Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

3 komentarzy

Najodpowiedniejsze warunki

Jeśli chcemy aby jeże zagościły u nas na dłużej, powinniśmy pamiętać, że lubią wszelkie zarośla i gęstwiny. Oczywiście nie musimy oddać im całej działki, zaprzestając wszelkich prac ogrodowych, ale warto dla nich zostawić nieco nieskoszonej trawy przy siatce, spróchniały kawałek konara czy niewielką stertę gałęzi na tyłach ogrodu. Ukryte przed wzrokiem potencjalnych drapieżników, będą tam chętnie przesypiały dzień, a może nawet wychowają młode. Jesienią pozostawmy im również jakąś stertę liści, kupkę siana pod dachem lub swobodny dostęp do kompostu, gdyż już w październiku zaczynają poszukiwać dla siebie odpowiedniego miejsca na długi, zimowy spoczynek. A śpią bardzo mocno, zapadając w rodzaj naturalnej hibernacji. W tym czasie zwalniają w u nich wszystkie procesy życiowe, a temperatura ciała spada do zaledwie kilku stopni powyżej zera. Przedtem jednak następują dwa miesiące szaleńczego wręcz obżarstwa, umożliwiającego zgromadzenie zapasów tłuszczu, niezbędnego to przetrwania zimy. W tym okresie jeże szczególnie intensywnie penetrują okolicę w poszukiwaniu jakiegokolwiek pokarmu, gdyż tylko solidny posiłek zapewni im możliwość wiosennego powrotu do pełnej aktywności życiowej.

Jeż wschodni

Jeż wschodni

Jeż wschodni

Jeż wschodni

Niedożywiony lub zbyt młody jeż, nie przetrwa zimy, dlatego jeśli znajdziemy takie zwierze, warto się nim zaopiekować lub przekazać do jednego z ośrodków zajmujących się opieką nad tymi zwierzętami. Jest to tym bardziej istotne, że populacja jeży jest zagrożona, przez co zostały objęte programem ochronnym.


Kilka słów na koniec

Jeże nie przywiązują się na stałe do jednego miejsca, ale doceniają sprzyjające warunki i mają dobrą pamięć, dzięki czemu możemy je nieco zachęcić do przebywania akurat w naszym ogrodzie. Jeśli zapewnimy im naturalne schronienia, bezpieczny i stały dostęp do świeżej wody pitnej oraz zdrowe środowisko, na pewno chętniej będą przebywały u nas niż w przesadnie wypielęgnowanym ogrodzie sąsiada. Pamiętajmy jednak, aby nie podsuwać im do picia mleka, od którego mogą się bardzo pochorować, ani też nie podrzucajmy im resztek z naszego stołu. Przyprawione solą, pieprzem czy cukrem potrawy, z pewnością nie będą dla nich odpowiednią przekąską i prędzej im zaszkodzą niż pomogą. Jeśli jeż wymaga dokarmiania (np. jesienią), lepiej pozostawić mu w miseczce nieco surowego mięsa, wykopanych w ogrodzie pędraków lub kilka owoców. W ostateczności możemy mu również podać trochę kociej lub psiej karmy, ze zwiększoną zawartością mięsa. Ważne jedynie, aby była mokra (np. z puszki), gdyż ze suchej jeż nie będzie miał zbyt wiele pożytku.

Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Wikipedia
2.    „Magnolia” 05/2012” Niezależny jeż” Adam Wajrak

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: dizel, Tytuł: Rodzinka jeżyków

    Parę tygodni temu w moim ogrodzie pojawił się jeżyk - szedł powoli- potem spotkałam go za ogrodzeniem szedł powoli. Minęły ze trzy tygodnie i dzisiaj ku mojemu zdziwieniu wzdłuż żywopłotu w biały dzień patrzę a tu cała rodzinka tj jeż dorosły i czworo ''dziatków'' zasuwa na MOICH OCZACH! jest 25.06.2017, pełnia szczęścia. Ponieważ już mój piesek odszedł to chyba przygotuję jeżykom mieszkanko. Ciekawa jestem czy zamieszkają w budzie obłożonej gałązkami i liśćmi, wyściełaną siankiem. To nie pierwszy jeżyk u mnie. Widać polubiły mnie. Jednego uratowałam, miał wygryziony kawał karku. Siedziało na nim z 50 much. posmarowałam go gencjaną i schowałam w stercie liści. Pewnie opowiedział kolegom, że go uratowałam. I teraz polubiły mój ogród i mnie. Cieszę się , że wybrały mój ogródek.

  2. Dodał: Wojtek, Tytuł: Jeż w ogrodzie

    "moje" jeże chętnie posilaja się sucha karma, nie mają problemów z pogryzieniem ale może faktycznie warto kulki wcześniej namoczyć. Są super

  3. Dodał: Anna, Tytuł: Jeż w ogrodzie

    Bardzo wartościowy artykuł, chętnie go przeczytałam i jak mi się trafi taki gość w ogrodzie ... już wiem jak go traktować.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: