Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik?

Skomentuj artykuł

Trudno sobie wyobrazić ogród bez trawnika. Jest on bowiem nie tylko miejscem relaksu i wypoczynku, ale także ważnym elementem dekoracyjnym, podkreślającym i uzupełniającym kompozycje rabatowe. Niestety, źle założony trawnik, nie będzie spełniał naszych oczekiwań i może sprawić nam więcej kłopotów niż pożytku. 

Przed przystąpieniem do wysiewu trawy, należy wykonać szereg czynności przygotowawczych, które będą miały w przyszłości ogromny wpływ na wygląd, kondycję oraz użytkowanie trawnika. Dlatego też na jego założenie należy przeznaczyć nieco więcej czasu, niż jedno popołudnie.

Przed założeniem trawnika

Prace przygotowawcze należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca pod trawnik. Najlepiej aby było ono słoneczne lub ewentualnie półcieniste, gdyż takie warunki trawom odpowiadają najbardziej. Jeśli jednak nie możemy spełnić tych warunków, pamiętajmy aby wybierać nasiona przeznaczone do siewu w miejscach cienistych. Teren pod trawnik należy odpowiednio wydzielić, zapobiegając tym samym  niekontrolowanemu rozrostowi trawy np. na ścieżki lub rabaty. Można do tego celu wykorzystać drewniane lub plastikowe rollbordery lub wkopane w ziemię obrzeża (np. betonowe lub plastikowe). Kolejna sprawa to właściwe przygotowanie podłoża.


Teren pod założenie trawnika powinien zostać dokładnie oczyszczony z chwastów (przede wszystkim wieloletnich, które należy usuwać z korzeniami), kamieni, wystających korzeni oraz pniaków, ewentualnych pozostałości remontowych (np. gruzu, drutów, szkła) i wszelkich innych zanieczyszczeń. Tak przygotowaną powierzchnię gleby możemy w razie potrzeby zasilić nawozami organicznymi (np. kompostem) lub rozluźnić niewielkim dodatkiem piasku bądź odkwaszonego torfu, po czym dokładnie przekopać i zagrabić. Jeśli teren ma tendencję do podmakania, warto pomyśleć o wykonaniu kanałów drenażowych, a jeśli miejsce często wysycha – podziemnej instalacji nawadniającej. Na tym etapie możemy też zadbać o przyszłą estetykę trawnika, którą bardzo oszpecają wiosenne kretowiska. Doskonałym i skutecznym rozwiązaniem jest pokrycie całej powierzchni gruntu plastikową lub stalową siatką. W tym celu należy zdjąć wierzchnią warstwę podłoża (ok. 5-10 cm.), ułożyć przygotowaną siatkę i ponownie przysypać ją ziemią. Zajęcie jest wprawdzie dość pracochłonne i wymaga wiele wysiłku, ale zaowocuje brakiem jakichkolwiek problemów związanych z trudnymi do usunięcia kretowiskami. Jedynym minusem tej metody, jest brak możliwości umieszczenia na trawniku dodatkowych rabat lub nasadzeń np. z roślin cebulowych.

Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik?

Bardzo ważnym elementem dobrego przygotowania terenu pod trawnik jest jego wyrównanie i dokładne ugniecenie za pomocą ciężkiego wałka do trawy. Ta czynność ma za zadanie kontrolowane i równomierne ubicie podłoża, co z kolei ma ogromne znaczenie przy późniejszym użytkowaniu trawnika. Kiedy wysialibyśmy trawę na niezwałowaną ziemię i pozwolili glebie osiąść w sposób naturalny (bez naszej ingerencji), uzyskany trawnik będzie miał nierówną powierzchnię, przez co trudniej będzie go dobrze skosić. Poszczególne fragmenty trawnika będą też miały nieco inne warunki do wzrostu i rozwoju co sprawi, że trawa nie będzie jednolita.

Trawnik

Trawnik

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: