Jemioła

Jemioła

Skomentuj artykuł

Jemioła jest znana na całym świecie jako roślina, pod którą ukochane osoby oddają sobie miłosne pocałunki. Już w czasach starożytnych druidzi uważali, że jemioła ma działanie magiczne i odpędza złe duchy. Po dziś dzień jemiołę zawiesza się na Święta Bożego Narodzenia, aby zapewnić domownikom zdrowie i powodzenie.
W Polsce występują dwa gatunki jemioły: pospolita i biała, które są wykorzystywane w lecznictwie. Co ciekawe, wszystkie części jemioły są trujące i spożywane bezpośrednio mogą wywołać niepożądane reakcje takie jak wymioty i biegunki. Jemioła może zatem leczyć albo otruć, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom.

Opis

Jemioła jest półpasożytem, należącym do rośliny gązewnikowatych i najwięcej jej gatunków występuje na terenie Afryki tropikalnej. Jemioła pospolita rośnie na terenie całej Azji i Europy, w tym w Polsce. Ma pokrój zimozielonej krzewinki i rośnie przede wszystkim na topolach, brzozach, sosnach, rzadziej na jodłach, dębach, jarzębach, jabłoniach, śliwach, świerkach i głogach. Z drzew pobiera wodę i sole mineralne, natomiast resztę związków pokarmowych wytwarza sama, dzięki aktywnemu procesowi fotosyntezy. W czasie zimy na roślinie pojawiają się białe owoce wypełnione kleistą mazią, które są wyjadane przez ptaki. Pędy jemioły są symetrycznie rozłożone i widełkowate o kolorze oliwkowozielonym. Liście są skórzaste, grube, jajkowate i osiągają max. 10 cm długości.



Rozwój

Jemioła kwitnie od lutego do kwietnia. Owoce dojrzewają wczesną zimą i są przenoszone na inne drzewa przez ptaki. Co ciekawe, tylko jemiołuszki i paszkoty wyjadają całe owoce, przez co umożliwiają rozmnażanie jemioły na dalsze odległości. Pozostałe ptaki skubią owoce, których pozostałości przyklejają się do drzewa. Nasiona kiełkują w maju. Młoda jemioła wytwarza początkowo charakterystyczne ssawki, dzięki którym półpasożyt przywiera do drzewa. Dopiero z czasem jemioła wytwarza korzenie i kolejne rozwidlenia. Średnica kuli jemioły może osiągnąć max. 80 cm. Jemioła dożywa maksymalnie do 40 lat. Nie wymaga przycinania i żadnej pielęgnacji.

Jemioła

Jemioła

Rozmnażanie

Jemiołę można spotkać na wysokich partiach drzew przy drodze czy też na przestrzeni miejskiej. Rzadko uprawia się ją sztucznie, ponieważ zaczyna owocować dopiero po 7 latach. Sposób rozmnażania jest bardzo łatwy: dojrzałe owoce należy wsunąć do szczeliny gałęzi o średnicy min. 10 cm. Drzewo, które wybieramy do rozmnażania powinno być wysokie, dojrzałe i zdrowe. Owoce należy umieszczać na tym samym gatunku drzewa, na którym rosła wcześniej jemioła. Roślina zacznie kiełkować w  temperaturze 10ºC i w drugim roku zacznie wypuszczać pędy. Innym sposobem rozmnażania jest zebranie owoców jemioły wczesną zimą i rozgniecenie je na gałęzi drzewa, na którym jemioła zwykle rośnie.

Jemioła

Jemioła

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także