Jałowiec skalny uprawa, pielęgnacja i odmiany bez tajemnic

Jałowiec skalny uprawa, pielęgnacja i odmiany bez tajemnic

Skomentuj artykuł

Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) to jeden z ponad 50 gatunków roślin należących do rodziny cyprysowatych. Jego ojczyzną są tereny Ameryki Północnej, mimo to w naszym klimacie radzi sobie bardzo dobrze, dlatego bez obaw można go uprawiać w ogrodach.

Cechy charakterystyczne

Jałowiec skalny to zwykle szybko rosnący krzew lub wąskie drzewo, którego rozmiary dochodzą do ok. 10-15 m. wysokości. Jego pędy skierowane są do góry, nadając roślinie kolumnowy pokrój. Łuskowate, pokryte woskowatym nalotem, niebiesko-zielone lub szaro-zielone liście gęsto pokrywają wałeczkowate pędy, dzięki czemu roślina zyskuje zwartą i zwięzłą formę. Jałowiec skalny zakwita wiosną (IV-V), po czym wytwarza charakterystyczne dla gatunku owocostany w postaci kulistych szyszkojagód. Trzeba jednak pamiętać, że do wytworzenia nasion potrzebne są najczęściej dwa osobniki, gdyż jałowce skalne są na ogół roślinami dwupiennymi (tylko czasami bywają jednopienne).

Odmiany

W centrach ogrodniczych typowy gatunek spotyka się dość rzadko, gdyż dużo bardziej atrakcyjne bywają jego liczne odmiany, wyróżniające się ciekawą barwą łusek oraz interesującym pokrojem. Wśród nich na uwagę zasługują: „Blue Arrow” – odmiana o niezwykle wąskim i zwartym, kolumnowym pokroju, rosnąca wolno do wys. ok. 3 m., posiadająca dość krótkie pędy i niekłujące łuski o pięknym, niebieskawym zabarwieniu, „Blue Heaven” – podobnie jak poprzednia roślina posiada łuski w pięknym, niebiesko-zielonym kolorze, jednak krzewy są mniej zwarte i nieco niższe, gdyż zwykle dorastają do wysokości ok. 2 m., „Moonglow” – odmiana silnie rosnąca i dość wysoka, osiągająca ok. 5-10 m. wys., posiadająca piramidalny, nieco rozłożysty pokrój i szaroniebieskie zabarwienie igieł, „Moonglow Variegated” – niezwykle atrakcyjna odmiana, o szaro-niebieskich łuskach, miejscami przebarwiających się na kolor kremowy, posiada stożkowy pokrój i dorasta do ok. 3-4 m. wys., „Skyrocket” – jedna z najpopularniejszych odmian jałowca skalnego, dorastająca do ok. 6-8 m. wys., rośnie szybko i posiada wąski, strzelisty pokrój oraz szaroniebieskie zabarwienie igieł, „Springbank” – krzew dorastający do ok. 3-4 m. wysokości, posiadający stożkowy, nieco rozpierzchły pokrój i jasne, intensywnie zabarwione, srebrzysto-niebieskie, miękkie igły.


Wymagania uprawowe

Uprawa jałowca skalnego nie sprawia większych problemów, gdyż roślina ma bardzo niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne. Właściwie najważniejsze jest dla niej odpowiednio słoneczne stanowisko i niezbyt ciężka, zasadowa gleba. Preferuje wprawdzie przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste podłoża, ale na innych, w tym również stosunkowo słabych też sobie poradzi. Doskonale znosi okresową suszę, niskie temperatury i miejskie zanieczyszczenia powietrza. Ponieważ jałowiec skalny dobrze reaguje na cięcie, można go odpowiednio formować i zakładać z jego pomocą interesujące żywopłoty. Aby krzewy nie straciły swojego zwartego pokroju, przed zimą należy obwiązać ich koronę sznurkiem, co zapobiegnie odkształcaniu się gałęzi pod wpływem zalegającego śniegu.

Niestety zdarza się, że jałowce skalne bywają atakowane przez choroby grzybowe, dlatego warto regularnie kontrolować ich stan zdrowia.

Jałowiec skalny

Jałowiec skalny

Jałowiec skalny

Jałowiec skalny

Rozmnażanie

Jałowce skalne najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion (wymagają stratyfikacji), jednak uzyskane tą metodą potomstwo nie zawsze zachowuje cechy egzemplarza matecznego, dlatego odmiany lepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych z piętką.

Jałowiec skalny

Jałowiec skalny

Zastosowanie

Jałowiec skalny jest znakomitą rośliną rabatową, a jego charakterystyczne, niebieskawe zabarwienie igieł wspaniale komponuje się z barwą innych roślin iglastych. Niektóre odmiany sprawdzają się również jako pojedyncze nasadzenia na tle budynków lub trawników. Z jałowców skalnych można także tworzyć interesujące żywopłoty i szpalery, bądź ciekawe, jednogatunkowe grupy.



Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Tabaza
2.    „Działkowiec” 11/08 „Jałowce” str. 8-10 dr Piotr Latocha
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: