Jeżówka - uprawa, odmiany i właściwości

Jeżówka - uprawa, odmiany i właściwości

Skomentuj artykuł

Jeżówka jest bardzo prostym i efektownym kwiatem, który może urozmaicić każdy przydomowy ogród. Ta piękna roślina należy do rodziny astrowatych i pochodzi z prerii Ameryki Północnej. Obecnie jest kwiatem bardzo popularnym w Europie ze względu na niskie wymagania, łatwość uprawy i wysokie walory dekoracyjne. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim jeżówka purpurowa. Ten gatunek wyróżnia się okazałymi kwiatostanami w kolorze purpurowym lub fiołkoróżowym. Środek kwiatu jest duży, wypukły o kolorze brązowo-żółtym, który wyglądem przypomina jeża. Pędy są sztywne i wniesione do góry – roślina może osiągnąć 1,5 m wysokości. Liście są szorstkie, sztywne i łukowato wygięte o kolorze ciemnozielonym. Jeżówka kwitnie od lipca do października.

Ciekawe odmiany:

- „White Swan” – płatki w kolorze białym
- „Kim’s Knee Hight” – najeżony środek i płatki w intensywnym różowym kolorze
- „Magnus” – płatki ciemnoróżowe, środek brązowo-pomarańczowy
-„Rubinstren” – stokrotkowate kwiatostany w kolorze różowym

Gleba i stanowisko

Jeżówka jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, wymaga jedynie odpowiedniej gleby i stanowiska. Jeżówka powinna rosnąć w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym, na podłożu żyznym i przepuszczalnym - może to być gleba piaszczysto-gliniasta. Nie znosi gleb lekkich i piaszczystych, natomiast lubi obszary, na których występują wysokie opady deszczu.



Uprawa

Jeżówka, jest rośliną, którą stosuję się w przemyśle farmaceutycznym, dlatego coraz częściej zakładane są plantacje jeżówki. Najlepsze stanowisko pod uprawę plantacji, to te na którym wcześniej rosły rośliny okopowe uprawiane na pełnej dawce obornika lub po roślinach motylkowych. Plantację można uzyskać poprzez wysiew nasion do gruntu, wysadzenie rozsady lub przez wysadzenie sadzonek uzyskanych z podziału roślin matecznych. Największe plony dają plantacje, w których stosuje się metodę wysiewu nasion do gruntu. Nasiona należy wysiać w kwietniu. Optymalna dawka to 2 kg na hektar, na głębokość 0,5-1,0 cm, w rzędy co 40 cm. Plon otrzymuje się w drugim roku użytkowania plantacji.

Jeżówka

Jeżówka

Sadzonki otrzymane z podziału roślin matecznych zasadza się pod koniec kwietnia, natomiast rozsadę - w połowie września. Plony z sadzonek z podziału uzyskuje się już w pierwszym roku użytkowania plantacji.

W przypadku uprawy jeżówki w ogrodzenie nasiona należy wysiać wczesną wiosną do inspektu i już po kilu tygodniach sadzonki można wysadzić do gruntu. Innym, mniej efektownym sposobem jest podział wiosną lub jesienią. Po przekwitnięci należy obciąć kwiatostan. Na zimę jeżówki można pozostawić w gruncie, ponieważ bardzo dobrze znoszą mrozy, chociaż wskazane jest ściółkowanie.

Jeżówka

Jeżówka

Pielęgnacja

Ważnym elementem pielęgnacji uprawy jest regularne pozbywanie się chwastów wieloletnich takich jak  perz, powój polny, ostrożeń polny czy mniszek lekarki. Dobrze wypielone podłoże zaoszczędzi w przyszłości bardziej pracochłonnych i kosztownych zabiegów. Warto wiedzieć, że jeżówka jest rośliną dość ekspansywną -  sama bardzo szybko się rozmnaża i produkuje samosiejki. W pobliżu jeżówki nie należy zasadzać innych roślin, ponieważ mogą one zostać zagłuszone.

Jeżówka

Jeżówka

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: