Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity

Skomentuj artykuł

Cięcie

Jałowiec dobrze znosi cięcie, choć nie zawsze jest ono konieczne. Możemy ciąć wiosną i jesienią.

Rozmnażanie

W połowie lata pobieramy sadzonki z piętką i ukorzeniamy w doniczkach z substratem torfowym. Gatunki rozmnażamy z nasion wysiewanych wiosną do zimnego inspektu.

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity

Zastosowanie w ogrodzie

Krzewy jałowca posadzić można w ogrodzie skalnym lub wrzosowiskowym, w towarzystwie wrzosów, brzozy i sosny pospolitej. Odmiany silnie rosnące nadają się natomiast do nasadzeń pojedynczych, a formy płożące do zadarniania. Odmiany karłowe można przeznaczyć do nasadzeń pojemnikowych na balkonie lub tarasie.

Właściwości lecznicze

Szyszkojagody jałowca zalecane są jako środek moczopędny, w leczeniu niegroźnych zaburzeń w oddawaniu moczu, a także surowiec o działaniu przeciwreumatycznym. W małych dawkach pobudza apetyt i reguluję pracę układu trawiennego i zapobiega nieżytowi żołądka. Napar dodany do kąpieli ma działanie relaksujące, łagodzące bóle ścięgien i mięśni. Szyszkojagody zawierają około 8% żywicy oraz olejek eteryczny (0,5-2%), bogate w monoterpeny (m. in. terpineol, pinen, kadinen), a także seskwiterpeny tj. juneol i kamfora. Poza tym występują w nich flawonoidy, garbniki, cukry, związki goryczowe i kwasy organiczne.

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity

Zastosowanie w kuchni

Ze względu na żywiczny aromat, szyzkojagody jałowca doskonale sprawdzają się w kuchni jako aromatyczna przyprawa do mięs i sosów. Są również stosowane do aromatyzowania piwa i innych alkoholi.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Kwietnik/01/2008, Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008), Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu (P. Latocha)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: