chyba, że będzie ono konieczne (prześwietlenie, uszkodzenia mrozowe). W pierwszych latach koniecznie należy je okrywać i uważać na wiosenne przymrozki, które mogą odebrać nam możliwość podziwiania pięknego i obfitego kwitnienia tych oryginalnych roślin. Jako zimowe nakrycie można zastosować słomę, styropian itp. W przypadku chęci rozmnożenia, pamiętajmy, że można tego dokonać poprzez nasiona, w okresie wiosennym (kwitnącą roślinę uzyskamy dopiero po kilku latach), bądź poprzez niezdrewniałe sadzonki pobrane wczesnym latem.
   

Judaszowiec

Judaszowiec - zdjęcie: kanagaka

Nazwa judaszowiec wzięła się od Judasza Iskarioty, który zgodnie z przekazami zdradził  Chrystusa i w pod wpływem wyrzutów sumienia powiesił się podobno na tym drzewie.
   

Judaszowiec, to pięknie kwitnący i bardzo oryginalny okaz, w sam raz dla pasjonatów, kolekcjonerów, którzy znajdą więcej czasu oraz chęci, aby o niego zadbać. Z pewnością, stanie się obiektem przyciągającym wzrok, nadającym się także do uprawy w pojemniku. Mieszkańcy najcieplejszych regionów Polski będą mieli mniej problemów z jego uprawą.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Tree, Tytuł: Choroba judaszowca

    To zamieranie pędów, dosyć częsta choroba. Na moim perukowcu występuje każdego roku - tylko dlatego, że systematycznie nie pryskam. A można zastosować: Mythos 300 SC, Sadoplon 75 WP, Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Polyversum WP

  2. Dodał: securus, Tytuł: Choroby judaszowca

    Tytuł nie bardzo odpowiada treści. Nic o chorobach a takowe występują. Proszę o poradę.Mam od kilku lat judaszowca kanadyjskiego. Kwitnie obficie w każdym roku. Corocznie poczynając od wrześnie zaczynają usychać liście wraz z gałązkami. Brak jest jakichkolwiek zniekształceń liści, równomiernie schną. Czy jest jakaś rada na zapobieżenie chorobie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: